Bitcoin Madenciliği Zorluk Oranı Kaça Düştü ?

ağ faaliyeti dengesini yükselen zorluk ayarlamasıyla sağladı. Madencilik zorluğu kasım ayından bu yana düşüşteydi.

Blockchain.com ve bitcoinwisdom.com’dan alınan veriler Bitcoin’in son madencilik zorluğu ayarlamasının yukarı yönlü olduğunu doğruluyor. Zorluk %10’un üzerinde yukarı yönlü ayarlandı.

“Zorluk” madencilerin blokları doğrulayıp işlemlerin yapılabilmesi için çözmesi gereken denklemlerin zorluğunu belirtiyor. Zorluk seviyesi kasım ayından bu yana genel bir düşüş gösteriyordu ve aynı zamanda Bitcoin fiyatı da düşüyordu. Bu yüzden madencilerin maliyetlerinin de düşürülmesi gerekti. Daha düşük zorluk daha düşük enerji anlamına geldiğinden ağ bu şekilde ayarlanmıştı.

Daha önceki 7 yılda eşi benzeri görülmemiş şekilde bu yıl bir defa temmuz, bir defa ekim, bir defa kasım ve iki defa aralık ayında olmak üzere toplamda 5 defa zorluk düşürüldü. En büyük düşüş 3 Aralık’ta gerçekleşti, %15,1 oranında zorluğun düşürüldüğü sırada BTC fiyatı 3755 dolardı. Bununla birlikte madencilerin büyük baskı altında olduğu ve karlılıklarını yitirdikleri rapor edilmişti.

Bazılarına göre aralık ayının ortalarında düşürülen zorluk ile Bitcoin kendi kendine çalışabileceğini, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadığını kanıtladı. Bazılarına göre ise büyük bir sıçrayış oldukça yakın ancak teknik zorluklar bu sıçrayışı geride tutuyor. Bitcoin’in en büyük ölçeklendirme çözümlerinden biri Lightning Network geçtiğimiz günlerde kapasite ve katılım bakımından yeni rekoruna ulaştı. Bu sırada Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song Bitcoin’in merkezsiz olmasına değindi ve bu yüzden altcoin’lerden ayrıldığını açıkladı. Song merkezsiliğin genelde göz ardı edildiğini ancak gerçek faydaları bulunduğunu ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Güvenilir mi ? başlıklı makalemizde bitcoin, bitcoinlekazan ve Blockhain hakkında bilgiler verilmektedir.

(1) Yorum

  1. Avatar Jan Oca 01, 2019

Cevap bırakın