] }
Bitcoin Haberleri

Bitcoin Yarılanması Nedir? Bitcoin Halving’in Yararları Nedir?

Bitcoin Halvening(bitcoin yarılanma) olarak da bilinen Halving , Mayıs 2020’de bir zamanlar gerçekleşecektir. Bunu anlamak için Bitcoin arzının arkasındaki teoriyi anlamamız gerekiyor . Aşağıda daha fazlasını değiniyoruz.

Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenler

Bitcoin devrimcidir, çünkü ilk kez tamamen dijital olan bir şeyin nasıl kıt olabileceğini kanıtlamıştır. Bu sınırlı tedarik, Bitcoin’in fiyatının 10 yıl önce hiçbir değerinden değersiz olmasından, zirvede iken birim başına 20.000 $ fiyatlandırılmasının başlıca nedenlerinden biridir .

Sorun nedir

ABD doları gibi Fiat para birimleri başlangıçta sağlam kurallarla oluşturuldu, bir ABD doları oluşturmak için ABD hükümetinin rezervlerinde belirli bir miktar altın olması gerekiyordu. Bu altın standart olarak biliniyorduZamanla, bu kurallar, Büyük Buhran ve II. Dünya Savaşı gibi aşırı finansal kesinlikler sırasında modernleşen ekonomiler olarak aşındı, mücadele eden ekonomileri canlandırmaya yardımcı olmak için daha fazla para bastı. Tac’deki bu değişiklik tam olarak Satoshi Nakamoto’nun kaçınmak istediği bir şeydir. Fiat parasının bu devalüasyonunun yıkıcı etkilere sahip olabileceğini gördüler ve böylece kodla, herhangi bir tarafın daha fazla Bitcoin yazdırabilmesini engelledi.

Yarılanma Nedir?

Bitcoin kodu, 21 milyon adet arz ile sınırlandırılmıştır. Yeni Bitcoin, madencilik yoluyla blok ödülleri olarak yaratıldı . Madenciler, Bitcoin defteri ve bakımını yapmak ve bir ödül olarak yapmak; sistem onlara yeni Bitcoin gönderir.

Bununla birlikte, yaklaşık her dört yılda bir madencilik ödülü yarıya iner, dolayısıyla “Yarılanma”. Her yarılanma, 2140 yılında hiç yeni Bitcoin oluşturulmayana kadar yeni Bitcoin’in arzına girme oranını azaltır.

bitcoin Yarılanmayı kim icat etti?

Yarılanma, Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin’in koduna programlandı Zaman içinde toplam arzı azaltmanın bu son derece basit mekanizması, Bitcoin’in dünyanın en değerli kripto varlığı olmasının ana nedenlerinden biridir. Nakamoto’nun Bitcoin teknik incelemesinde yazdığı gibi : “ağ, yapılandırılmamış basitliğinde sağlamdır.”

Biliyor musun?

İlk milyon Bitcoin, 10 yıl önce Satoshi Nakamoto tarafından çıkarıldı. O zamandan beri, toplam arzın yaklaşık% 85’i çıkarıldı ve sadece yaklaşık 3 milyon daha Bitcoin oluşturulacak.

Kısa bir tarihçe

  • 2009 – Bitcoin madencilik ödülleri blok başına 50 BTC’den başlıyor
  • 2012 – İlk Bitcoin Halving madencilik ödüllerini 25 BTC’ye düşürdü
  • 2016 – İkinci yarıda madencilik ödülleri 12,5 BTC’ye düştü
  • 2140 – 64. ve son yarıya kadar meydana geliyor ve yeni bir Bitcoin oluşturulmayacak

2020 Mayıs’ta gerçekleşecek  ‘BTC Blok Ödülü’ yarılanmasını daha önceden gerçekleşen yarılanmalardan farklı kılan bazı faktörler var.

Bitcoin’de mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen BTC Blok Ödülü yarılanmasına bugünden itibaren 80 gün gibi bir zaman kaldı. Eldeki veriler  BTC Blok Ödülü yarılanmasının ise 12 Mayıs’ta gerçekleşeceğini işaret ediyor.

Bilindiği üzere kripto para bu zamana kadar 2 yarılama deneyimi yaşadı. İlk deneyimini 2012 , ikinci deneyimini ise 2016 yılında yaşamıştı.

https://kointimes.net/?p=12329&preview=true
Bitcoin

Coinbase‘e borsasına göre de , 2012 yılı ile 2016 yılının karşılaştırılmasında  yaklaşan yarılanmanın  piyasa dinamikleri ile dikkat çekici düzeyde farklar taşıyor. Hepsinden önce lider kripto para ekosistemi ciddi  ölçüde gelişti.

2016  senesiyle bir kıyas yapıldığında kripto paralar çok yaygın bir şekilde ün kazandı. Birçok insanın BTC’ den haberi oldu ve  ileri gelen kurumlarda bu işin içine katılım sağladı.

Kısaca
  • Satoshi Nakamoto, Bitcoin işlem ücretlerinin merak konusu.
  • bitcoin yarılanmasından  sonra, Bitcoin madencileri kar elde  etmek için daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaklar.
  • Bazı blockchain uzmanları bunun yerine madencilik zorluğunun düşeceğini savunuyor.
Mayıs 2020’nin ortalarında, madencilik ödülleri olarak verilen Bitcoin arzı yarıya inecek. “ Yarıya indirmek ” olarak bilinen para politikası Bitcoin’in protokolüne kodlanmıştır ve yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir. Bitcoinlerin son çıkarılacağı yıl olan 2040’a kadar olmaya devam edecek.

Geçmiş yıllarda, Bitcoin yarılanması Bitcoin’in fiyatındaki artışla ilişkilendirildi. Bunun Mayıs ayında da olacağını düşünüyorum. TopMonks Blockchain Studio’da Josef Tětek, Bitcoin ve Ethereum analisti gibi bazıları; Kraken’de iş geliştirme direktörü Dan Held; ve Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakomoto, Bitcoin yarılarının ağın kullanımını daha pahalı hale getirebileceğini öne sürüyor.

Satoshi’nin ücretler ve ödüller için vizyonu

“Birkaç  yıl içinde ödül çok küçük olduğunda, işlem ücreti düğümler için ana tazminat haline gelecektir. Eminim 20 yıl içinde çok büyük bir işlem hacmi olacak ya da hiç bir hacim olmayacak, ”dedi Nakamoto , BitcoinTalk ile ilgili bir forumda . Başka bir deyişle, ağ başarısız olmazsa, madencilik ödüllerinin yerini almak için ücretler artacaktır.

Bitcoin yarılanması hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz ancak tam olarak ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu yazımızda, yarılanma etkinliğinin ne olduğunu ve kripto para biriminin fiyatı için ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin arzı ile sınırlıdır. Sadece 21 milyon Bitcoin var olacak. Bu, Bitcoin’i sınırsız bir arz yaratabilecek ulusal para birimlerinden ayırıp; onu deflasyon niteliğinde bir varlık yapıyor. Bitcoin tokenlerini “oluşturmak” için Bitcoin madencileri algoritmik bir bulmacayı çözmek için bilgi işlem aygıtlarını kullanır. Blok ödül olarak bilinen ilk Bitcoin ödülü 50 Bitcoin’di ve bir dizüstü bilgisayar kullanılarak yapılabiliyordu. O sırada, Bitcoin’in değeri çok fazla değildi.

Şimdi ise madencilik özel ekipman ve çok fazla elektrik enerjisi gerektiren çok daha karmaşık bir süreçtir. Blok ödülü de artık 50 BTC değil, şu anda sadece 12,5 BTC. Her 210.000 blok Bitcoin çıkarıldığında, blok ödülü yarı yarıya azalır. Bu Bitcoin yarılanması olarak bilinir. Bu yarılanma şimdiye kadar iki defa gerçekleşti.

Bitcoin Son 7 Günde 700 Dolar Aralığına Sıkıştı
Bitcoin Yarılanması Nedir? Bunun Bitcoin Fiyatı İçin Anlamı Nedir?

Bitcoin Yarılanması Ne Zaman?

İlk defa 2012 yılının Kasım ayında, blok ödülü blok başına 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. İkinci Bitcoin yarılanması, 2016 yılının temmuz ayında, ödülün 25 BTC’den blok başına 12.5 BTC’ye düşürüldüğü zamandı. Bir sonraki yarılanma Mayıs 2020 civarında gerçekleşeceği ve ödülün blok başına 6.25 BTC’ye düşeceği tahmin ediliyor. Bu tahmin, bir sonraki yarıya kadar kaç bloğun çıkarılması gerektiğine ve her bir bloğun çıkarılması için geçen süreye dayanmaktadır.

Yarılanma Bitcoin Fiyatına Etki Edecek mi?

Geçmişte, Bitcoin yarılanmasının Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Bunun öne çıkan nedenlerinden biri, arz ve talep teorisine işaret ediyor. Daha az sayıda Bitcoin tokeni üretildikçe, bu tokenlerin değeri artar. Bitcoin’in kıtlığı daha sonra değere dönüşür ve fiyat yükselir. İkinci yarılanmadan sonra, Bitcoin fiyatı yaklaşık bir yıl sonra yükseldi. İlk yarılanma 2012 yılında gerçekleşti ve 2013 yılında Bitcoin 1000 $ ‘a ulaştığında boğa patlaması yaptı.

2016’da gerçekleşen ikinci yarılanmada Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘a yükseldi. Her iki yarılanmadan sonra Bitcoin’in dalgalandığını söyleyebilmek için yeterli kanıt bulunmasa da, ana boğa koşusunun zamanlaması dikkat çekicidir. Bir sonraki yarılanma, trendi takip ederse kripto paranın roket gibi fırladığını göreceğiz.

Bitcoin yarılanması, Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek. Bugüne kadar iki kez yarılanma yaşayan Bitcoin yarılanmasının Bitcoin biriminin seyrinin bu yarılanmayla birlikte nasıl seyredeceği ve yatırımcıları nelerin beklediğine dair uzman tahminlerine dayalı bir yazıyla karşınızdayız.

Bitcoin Yarılanmasından Ne Beklenmeli?

Kripto para borsasını en iyi şekilde analiz eden uzmanlar, Bitcoin yarılanmasından beklentilerine dair birçok açıklama yaptılar. Daha öncesinde yaşanan düşüşlerin ardından, blok ödülü yarılamanın ardından yaşanacaklara dair bir belirsizliğin devam ettiği öngörüsü hâkim. Ancak tüm uzmanlar, aynı fikirde değiller. Kimi uzmanlara göre daha önceki yarılamada yaşanan rekor seviyeye yakın bir grafiğin görüleceği de beklenenler arasında yer alıyor.

Bir alternatif yatırım bankacılığı şirketinin CEO’su konumunda olan Bill Herrmann Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ait piyasanın geçmişe oranla çok hızlı bir gelişim göstermediğini ve Bitcoin yatırımcılarının daha nitelikli bilgiler edindiğini vurgulamıştı. Aynı zamanda geçmiş yıllara göre Bitcoin piyasasına giren kurumsal yatırımcısı sayısının daha fazla olması nedeniyle, 2020 Bitcoin yarılanması için yeni bir rekorun olabileceğinden bahsediliyor.

Kripto Para Piyasasında Ciddi Değişiklikler Yaşandı

2020 yılına kadar iki defa halving yaşanan bitcoin piyasasında, bugüne kadar birçok değişiklik yaşanması bir yandan veri kısıtlılığının da yaşanmasına neden oldu. Yani klasik bir seyrin olmaması, dolayısıyla yapılan değişimler hakkında kısıtlı veri imkânı sunuyor. Birçok uzman bu değişimlere dayalı olarak detaylı bir veri elde edemediği için, bitcoin yarılanmasından ne beklenmeli? Sorusuna cevap olarak, birtakım düşüşlerin yaşanma ihtimalinin de değerlendirilmesinden yana fikir belirtiyor.

Corona Virüsün Etkileri Olacak Beklentisi Arttı

Yarılanmayla birlikte artış bekleyen uzmanlarda dahi, corona virüs salgını gibi küresel bazda bir salgının olması bir yandan da karamsarlığa neden oluyor. Corona virüs 2019’un Aralık ayında Çin’de görülmeye başlandı. 2020 yılının Şubat ve Mart arasındaki süreçte yaşanan sektörel düşüşler nedeniyle, Bitcoin’de de kısa süreli ancak önemli düşüşlerin yaşandığı gözlemlendi. Ancak Nisan ilk haftasına kadar, Bitcoin’de bir toparlanma sürecine girildiği elde edilen verilere bakıldığınca çok rahat anlaşılıyor. Kripto para piyasasını etkileyen birçok ayrı faktörün olması, bir belirsizlik sürecinin devam etse bile belki rekorlara ulaşmamakla birlikte yükselişe geçeceğine dair ciddi işaretler olduğu gözlemleniyor.

blank

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu