Bitcoin (BTC) Haberleri

Bitcoin Neden Düşer?

] }

Son zamanlarda adından çokça bahsedilen bitcoin, her çaptan yatırımcının ilgi odağı haline gelmiş durumda. Ancak hiçbir yatırımcı bilmediği işe girmek istemez. Bu noktada yatırımcı doğal olarak bitcoin neden düşer? Sorusunu kendisine soracak ve araştırmaya koyulacaktır. İşte biz de bu soruyu cevaplamak için buradayız.

Temel Etken

Hemen her yatırım aracında olduğu gibi kâr oranın artmasını ve azalmasını etkileyen temel bir etken bulunmaktadır. Bu etken tahmin edilebileceği üzere arz-talep oranlarıdır. Sistemin işleyişini anlatmak için bir örnekleme yapmak gerekirse; yatırımcıların bitcoin alma eğilimine girdikleri dönemlerde değer artacak, bitcoin satma eğilimine girdikleri dönemlerde ise değer düşecektir. Bu örnekleme bitcoin neden düşer? sorusunu büyük ölçüde yanıtlar niteliktedir.

bitcoin neden düşer? 2
bitcoin neden düşer

Harici Etkenler

Elbetteki bitcoin değerleri yalnızca arz-talep oranlarıyla belirlenmiyor. Bunun haricinde değerin dolaylı yoldan artmasını ve azalmasını sağlayan etkenler de bulunmakta. Fakat bu etkenlerin doğrudan arz-talep oranlarını etkilediğini belirtmek gerekmektedir. Yatırımcılar, bitcoinin itibarını zedeleyen bir haber veya gelişme aldıklarında talep belirli bir ölçüde düzelecektir. Aracı şirketlerde yaşanan olumsuz vakalar ve yatırımcılarda kuşku uyandıran haber içerikleri bu duruma örnek gösterilebilir. Zira bu gibi durumlar yatırımcıda bitcoin düşecek mi? gibi bir düşünceye kapılmalarına sebep olacaktır.

Öte yandan bitcoinin güvenilirliğini artıracak her bir gelişme değerin artmasını sağlayacaktır. Bitcoin ile yapılan ticaretlerin yaygınlaşması, global medyada bitcoin haberlerine sıkça rastlanılması bu durumlara örnek olarak verilebilir. Çünkü bu gelişmeler yatırımcılarda bitcoin satın alma isteği doğuracaktır. Bu da diğer bir deyişle talebin artması demektir.

Bu yazımızda bitcoin neden düşer? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. bitcoin ve tüm altcoinler ile alakalı tüm gelişmelerden haberdar olmak için kointimes.net sitemizi takipte kalmanızı ve bildirimleri aktif etminizi öneririz…

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu