Venezuela 'da Bitcoin Ticaret Hacmi %83 Düştü

Venezuela 'da Bitcoin Ticaret Hacmi %83 Düştü

Venezuela, 2017 ve 2018 yıllarının çoğunda kripto parayı ve dahası özel olarak Bitcoin’i benimsediği için parlak bir nokta olarak görülüyor. Venezuela hükümetinin para politikası kararları, ulusal para biriminin değer kaybına yol açtı. Bu durum tam da 2017 yılında Bitcoin fiyatlarındaki hızlı yükselişe denk geldi ve bir veya iki yıl boyunca Venezuelalılar Bitcoin’in önemli bir kullanıcısı oldular.

Ancak son zamanlarda, Venezuela’nın Bitcoin ticaret faaliyeti azalıyor olabilir. Şubat ayından bu yana, ülkedeki LocalBitcoins'te haftalık 2.487 BTC işlem gerçekleştiğinde, genel olarak Bitcoin işlem hacmi hızlı bir düşüş eğilimindeydi. Örneğin 27 Temmuz'da sona eren haftada, LocalBitcoin'lerde yalnızca 433 BTC’lik bir ticaret yapıldı.

6 Ay'da Çok Düşük Artış Görüldü

Bitcoin fiyatlarının değer kazanması zaman içinde işlem hacmini korumayı biraz daha maliyetli hale getirmiş olsa da, Bitcoin fiyatı Şubat ayından bu yana sadece 2,5 kat arttı. Bu dikkate alındığında bile, bugün Venezuela’daki işlem hacimleri Şubat ayında görülen hacimlerin %50’sinden az.

Venezüella'da Bitcoin Yatırımları Artıyor Venezuela 'da Bitcoin Ticaret Hacmi %83 Düştü

Hacim düşüşünün birkaç olası nedeni var. Belki de bazı tüccarlar, LocalBitcoins'in “Know Your Customer” (KYC) gereksinimleri konusunda daha katı hale gelmesi nedeniyle caymaktalar. Son haftalarda VES / USD döviz kurunda dalgalanmalar oldu, bu yüzden bazı Venezuelalıların işlerin çözülmesini umduğu bir durum da olabilir. Venezuelalılar, aynı zamanda Bitcoin kullanımından da uzaklaşarak mal ve hizmet satın almak için ABD dolarını kullanmakta daha serbest hale geldiler.

Bu düşüşün bir diğer olası nedeni, Nisan ayının başlarında Bitcoin işlem ücretlerindeki artış olabilir. 2019 Bitcoin boğa koşusu 2 Nisan'da başladığından bu yana, Bitcoin ağındaki işlem ücretleri yükseldi ve son üç ayda çoğu işlem başına 1 doların üzerinde ücret kesildi. Venezuelalıların yaygın yoksulluk ve açlıkla uğraştığı ve bazılarının günlük alımlar için 1 $ 'lık bir işlem ücretini vermelerinin dahi çok zor olduğu bildirildi.

Veya işlem hacmindeki düşüş, Venezuelalıların LocalBitcoins'ten diğer ticaret yöntemlerine geçmelerinden kaynaklanıyor olabilir. Venezuelalılar, Cryptobuyer, Xapo, Cryptoways ve diğerleri gibi alışveriş seçeneklerine sahip olsalar da, bu seçeneklerin Venezuela 'da LocalBitcoins ile karşılaştırıldığında ne kadar popüler olduğu bilinmiyor.

Kaynak: Longhash

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.