Bitcoin Yarılanması Nedir? Bunun Bitcoin Fiyatı İçin Anlamı Nedir?

Son güncelleme: 24 Kasım 2019 09:39 pm

Bitcoin yarılanması hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz ancak tam olarak ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu yazımızda, yarılanma etkinliğinin ne olduğunu ve kripto para biriminin fiyatı için ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin arzı ile sınırlıdır. Sadece 21 milyon Bitcoin var olacak. Bu, Bitcoin’i sınırsız bir arz yaratabilecek ulusal para birimlerinden ayırıp; onu deflasyon niteliğinde bir varlık yapıyor. Bitcoin tokenlerini “oluşturmak” için Bitcoin madencileri algoritmik bir bulmacayı çözmek için bilgi işlem aygıtlarını kullanır. Blok ödül olarak bilinen ilk Bitcoin ödülü 50 Bitcoin’di ve bir dizüstü bilgisayar kullanılarak yapılabiliyordu. O sırada, Bitcoin’in değeri çok fazla değildi.

Şimdi ise madencilik özel ekipman ve çok fazla elektrik enerjisi gerektiren çok daha karmaşık bir süreçtir. Blok ödülü de artık 50 BTC değil, şu anda sadece 12,5 BTC. Her 210.000 blok Bitcoin çıkarıldığında, blok ödülü yarı yarıya azalır. Bu Bitcoin yarılanması olarak bilinir. Bu yarılanma şimdiye kadar iki defa gerçekleşti.

Bitcoin Son 7 Günde 700 Dolar Aralığına Sıkıştı

Bitcoin Yarılanması Nedir? Bunun Bitcoin Fiyatı İçin Anlamı Nedir?

Bitcoin Yarılanması Ne Zaman?

İlk defa 2012 yılının Kasım ayında, blok ödülü blok başına 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. İkinci Bitcoin yarılanması, 2016 yılının temmuz ayında, ödülün 25 BTC’den blok başına 12.5 BTC’ye düşürüldüğü zamandı. Bir sonraki yarılanma Mayıs 2020 civarında gerçekleşeceği ve ödülün blok başına 6.25 BTC’ye düşeceği tahmin ediliyor. Bu tahmin, bir sonraki yarıya kadar kaç bloğun çıkarılması gerektiğine ve her bir bloğun çıkarılması için geçen süreye dayanmaktadır.

Yarılanma Bitcoin Fiyatına Etki Edecek mi?

Geçmişte, Bitcoin yarılanmasının Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Bunun öne çıkan nedenlerinden biri, arz ve talep teorisine işaret ediyor. Daha az sayıda Bitcoin tokeni üretildikçe, bu tokenlerin değeri artar. Bitcoin’in kıtlığı daha sonra değere dönüşür ve fiyat yükselir. İkinci yarılanmadan sonra, Bitcoin fiyatı yaklaşık bir yıl sonra yükseldi. İlk yarılanma 2012 yılında gerçekleşti ve 2013 yılında Bitcoin 1000 $ ‘a ulaştığında boğa patlaması yaptı.

2016’da gerçekleşen ikinci yarılanmada Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘a yükseldi. Her iki yarılanmadan sonra Bitcoin’in dalgalandığını söyleyebilmek için yeterli kanıt bulunmasa da, ana boğa koşusunun zamanlaması dikkat çekicidir. Bir sonraki yarılanma, trendi takip ederse kripto paranın roket gibi fırladığını göreceğiz.

Bitcoin’in hafta sonu ne olacağı ile ilgili hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Coininsider

Yorum Yok

Cevap bırakın