Bitcoin İşlem Hacmi 10 Bin Doları Gördü

Yaklaşık 1 yıllık bir süre zarfından sonra Bitcoin işlem hacmi bugün ilk defa 11 milyar doları aştı. Bitcoin en son bu seviyeye Nisan 2018’de ulaşmıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında BTC’nin 10 Bin dolar olan fiyatı şu anda 3950 dolar olmasına karşın hacmin yeniden bu seviyelere ulaşması kötü koşullara rağmen yatırımcıların umutlarını yitirmediklerinin de bir göstergesi.

Kripto para ile ilgilenenlerin de bildiği gibi Bitcoin’in ticaret hacmi ve fiyat eğilimi uzunca bir süredir aynı yönde ilerlemekteydi. Ancak ta ki kasım ayında gerçekleşen ani değer kaybı sonrasında ticaret hacminin düşüşe uğramamasıyla son bulmuştu. Ancak Bitcoin 3000 dolar seviyelerine düşmeden önce 10 Kasım 2018 tarihinde 6385 dolar seviyelerindeydi. O zaman ki işlem hacmi ise 3,7 milyar dolar seviyelerinde dolanıyordu.

İLGİLİ:  Bitcoin Kararlı Ama Kırılgan: Fiyat Hafta Sonu 8500 Dolara Düşecek mi?

2018 Kasım Ayına Göre Yarıyarıya Düşüş

Bugün bakıldığında Bitcoin’in geçen Kasım ayındaki fiyatının hemen hemen yarısında olduğunu görüyoruz. Ancak buna karşılık Bitcoin işlem hacmi günlük bazda 10 Kasım 2018 tarihindeki değerinden tam %200 daha fazla. Ve 11 milyar dolar seviyesini aşmış durumda. Bununla ilgili rekor ise 5 Ocak 2018 tarihinde 23,84 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. BTC’nin o günkü fiyatı ise 17430 dolardı.

bitcoin gelişmeleri

Diğer taraftan Litecoin de tıpkı Bitcoin gibi benzer bir hareket içinde ilerliyor. Kasım ayı içerisinde LTC 50 dolarken işlem hacminin 300-600 dolar aralığındaydı. Ancak Kasım ayının sonlarına gelindiğinde 30 dolar seviyesine gerileyen Litecoin şu anda ise 58 dolar civarında seyrine devam ediyor. Litecoin’in günlük işlem hacmi ise 1,79 milyar dolar.

İLGİLİ:  Çin, ICO Yasağını Kaldırabilir

Litecoin ve Bitcoin karşılaştırmasından sonra aralarındaki küçük farktan bahsetmeden de olmaz. İki kripto paranın işlem hacimlerine bakıldığında Litecoin en dibe indiği Aralık ayından bu zamana kadar işlem hacmindeki artışla birlikte %100 arttı. Ancak Bitcoin işlem hacmi değerlendirildiğinde en dibe indiği seviyeden sadece%20 oranında bir yükselme gösterdi.

2019 yılı Bitcoin için geri dönüş yılı mı? İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Haber: CoinDesk

Yorum Yok

Cevap bırakın