Bitcoin Yorum: Trump Bitcoin'i Yasaklamayı Deneyecek mi?

Bitcoin Yorum: Trump Bitcoin'i Yasaklamayı Deneyecek mi?

Ekonomist ve kripto analisti Alex Krüger, Başkan Donald Trump 'ın insanların Bitcoin kullanmalarını yasaklamak için kendi yetkilerini araştırdığını belirtti. Trump, geçen hafta Twitter'da beklenmedik bir şekilde kripto para birimleri hakkında görüşlerini belirtmişti. Bu da insanlar arasında bir telaşın ortaya çıkmasına yetti.

Krüger, kendi Twitter başlığında Trump’ın olası yasal seçeneklerini ve mahkemelerde böyle bir yürütme yasağını nasıl harekete geçirebileceğini düşündüğünü açıklıyor. Ancak Trump, kripto paraların önünü kesmek için başka mekanizmalar da kullanabilir.

“Trump, bankaların kripto borsalarına hizmet vermesini yasaklayarak ya da XYZ koşullarını yerine getirmedikleri sürece bankaların borsalara hizmet sağlamasını engelleyerek istediği ortamı sağlayabilir.”

Bunlar, Hindistan’da büyük kripto para alım satım borsalarını kapatmak ve sektörü engellemek, bankaların blok zinciri veya kripto ile ilgili şirketlere hizmet vermesini yasaklamak için geçen yıl uygulanan önlemlerdir.

Kolombiya'da MBA derecesini alan Krüger, “Trump'ın kriptonun, Washington’un yaptırımları uygulama yeteneğini azalttığına dair bir tartışma yapabileceğini de belirtti. Bu nedenle, başkan dış politika yetkileri temelinde bir kripto yasağı uygulamaya çalışabilir” şeklinde açıklıyor.

Trump Bitcoin'i Yasaklamayı Deneyecek mi?
Trump Bitcoin'i Yasaklamayı Deneyecek mi?

Libra ABD Doları İçin Tehdit mi?

Messari'nin kurucusu ve CEO'su Ryan Selkis, Bloomberg'e Facebook’un Libra’sının Trump’ın artı işaretlerinin ana odağı olarak kalacağını düşündüğünü söyledi. Selkis şunları ekledi:

“Eğer Libra’ya bakarsanız ABD doları için bir tehdit oluşturuyor, çünkü bunu bir uluslararası para sepetiyle yapılandırmayı ve Fed'in öngördüğü para birimi üzerindeki etkisinin gerçekten ayrılmasını düşünüyorlar. Görünen o ki Libra, dikkatin ve öfkenin çoğunu üzerine çekmeye devam edecek. Çünkü politik döngünün yanlış tarafında. Bugün FTC ile olan 5 milyar dolarlık anlaşmayı açıkladı ve aynı zamanda istikrarlı bir değer deposu olduğu için bu gerçekten bir gecede pazara bir alternatif olabilir.”

Bu arada, İngiltere’nin Savunma Şansölyesi Philip Hammond, İngiltere’nin Libra ile bağlantı kurmayı planladığını söyledi. Hammond, CNBC’ye verdiği röportajda, Facebook’un tartışmalı projesini durdurmayı denemeyi planlamadıklarını, ancak düzenlemeyi ve pazara sundukları riski azaltmayı planladıklarını söylüyor.

Kilit Bitcoin teknik göstergeleri, neredeyse bir aylık düşüşün ardından yeniden yeşile döndü. Bir hafta önce başlayan ralli, dün 12.000 $ 'ın altındaki küçük gerilemeye rağmen hız kazandı. Bugün ise haberin hazırlandığı saate kadar düşüş olsa da şu anda yeniden 12.000 dolar aşılmış durumda.

Bitcoin Trend Göstergesi “Yeşil” Yanıyor

Bloomberg’e göre, son zamanların ekonomik kargaşa bir sığınak olarak insanların Bitcoin’e yöneldiklerini ortaya koydu. Bu yükseliş, GTI VERA Yaklaşık Sapma Göstergesi adı verilen önemli bir eğilim göstergesinin şimdi bir alım sinyali gösterdiğine bağlandı.

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca görülen alım satıma dayanarak bu gösterge BTC'nin hafta sonundan bu yana kazandığı değer sebebiyle yeşil renge döndü. Geçen hafta bu günlerde dünyanın önde gelen dijital varlığı 9.750 dolar civarında işlem görüyordu. O zamandan bu yana mevcut fiyatı için %20 oranında önemli bir etki yarattı.

Bloomberg istihbarat analisti Mike McGlone, gelgitin diğer risk varlıklarına kıyasla Bitcoin için arttığını söyledi;

“Bitcoin, altına benzer şekilde, yarı para olarak görülen varlıklara olan talebin artmasının temel sebebi olmaya devam etmeli. Olumlu makroekonomik temeller- tahvil getirilerini düşürmek ve borsanın yükselmesini sağlamak – gibi olaylara karşı dayanıklı görünüyor. Bu da Bitcoin'in diğer kripto varlıklarından ayrı bir yere konulması gerektiğini gösteriyor.”

Çin’in Etkisi

Altın yatırımcı Peter Schiff gibi birçok yatırımcı, Çin’in bu hafta Bitcoin’in fiyat hareketindeki rolünü reddetti. Ancak çizelgeler her şeyi anlatıyor. Tüccar ve analist Luke Martin, Bitcoin ve USD / CNH için grafiklerdin örtüştüğünü savunuyor.

“Bu iki grafik Ağustos ayının başından beri aynı görünüyor. Neredeyse aynı anda yüksek oranlara çıkmışlar. En yüksek seviyelere aynı zamanda ulaşmışlar.”

Bitcoin Teknik Göstergeleri “Alış” Diyor
Bitcoin Teknik Göstergeleri “Alış” Diyor

Luke Martin, BTC’nin 11,8 milyar doların üzerinde işlem görmeye başlarsa tekrar yükselişe geçeceğini ekliyor. Bu fiyat aralığı, oluşmaya başlayan bir serinin en üstündedir. Düşük destek bölgesi 11,2 milyar dolar civarında olduğu için 10 bin dolarlık bölgedeki fiyatları oldukça hızlı bir şekilde görebilecek.

Dört saatlik grafikte az önce oluşmuş olan altın renkli bir haç da daha fazla kazanca işaret ediyor olabilir. Gecikmeli teknik gösterge aynı zamanda eğilimin tersine dönmesine işaret ediyor. İki hareketli ortalama, yükseliş hissiyatını artıran günlük grafikte daha da artmaktadır.

Salı günü, Bitcoin hakimiyeti 4 Aralık 2017'den bu yana ilk kez %70'e yükseldi. Yaklaşık 217.91 milyar dolar hacmi bulunan Bitcoin, şimdi tüm kripto para piyasa kapitalizasyonunun yüzde 69.93'üne katkıda bulunuyor. Dünyanın önde gelen kripto para birimi, 2018’de en düşük seviyeye ulaştı ve bu da tüm pazarın yalnızca yüzde 36,68’ini kapsıyor.

Bitcoin'in pazar hakimiyetindeki düşüş, yatırımcıların sermayelerini 2017 ICO maniası sırasında çeşitli varlıklara koymasından kaynaklandı. Ancak blok zinciri projelerinin çoğunun çöküşünü takiben, yatırımcılar Bitcoin ve diğer güvenilir varlıklar (yani, Litecoin ve Ethereum) dışındakilerden uzaklaştılar. Sonuç olarak, Bitcoin’in hakimiyeti, değeri düşmesine rağmen, 2018’de yükselmeye başladı.

Bitcoin Yatırımcılar İçin Daha Çekici

Şu anda, “halkın para birimi” Bitcoin'i destekleyen temeller makroekonomiktir. Yatırımcıların Bitcoin'e yatırım yapmalarını sağlayan faktörlerden bazıları arasında ABD-Çin ticaret savaşı, ABD federal faiz indirimi, Türkiye ve İran'a ekonomik yaptırımlar, Çin'de sıkı sermaye kontrolü ve Venezüella ile Zimbabve'deki aşırı enflasyon var.

Bitcoin'in 10.000 Doları Geçmesi Piyasayı Yeşil Hale Getirdi
2017'den Beri İlk Kez Bitcoin Hakimiyeti %70 Oldu

Yelpazenin diğer ucunda, ana finans şirketleri sürekli artan Bitcoin yatırımcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli hizmetler başlatıyorlar. Örneğin, TD Ameritrade ve Fidelity Investments, platformlarında Bitcoin ticaret çözümleri sunuyor. İsviçre’nin en popüler borsacı Swissquote, uzun zaman önce benzer bir hizmet başlattı. Kıtalararası Değişim destekli dijital platform olan Bakkt, geçenlerde dünyada fiziksel olarak yerleşik ilk Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini test etmeye başladı.

Fiyat Makro Koşullarını Yansıtıyor

Bitcoin, medyadaki güçlü önyargıdan sonra yüzde 70 pazar hakimiyetine ulaştı. Son yedi günde, varlıklar yüzde 30'un üzerinde bir artış gösterdi. 9371 dolardan 12.320 dolara çıktı. Bu artış, Başkan Donald Trump'ın Çin ithalatına 300 milyar dolar değerinde yüzde 10 vergi koyma tehdidinde bulunduktan sonra geldi. Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası, Mayıs 2008'den bu yana Yuan’ı 7 dolardan az bir değere düşürdü.

Tarih Bitcoin ve Çin Yuanı arasında yakın bir ters ilişki olduğunu göstermiştir. Bitcoin Mayıs ayında daha önce yüzde 58 artarken, Yuan fiyatı yüzde 2.5 düştü. Finansal uzmanlar, daha katı sermaye kontrolleri altındaki Çinli yatırımcıların Bitcoin'i güvenli bir liman varlığı olarak değerlendirdiğine inanıyor.

Bitcoin 2017 zirvesi, pek çok takipçinin aklında kalmıştır. Bu sene Bitcoin bu tarz bir duruma gelip, 2017 zirvesini test edecek mi? Bu konu çok konuşuluyor ve analistler durumu çok daha hızlı bir şekilde ön plana çıkarmak istiyor. Nisanda bir ralli başladı ve 20.000 dolar zirvesi yeniden yakalandı. Peki bu mümkün olacak mı?

2017 senesi, bitcoin sahibi olanlar için çok önemli bir seneydi. Kripto sektörünün büyümesi bu senelerde gerçekten hızlı bir ivme yakaladı. Madencilik artık o kadar zorlu bir döneme geldi ki, alanında yetersiz olanlar uzaklaşmaya başladı. Bitcoin konusunu hayatında pek çok yere koyanlar, bu boşluğu doldurmaya başladı ve perakendeciler için büyük bir ilerleme kat edildi. Bu durum da haliyle fiyatları yükseltiyor ve ilerleme için de bir gelişme yaşanıyor. Bu yüzden yapılacak her çalışmayı, beklentiyi ve yeniliği tek bir tıklama ile ön plana çıkarabiliyorsunuz. Pek çok kişinin merak ettiği sorulardan birisi de haliyle 2017 zirvesine yetişebilecek olup olmaması sorusudur. Peki ama uzmanlar ne diyor?

Bitcoin 2017 Zirvesini Görür Mü?
Bitcoin 2017 Zirvesini Görür Mü?

Bitcoin bu sene çok daha benimsenir bir hale geldi ve insanlar kullanımını sürekli yükseltiyor. Hal böyle olunca, daha çok değer artıyor ve pek çok kişiye ulaşmaya devam ediyor. İki yıl öncesine göre hem daha çok kişi duymuş, hem de daha çok kişi kullanmaya başlamış durumda. İki yıl öncesine göre çok daha farklı bir ilerlemeye sahip olan Bitcoin için, kesinlikle güzel ilerlemeler var. Uzmanlar da bu yıl bu tarz bir beklentiden ümitli.

Bitcoin bazı yatırımcılar için fırsat bazıları içinse hüsran olmaya devam ediyor. Geçmişte de pek çok defa olduğu üzere bazı durumlarda analizler hiçbir şekilde işe yaramıyor. Yapılan analizleri bu denli geçersiz kılan ise balina olarak bilinen yatırımcılar. Balinalar yüksek alışveriş yaptıkları için piyasanın gidişatını da son derece etkileyebiliyorlar. Üstelik bunu yaparken özellikle küçük yatırımcıları ve kaldıraçlı işlem yapanları kandırarak kazançlarını katlıyorlar.

Bitcoin 9400 Dolar Sınırına İndi

Dün akşam saatlerinde balinalar yeniden ortaya çıktılar ve uzun süredir 10.100 dolar seviyesine tutunmaya çalışan Bitcoin ‘in fiyatını 9500 dolar seviyesine indirdiler. Ancak bunu yapmadan önce özellikle işin analiz kısmı ile ilgilenenleri kandırmak için ufak çaplı bir yükseltme yaptılar. Pek çok insan Bitcoin’in yukarı doğru harekete geçtiğini sanıp işlem yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra öldürücü darbe geldi. 9500 dolar seviyesinde var olan destek bir umut olsa da yaklaşık 6 saat içinde bu destek de kırıldı. Haberin hazırlandığı sırada Bitcoin 9400 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Bu değer kırıldıktan sonra ise bir sonraki destek 9100 dolar olacak.

Bitcoin Fiyat Analizi : 21.08.2019(800 Dolarlık Düşüş)
Bitcoin Düşüşte Balinalar Yine Sahnede

Şu anda için Bİtcoin ’in ne zaman bir toparlanma sürecine gireceği bilinmiyor. Ancak kesin olan konu şu an itibariyle ciddi alışların yapılmaya başlaması. Bu alışlar fiyatın yukarı doğru hareketlenmesinde az da olsa etkili olacaktır. Elbette balinaların hala suda olduğunu da unutmamak gerekiyor. Neredeyse tüm gücü ellerinde bulunduran balinaların şu noktada piyasayı nasıl yönlendirecekleri bilinmiyor. Uzmanlar bu konuda ne kadar analiz yaparlarsa yapsınlar şu anda tüm piyasa hareketleri balinaların elinde. Bu da bir yükseliş yaşanacağı gibi hiç beklenmedik ani bir düşüşün daha yaşanması ihtimalinin var olduğunu bize gösteriyor. BitMEX gibi borsalarda kaldıraçlı işlemler yapanlar içinse en iyi hareket şu an için ya işlem yapmamak ya da 5x gibi çok düşük kaldıraçlı işlemler yapmak olacaktır.

Yaklaşık 2 haftadır Bitcoin tamamen stabil bir şekilde deta olduğu yerde duruyordu. Her ne kadar aralarda ani iniş ve çıkışlar olsa da bu hareketlerin balinalar tarafından bilinçli bir şekilde yapılan hareketler olduğu herkes tarafından biliniyordu. Zaten balinaların suda olduğunu bilenler BitMex gibi kaldıraçlı işlemlere olanak sağlayan borsalarda işlem yapmayı durdurdular. 

Uzun vadede kazanç elde etmek isteyenler için ise 9.500 dolar seviyeleri alım yapmak için oldukça uygun seviyeler oldu. Buradan alım yapanlar lider kripto para biriminin yeniden 10.000 dolar seviyesine gelmesiyle biraz daha umutlandılar. Çünkü uzun sürelerdir denenen ama bir türlü kırılamayan 12.000 dolar seviyesini kırmak için yeni bir fırsat ortaya çıktı. Pek ok analizciye göre 12.000 doların kırılması 14.000 dolar ve üzerinin görülmesi için de uygun ortamı hazırlayacak.

bitcoin fiyatı ile ilgili öneriler
Bitcoin Yeniden 10.000 Dolar Sınırında. 14.000 Dolar Görülecek mi?

Ancak bütün bunları konuşurken mutlaka balinaların varlığını da unutmamak gerekiyor. Piyasayı, istedikleri zaman istedikleri gibi yönlendiren balinaların yaratacakları ani hareketlere karşı da temkinli olmakta fayda var. Balina hareketleri genellikle belli bir yöne doğru yüksek artış ya da düşüş şeklinde kendini gösteriyor. Bu hareketler çoğu zaman piyasanın hareket yönünün tersine olmakta ve bu sayede kaldıraçlı işlem yapanların para kaybetmelerine sebep olmakta. Balinaların yarattıkları ilk hareketten kısa bir süre sonra bu hareketle aynı şiddette tersine bir hareket daha yapılıyor ve bu iki ani hareket sayesinde balinalar kazançlarına kazanç ekliyorlar. Elbette olan yine ufak paralarla kar etmeye çalışanlara olmakta.

2 Eylül’ün ilk saatlerinden itibaren Bitcoin yeniden yukarı doğru ivme kazanmış durumda. gece 00:00’da 9.600 dolar seviyesinde olan lider kripto para haberimizin hazırlandığı sırada 9.961 dolar seviyesinden işlem görüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.