Bitcoin İşlemleri Tıkanma Noktasına Geldi

Bitcoin son birkaç gündür önemli bir artış içerisinde. Bu artışla birlikte yapılan işlemlerin artması sonucunda Bitcoin işlemleri tıkanma noktasına geldi.

Sadece birkaç gün önce 4000 dolar sınırını aşıp aşamayacağı konuşulan Bitcoin bir anda 5000 dolar sınırını aşıp 5300 dolara kadar yükseldi. Durum böyle olunca lider kripto para üzerine yapılan işlemlerin sayısı da oldukça arttı. Bitcoin’in arttığını gören yatırımcılar BTC’lerini bir an önce borsaya yatırmak için hızlı bir şekilde hareket etmeye başladılar. Doğal olarak sınırlı bir işlem kapasitesine sahip olan ağda, bu durum işlemlerin uzun sürede gerçekleşmesine sebep oldu.

Kullanıcılar Daha Yüksek Ücret Ödemeye Başladılar

İşlem sürelerinin artması ve kullanıcıların bu sebepten dolayı uzun süre beklemek istememelerinden dolayı kullanıcılar yüksek işlem ücretleri ödemeyi de göze almaya başladılar. Madenciler de doğal olarak böyle bir durumda yüksek işlem ücreti alabilecekleri işlemlere öncelik verince Blockchain üzerinde bekleyen işlemler de durma noktasına geldi. Bir başka deyişle büyük meblağlar içeren işlemler öncelikli olarak halledildiği için geriye kalan tüm işlemler beklemeye alındı ve bu bekleyen işlemler de katlanarak artmaya başladı.

Ağda Bekleyen İşlem Sayısı

Ağda Bekleyen İşlem Sayısı

Şu an için Blockchain üzerinde Bitcoin işlemleri yapmak isteyen kullanıcılar ortalama olarak 1,75 dolar ödemekteler. Oysaki daha birkaç hafta önce 31 Mart tarihinde işlem yapmak isteyenler sadece 0,40 dolar ödemekteydiler. Bu da demek oluyor ki sadece 1 ay içinde Bitcoin işlem ücretler 5 kat birden artış gösterdi. Ancak bu durumdan çok daha çarpıcı bir başka durum var. 1 Nisan tarihinde Blockchain üzerinde onaylanmamış işlem adedi ortalama 7000 iken bu sayı sadece 3 gün içinde 78.000’ ulaştı. Bununla bir bu sayı güncel olarak şu anda 64.500 seviyesinde. Aslında bu geçmişte de olan bir durum. 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin 20 Bin dolar seviyesine ulaştığında işlem ücretleri 30 dolara kadar yükselmiştir.

Bitcoin alımları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Blockchain Tabanlı Buzdolabı Geliyor başlıklı makalemizde Blockchain tabanlı buzdolabı, Blockchain Tabanlı Buzdolabı Geliyor ve Bosch & Wien Energie Ortaklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın