] }
Bitcoin HaberleriNedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Son zamanların popüler kavramı olan Bitcoin madenciliği birçok yatırımcı ve Bitcoin meraklısı tarafından araştırılmaya başlandı. Bitcoin madenciliğini en kolay şekliyle şu şekilde tanımlayabiliriz: Altın madenciliğinin dijital versiyonu. Evet, tıpkı bir altın madeninde kazma-kürekle yapılan madencilik bugün, günümüzde dijital ortamda kripto para birimi Bitcoin için gerçekleştirilmektedir. Bitcoin madenciliği işlemi, algoritmik matematik denklemlerinin ve hash fonksiyonlarının çözülmesini sağlayan işlemcilerce gerçekleştirilmektedir.

Bitcoin madenciliği işlemi sonucunda madenciler Bitcoin ödülüne kavuşurlar. Bu bitcoinler ağa dahil edilerek onaylanır ve sistem güvenli bir şekilde sürdürülür. Madenciler, bitcoin ödülünün yanı sıra toplanan ağın ücretini de ödül olarak alırlar.

İlgili Makaleler

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

1 numaralı kripto para birimi Bitcoin, şu sıralar 8,228 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu denli kazançlı ve yüksek değere sahip bir kripto para birimine sahip olmak isteyen yatırımcılar Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabını araştırıyor. Bitcoin madenciliği işlemini şu şekilde tanımlayanlar da var: “Dijital saman yığını içerisinde dijital bir iğne aramak…”

Bitcoin madenciliği, işlemcisi elverişli olan bir bilgisayarın, özelliği olan bir sayıyı arayıp tarayıp bulmasıdır. Bu sayı bulunduğunda bitcoin madenciliği başarıya ulaşmış demektir. Ancak bu sayı günümüzde kripto para madenciliğinin daha da zorlaşması ile çok zor bulunabilmektedir. Bitcoin protokolünü tasarlayan Satoshi Nakamoto, bitcoinlerin git gide azalması ve madenciliğin daha da zorlaşmasına bir güvenlik önlemi ile sebep olmuştur.

Bitcoin Madenciliği Zorluk Oranı

Bitcoin ağ faaliyeti dengesini yükselen zorluk ayarlamasıyla sağladı. Madencilik zorluğu kasım ayından bu yana düşüşteydi. Blockchain.com ve bitcoinwisdom.com’dan alınan veriler Bitcoin’in son madencilik zorluğu ayarlamasının yukarı yönlü olduğunu doğruluyor. Zorluk %10’un üzerinde yukarı yönlü ayarlandı.

“Zorluk” madencilerin blokları doğrulayıp işlemlerin yapılabilmesi için çözmesi gereken denklemlerin zorluğunu belirtiyor. Zorluk seviyesi kasım ayından bu yana genel bir düşüş gösteriyordu ve aynı zamanda Bitcoin fiyatı da düşüyordu. Bu yüzden madencilerin maliyetlerinin de düşürülmesi gerekti. Daha düşük zorluk daha düşük enerji anlamına geldiğinden ağ bu şekilde ayarlanmıştı.

Daha önceki 7 yılda eşi benzeri görülmemiş şekilde bu yıl bir defa temmuz, bir defa ekim, bir defa kasım ve iki defa aralık ayında olmak üzere toplamda 5 defa zorluk düşürüldü. En büyük düşüş 3 Aralık’ta gerçekleşti, %15,1 oranında zorluğun düşürüldüğü sırada BTC fiyatı 3755 dolardı. Bununla birlikte madencilerin büyük baskı altında olduğu ve karlılıklarını yitirdikleri rapor edilmişti.

Bazılarına göre aralık ayının ortalarında düşürülen zorluk ile Bitcoin kendi kendine çalışabileceğini, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadığını kanıtladı. Bazılarına göre ise büyük bir sıçrayış oldukça yakın ancak teknik zorluklar bu sıçrayışı geride tutuyor. Bitcoin’in en büyük ölçeklendirme çözümlerinden biri Lightning Network geçtiğimiz günlerde kapasite ve katılım bakımından yeni rekoruna ulaştı. Bu sırada Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song Bitcoin’in merkezsiz olmasına değindi ve bu yüzden altcoin’lerden ayrıldığını açıkladı. Song merkezsiliğin genelde göz ardı edildiğini ancak gerçek faydaları bulunduğunu ifade etti.

Nvidia Kripto Para Madenciliği

VentureBeat’in 28 Ocak 2019’da yayınlanan bir rapora göre , ABD GPU üretim şirketi Nvidia’nın stokları, şirketin kripto madenciliği endüstrisindeki düşük performansıyla ilgili korkuları üzerine Pazartesi günü yüzde 15’ten fazla düştü. Şirket, şimdiki 2,70 milyar dolar olan tahminine kıyasla şimdi 2,20 milyar dolar olan 4. 2018 çeyrek gelir tahminini revize etti.

Kripto madencilerinin sürmekte olan karamsar pazarın en büyük sorununu yaşadıklarını söylemek bir gerginlik değil. Uzun süreli ayı piyasası, bu madencilerin birçoğunu, yan taraftaki çukuru açmaya ve kazanmak için alternatif yollar aramaya zorladı . Madencilik ekipmanlarına yönelik eksik talep, Nvidia, AMD ve diğerleri gibi imalatçı firmaların üç aylık tahminlerine yansıyor .

28 Ocak 2019’da yayınlanan resmi bir basın bülteni , Nvidia’nın hisselerinin iki haneli düşüşünü başlattı. Basın açıklaması sadece Nvidia’nın kripto madenciliği ekipman bölümünden değil aynı zamanda oyun ve veri merkezi iş bölümlerinden de beklenenden daha az gelir elde etti.

Kısa süre sonra, Nvidia’nın hissesi neredeyse yüzde 15 oranında artarak, 14.2 milyar dolarlık zdeğerini siler. Nvidia’nın, 31 Şubat’ta sona eren çeyrek için nihai kaynakları 14 Şubat’taki kazanç çağrısında rapor edeceğine inanılıyor.

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang şunları belirtti:

“S4 olağanüstü, alışılmadık çalkantılı ve hayal kırıklığı yaratan bir çeyrekti. İleriye baktığımızda, stratejilerimize ve büyüme sürücülerimize güveniyoruz. ”

Şirket, Çin’deki düzenleyici iklim ve kripto madenciliği işinin solmaya devam eden cazibesiyle ilgili gelir azalmaya devam etti .

Nvidia’nın kripto bölümü son çeyreklerde büyük baskı altında bulunuyor. 2018’de kripto para birimleri fiyatındaki çarpıcı çöküş, Nvidia’nın depolarında kullanılmayan envanter birikimine neden oldu. Sürekli kırmızı mumların grafikler üzerindeki etkisiyle birleşmiş boşta kalan başkentin maliyeti, Nvidia’nın düşük performansında rol oynadı.

18 Kasım 2018’de, şirketin üçüncü çeyrek mali sonuçlarının, madencilik dijital para birimlerinin kurutma işinin korkunç gerçekliğini gösterdiğini bildirdi .

Çin’in Kripto Para Madenciliğine Etkisi

Çin’de son zamanlarda yaşanan gelişmeler bu ülkedeki kripto para madenciliği üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya başladı. Henüz somut bir adım atılmamış olsa da Çin Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu NDRC yakın zamanda kripto para madenciliğini büyük bir darbe vurmaya hazırlanıyor. Ülkedeki kripto para madenciliği yasaklanıyor.

Çin’de şu anda yasak olan 450 endüstriyel faaliyetin içinde kripto para madenciliği de eklendi. Hedef ise bir anda madenciliği bitirmek yerine bunun zaman içine yayılarak ortadan kaldırılması. Çin’de elektriğin çok ucuz olması insanları madencilik konusunda cezbediyor. Madenciliğin yasaklanmasının en büyük sebebi ise kanun ve düzeni ihlal ederek, güvenlik tehlikesi yaratması.

Çin’de Madencilik Yasaklanıyor

Konu ile ilgili olarak hazırlanan taslak vatandaşların yorumuna açıldı. 7 Mayıs tarihine kadar insanlar bu konu hakkındaki fikirlerini beyan edebilecekler. Bilindiği gibi Çin halkı bazı konularda hükümet tarafından uygulanan sansür ve yaptırımlara maruz kalıyor. Bu sansürler arasında en bilineni Çin sınırları içerisinde Hong Kong ile ilgili herhangi bir haber, görüntü ve bilgi paylaşımının yasak olması. Bunun amacı ise Çin’de zor koşullarda yaşamlarını sürdüren insanların Hong Kong’un zenginlik ve refah içinde yaşayan insanlarını görüp onlara özenmelerini engellemek.

Elektriğin ve bilgisayar donanımlarının ucuz olması sebebiyle sadece Çinliler için değil, dünyanın pek çok yerinden insan burada madencilik yapıyorlar. Dünya genelindeki madencilik çalışmalarının %66’sı Çin’de yapılmakta. Bu zamana kadar madenciliği bitirmek adına pek çok adım atılmış olsa da bu adımların hiçbir tanesi uygulanmadı. Geçmişte Çin hükümetinin kripto para madenciliği ile ilgili olarak aldığı kararlar başta Bitcoin olmak üzere pek çok parayı etkilemişti. Bitcoin büyük düşüşler yaşamıştı. Alınan bu son kararın son bir iki haftadır yükselişte olan Bitcoin’i etkileyip etkilemeyeceğini kısa bir süre içinde göreceğiz.

Ajans France-Press’in yayınladığı bir rapora göre, Çin’in doğusunda polis, yerel elektrik kullanımındaki beklenmeyen artışın ardından bir Bitcoin maden çiftliğine operasyonu düzenledi. 4.000 adet “madencilik cihazına” el koyan polis, madencilik çiftliğinin elektrik maliyetlerinin yaklaşık 20 milyon yuan (3 milyon dolar) yanlış tahsis ettiğini iddia ediyor. Müfettişler hırsızlığı yerel bir elektrik sağlayıcısından öğrendiler.

Zhenjiang polisinin AFP’ye verdiği demeçte, “Değer olarak, Jiangsu’nun Yeni Çin’in kuruluşundan bu yana kırdığı ve tüm ülkede nadir görülen bir rekor elektrik kullanımı.” Dedi. Müfettişlerin, bu madencilik operasyonuna 20’den fazla kişinin katıldığı iddia ediliyor.

Polis Güç Kullanımındaki Dalgalanma Sonrası Çin’deki Bitcoin Maden Çiftliğine Baskın Yaptı

Çin’de Bitcoin madenciliği hala popüler. Bir yatırım platformu olan Coinshare, küresel Bitcoin bilgi işlem gücünün yüzde 50’sinin Güney Çin’de bulunduğunu belirten bir rapor yayınladı. Son zamanlarda, Bitcoin’in fiyatının yaklaşık 12.000 dolara yükselmesiyle algoritmanın zorluğu rekor seviyelere ulaştı. Çünkü Bitcoin yazılımı ağdaki bilgisayar gücü miktarına bağlı olarak madencilik zorluğunu yaklaşık olarak her 14 günde bir otomatik olarak ayarlar.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu yılki toplam hash rate oranı Ağustos ayında 70EH / s eşiğine kadar yükselebilir. Bu da ihtiyaç duyulan hash rate gücünü karşılamak için başka bir 300.000 maden makinesinin çalıştırılabileceği anlamına gelir. Çin hükümeti bir süredir Çin sınırları içinde Bitcoin kullanımı ile ilgili olarak önlemler almaya çalışıyor. Dünyada yapılan Bitcoin madenciliğinin önemli bir bölümünün Çin sınırları içerisinde yapıldığı biliniyor. Bu da Çin hükumetinin rahatsızlık duyduğu önemli konuların başında gelmekte. İnsanlar normal para kullanmak yerine kripto para kullanarak parasal harcamalarını yapıyorlar ve dünyanın dört bir yanında işlem yaparak servetlerini katlıyorlar. Dünyanın pek çok yerinde Bitcoin’in kullanılması için teşvikler yapılırken Çin’de bu durumun tam tersi uygulanmakta.

Amerika’da Kripto Para Madenciliği

Plouton Minin adlı Kaliforniya merkezli olan madencilik şirketinin düzenlediği basın toplantısıyla Kuzey Amerika’nın en büyük güneş enerji sistemli bitcoin madenciliği çiftliğini kuracağını duyurması, bölgede dijital para birimiyle ilgilenenlerde heyecan yarattı.

Kurulacak çiftlikte konumlandırılacak güneş enerji panellerinin 10 ile 13 megawatt enerji üretmesi planlanırken, panellerin 49 dönümlük bir alanı kapsayacağı bildirildi.

Kuzey Amerika'nın En Büyük Bitcoin Madenciliği Kaliforniya’da Kuruluyor

Bilindiği üzere bilgisayarlar üzerinden yapılan BTC madenciliği, yüksek elektrik enerjisi harcaması nedeniyle maliyetlerin biraz daha yüksek olduğu bir sektör. Plouton bu maliyetleri en asgari seviyeye indirmek için büyük bir adım atarak, güneş enerji sistemleriyle enerji ihtiyacının karşılanması için, bölgenin en büyük madencilik tesisini kurmak için kolları sıvadı.

Bunun yanı sıra şirket, yerel kamu hizmeti veren kuruluşlarla da çeşitli anlaşmalar yaparak hem kamu yararına farklı hizmetler vermeyi, hem de kuracağı Bitcoin madenciliği maliyetini daha da alt seviyelere çekmeyi planlıyor. Daha önce benzer tesisler dünyanın farklı bölgelerinde kurulmuş olsa da, şirketin kuracağı bu tesisin çok daha geniş kapsamlı olacağı ve dünya çapında örnek tesisler arasında gösterileceği bildiriliyor.

Şirketin Operasyon sorumlusu olan Ramak J. Seding, kısa sürede maliyetlerimizi azaltarak daha verimli bir çalışmayla, Amerika genelinde yeni tesisler kuracağız diyerek, bundan sonraki yol haritaları hakkında da ipucu vermiş oldu. Şirketin tam kapasite çalıştığında bu tesisten tam olarak ne kadar verimlilik elde edeceği de, ayrıca merak edilenler arasında yer alıyor.

İran’da Kripto Para Madenciliği

Yerel basına göre İran’da kripto para madenciliği artık yasal. Madenciler yakında faaliyetlerine devam edebilmek için ülkenin Sanayi Bakanlığı’ndan bir lisans almak zorunda kalacaklar.

İranlı madenciler, operasyonlarının yetkililer tarafından durdurulduğuna dair haftalar önce çıkan raporların ortaya çıkmasından sonra tartışmalara karıştı. Yüksek elektrik maliyetlerine dayanarak, yetkililer Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için olan isteği azaltmak için hızlı davrandılar. Ancak şu an Amerikan yaptırımlarından sıkılmakta olan İran düzenleyicileri ve yetkilileri başka bir yol arıyorlar.

İranlı kripto para birimi madencileri yakında Sanayi Bakanlığı’ndan lisans almayı gerektiren yasaların yetki alanına girebilecekler. Haber, ülkenin kendi altın ayarlı kripto para birimini başlattığını açıkladıktan iki hafta sonra geldi.

İran Merkez Bankası’ndan sorumlu Vali Abdolnaser Hemmati’ye göre:

Madencilik hakkında bir mekanizma hükümetin ekonomik komisyonu tarafından onaylandı ve daha sonra bir kabine toplantısında görüşülecek.

İran’da Kripto Para Madenciliği Artık Yasal

Konu neredeyse onaylanacak gibi görünüyor. Öyleyse, bu durum İran’ı özellikle kendisini kripto para madenciliği konusuna adayan lisanslı birkaç ülkeden biri yapacak.

İran’da, ülkenin nispi ucuz elektrik fiyatları nedeniyle birçok maden işletmesi kuruldu. Geçen ay, bu madencilik merkezlerine ilişkin durum belirsizdi. İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı, bunların İran’ın ucuz elektriğini kullanan Çinli madenciler olduğunu iddia etti. Her şey yetkililerin terkedilmiş depolardaki iki büyük Bitcoin maden çiftliğini kapatıp 1000 makineye el koymalarıyla başladı. Mevcut durum, ülkenin ABD’nin yaptırımları tarafından sıkıntıya maruz kaldığını ve alternatiflere ihtiyaç duyduğunu gösteren bir önceki politikanın tamamen tersine çevrildiğini gösteriyor. İran’ın kendi kripto para birimini başlatmayı planlamasının en büyük nedeni ABD yaptırımlarını aşmak.

İran’da Bitcoin’in madencilik gücünün ne kadar olduğu belli değil, ancak bu resmi lisansın kullanıma sunulmasıyla ülkedeki artışı görebiliriz.

Hobi faaliyetinden profesyonel sanayiye dönüşümünün son aşamasında Bitcoin madenciliği , yaptırımlardan kaçınmanın ve yerel ekonomiyi desteklemenin bir yolu olarak hükümetler tarafından benimsendi. Resmi bir endüstri olarak tanınan Bitcoin madenciliği lisanslanabilir ve vergilendirilebilir- bu da ucuz elektrik veren ülkeler için yerel iş yatırım fırsatları yaratır. Kripto madenciliği aynı zamanda ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya olan hükümetler için para kazanma yöntemi olarak da potansiyele sahip olabilir. Bu fikir, ekonomik kargaşanın ortasında vergi gelirlerini artırmak için Bitcoin madencilik endüstrisini yasallaştırmış ve lisanslamış olan İran tarafından araştırılmakta.

Bitcoin madenciliği, ülkedeki enerji tüketimindeki %7’lik bir artıştan sonra manşetlere girdi ve eski fabrikalarda sübvanse edilen elektrik üreten binlerce değirmene el konulmasına yol açtı. İran’daki elektriğin ABD’de ortalama 0,14 ABD doları ve Çin’de 0,08 ABD Doları ile karşılaştırıldığında, KwH başına yalnızca 0,03 ABD Doları olduğu ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, son birkaç aydır ülke genelinde yaptırımlar sıkılaştıkça, kanun koyucular harekete geçti ve resmi madencilik işlemlerini onayladılar. Böylece hükümet vergilendirme yoluyla kardan bir pay alabilir. İran Riyali’nin dolara karşı değerinin yüzde 70’ini kaybetmesi ve petrol ihracatının giderek zorlaşmasıyla madencilik faaliyeti gelir akışını temsil ediyor.

Madencilik, İran hükümetinin flört ettiği tek kripto çözümü değil. Bu yılın başlarında ülke, SWIFT sistemine erişimi engelleyen mali yaptırımlar etrafında bir yol önerebilecek bir merkez bankası dijital para birimi olasılığını tartıştı.

İran ve Quebec Tarafından Bitcoin Madenciliği Benimsiyor

Madenciliği yasallaştırmak yaptırımlar için bir yol sağlamazken, hükümetin karlardan payını almasın ve madencilik ekipmanını besleyen enerji kaynakları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak. “Kripto para birimlerini madenlerde kullanmak için elektrik veya doğal gaz kullanılması, yüksek tüketim zamanlarında yasaktır”. Hükumet, madencilik tesislerinin evsel, tarımsal veya endüstriyel sınıflarda elektrik çekmesini yasaklayan ve madencilerin şebekeden belirli oranlarda elektrik almaları gerektiğini şart koşuyor.

100 terawatt saatlik hidroelektrik enerji fazlası olan Kanada’daki Quebec eyaleti, bu aşırı elektriği işlere, yatırımlara ve komşu binaların ısıtmasına dönüştürmek için Bitcoin maden şirketlerine yöneliyor. Kamu şirketi Hydro Quebec ilk olarak 2017’de eyalet merkezine veri merkezlerini çekmek için bir kampanya başlattı ve kısa bir süre önce hükümet tarafından sanayiye ilave 300 megawatt (MW) tahsis etmesi emredildi. Bu gücü elde etmek için, madencilik şirketleri belirli kriterleri yerine getirmelidir. Bunlar en az oranda iş olanağı yaratma, bölgeye yatırım yapma ve donanım tarafından üretilen ısıyı kullanma.

Kripto Madenciliği Biter Mi?

Kripto para madenciliği uzunca bir süredir yapılmakta. Özellikle Bitcoin’in 2017 yılındaki zirvesinden sonra insanların madenciliği olan ilgisi çok daha fazla arttı. Geçmişte insanları madencilik yaparak çok yüksek paralar kazandılar ancak durum şu anda böyle değil.

Kripto para madenciliği yapmak için özellikli bilgisayarlara ihtiyaç duyulmakta. Çünkü bu bilgisayarlar üzerinde aralıksız işlem yaparak Bitcoin çıkartılmakta. Yapılan bu işlemlerin çoğu da ekran kartları üzerinde yapılıyor. Durum böyle olunca madencilik için kurulan bir sistem üzerinde onlarca ekran kartı bulunmakta. Madencilik yapan insanların şikâyet ettikleri en büyük nokta ise elektrik faturaları. Özellikle evinde bu işi yapanlar için faturalar büyük bir sorun teşkil ediyor. Çünkü madencilik yapılan bilgisayarlar hem aralıksız çalışıyorlar hem de yüksek elektrik çekiyorlar. Dünya üzerinde bu işi yapan büyük şirketler ise tesislerini genellikle Çin gibi elektrik fiyatlarının düşük olduğu ülkelerde kuruyorlar.

Kripto Para Madenciliği Biter mi?

Halen pek çok ülkede kripto para madenciliği yasallaşmamış bir durumda. Bunun anlamı kişilerin haksız kazanç sağlamaları demek. Madenciliğe karşı çıkan devletler olduğu gibi yavaş yavaş bunu desteklemeye başlayan devletler de ortaya çıkmaya başladı. Bilindiği gibi Bitcoin aslında belli bir sınırı olan bir kripto para. Bir başka deyişle tüm Bitcoinler üretildiği zaman artık sadece piyasada var olan Bitcoinler ile işlem yapılabilecek. Bu da aslında Bitcoin madenciliğinin de bir noktada biteceğini bizlere göstermekte. Madencilik bittiğinde ise dünya üzerinde kurulan devasa madencilik tesisleri ve evlerde kurulan mikro tesisler bir anda işe yaramaz bir hal alacak. Tüm Bitcoinlerin ne zaman çıkarılmış olacağı ile ilgili olarak çeşitli öngörüler var. Şu anda madenciliğin neredeyse tamamına yakını Bitcoin üzerine yoğunlaşmış olsa da zamanla diğer kripto paralar için de madencilik düşünülebilir.

Bulut Kripto Madenciliği

CryptoUniverse sistemi ile bulut madenciliği konusunda ucuz elektrik kaynakları çözülüyor. Gerçek ekipmanlarla birlikte çok daha karlı hale gelecek olan bulut madenciliği sistemleri, uzak bir veri merkezi üzerinden donanım konusunda madencilik kapasitesini kiralamanızla çalışacak. Bu sayede yeni dijital veriler elde edebileceksiniz. Bu iş tamamen karlı bir madencilik süreci ile ön plana çıkıyor. Fiziksel bir ekipmana ihtiyaç duymadan yapılacak bütün çalışmalar için bulut madenciliği konusunda ön plana çıkarılan seçimleri tek bir tıklama ile kullanabilirsiniz.

CryptoUniverse

Ülkeler arası farklı tutumlar sergileyen yapılar var. Temmuz 2019 tarihinde pek çok ülke için ekonomik yol haritaları açıklansa da, ülkelerin içerisinde kripto paraya komple kapalı olanlar var. Merkez bankası tarafından sağlanan dijital para birimi önerileri sayesinde, pek çok ülke block zinciri konusunda kendi çalışmasını gerçekleştirmeyi düşünüyor. Bu konuyla ilgili olarak, yeni bulut madenciliği de artacak gibi görünüyor. Bu konuyla ilgili olarak site üzerinde pek çok öneri bulunuyor.

Üretim potansiyeli olarak CryptoUniverse sistemi oldukça iddialı bir çalışmaya sahip. Btc ve Ltc için önemli bir bulut madenciliği potansiyeline sahip olan şirket, gerçekten de önemli bir yaklaşım oluşturuyor. En iyi oranları insanlara çıkarmayı sürdüren bu sistemler, daima yeni bir yaklaşım ile bizlere bir çözüm yaratıyor. Bu yüzden zamana dair gecikmeyin ve kendinizle ilgili her aşamayı ve fırsatı tek bir tıklama ile ön plana çıkarmaya devam edin.

Türkiye’de Kripto Para Madenciliği

Bitcoin madenciliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir durumda. Her ne kadar Türkiye’de Bitcoin madenciliği yapmak yurt dışına göre biraz daha zor olsa da bu zorluklara karşı gelip bir şeyler kazanmak için önemli harcamalar yapan insanlar da yok değil.

Bitcoin madenciliği yapmak için elbette olmazsa olmaz şey bir bilgisayar. Ancak artık madencilik için özel donanımlara sahip bilgisayarlar ya satılıyor ya da insanlar donanımları kendileri alarak bu bilgisayarları ortaya çıkarıyorlar. Bilinenin tersine bu bilgisayarda işlemci gücü yerine ekran kartı güçleri madencilik için daha çok önemli. Bu bakımdan bu bilgisayarlar üzerinde daha fazla işlem yapılabilmesi için en az 6-7 adet gelişmiş ekran kartı kullanılıyor. Ne kadar çok ekran kartı o kadar fazla işlem ve dolayısıyla o kadar fazla kazanç demek. Böyle bir bilgisayar ile kolaylıkla madencilik yapılabilir. Ancak ülkemizde madenciliğin dezavantajları da var.

Türkiye'de Bitcoin Madenciliği Yapmak Ne Kadar Karlı?

Madenciliğin en çok kar getirdiği ülkeler elektrik fiyatlarının en düşük olduğu ülkeler. Ülkemiz elektrik fiyatlarının yüksek olması madencilikle uğraşanların karlarını da düşürüyor. Çünkü Bitcoin çıkaran bilgisayarın sürekli olarak çalışması gerekiyor. Üstelik bu bilgisayarlar normal bir bilgisayar gibi değil. Üzerinde aynı anda 6-7 ekran kartının çalıştığı ve bu kartları çalıştıracak bir de güç ünitesinin bulunduğu normalden çok fazla elektrik tüketen bilgisayarlar. Bu yüzden büyük maden çiftlikleri kurmak isteyen zenginler bunun için kendilerine elektriğin en ucuz olduğu Çin gibi ülkeleri seçiyorlar. Yani bu durum aslında ülkemize özgü değil ancak bizim onlardan daha da yüksek bir elektrik faturası ödeyeceğimiz açık.

Ülkemizde henüz Bitcoin çiftliklerinin varlığı tartışılmaya başlanmadı. Ancak ilerleyen zamanlarda madencilik biraz daha bilinir ve popüler hale geldiğinde devlet bu işe de el atacaktır.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.