Bitcoin Yorumu: Alım Satım Siteleri Ne Kadar Güvenli?

Bitcoin Yorumu: Alım Satım Siteleri Ne Kadar Güvenli?

Özellikle son birkaç yıldır hem ülkemizde hem de dünyada bitcoin alım satım siteleri hızlı bir şekilde artış kaydetti. Bu sitelerin artması beraberinde de dolandırıcı sitelerin de ortaya çıkmasına sebep oldu. Çünkü ana konusu para olan bir sektörde dolandırıcılık yapmak oldukça kolay. 

Kripto para sektöründe para değişimlerinin yapıldığı bu sitelere aynı zamanda kripto para borsası denmekte. Bu borsalarda insanlar ellerindeki gerçek paraları dijital para yani kripto paralara dönüştürüp isterlerse yatırım isterlerse kar etme amacıyla ellerinde tutuyorlar. Bu siteler arasında ülkemizde en bilinenleri BTCTürk ve Paribu. Bu yerli borsalara Türk bankalarında bulunan hesaplardan kolayca para transferi yapılabilmekte. Yabancı bitcoin alım satım siteleri arasında en bilinen ve kullanıcılar tarafından rağbet görenler BitMEX, Binance, Coinbase ve Bitseven. Bu borsaların her birinin kendisine özgü çeşitli özellikleri var. Örneğin BitMEX üzerinde tıpkı normal para borsalarında olduğu gibi kripto paralar ile kaldıraçlı işlemler yapıp paranızı çoğaltabiliyorsunuz. Tabi bu durumda işin içine şans faktörü de girmekte ve paranızı kaybetme riski ortaya çıkıyor. 

Yeni Kripto Para Borsası
Alım Satım Siteleri Ne Kadar Güvenli?

Üye Olmadan Önce Araştırma Yapmak

Bitcoin alım satım siteleri üzerinde işlem yapmaya başlamadan önce siteleri internetten araştırmak her zaman için önem taşıyor. Özellikle yeni borsalara çok daha fazla temkinli yaklaşmak gerek. Çok sayıda borsa görünümlü dolandırıcı site insanların paralarını alıp kısa süre içinde ortadan kayboluyorlar. Eğer kaldıraçlı işlemler size göre değilse bu noktada yerli bir borsada paranızı tutabilirsiniz. 

Pek çok kişiden borsalara üye olurken kimlik doğrulaması yapması istenir. Öyleki sizden bazı durumlarda kimliğinizin resmî bile istenebilir. Güvenli olduğundan şüphe duymadığınız sitelere kimlik fotoğrafınızı gönderebilirsiniz. Ancak yeni ve internet üzerinde adı çok fazla geçmeyen sitelerden gelen bu taleplere biraz daha temkinli yaklaşmakta fayda var.

Bitcoin madenciliğinde patlama bekleyen araştırma ve derecelendirme şirketi,bitcoinin 2020 için tahmini fiyatlar verdi.
2019 yılının sonunda teslim edilecek cihazlar sebebiyle Bitcoin zorluğunda patlama olmasını bekleyen araştırma ve derecelendirme şirketi, 2020 için fiyat tahmininde bulundu.

Token veri ve derecelendirme kuruluşunun, dün yayınlanan Kripto Para Madencilik Endüstrisi Çeyrek Dönem Raporu’nda son zamanlarda adeta patlama gösteren madencilik sektörünün artmaya devam sıkıntılarının ve büyük halka açık blok zincirlerinin, Bitcoin’in de kullandığı proof- of-work protokolünü bırakmaya başlaması sebebiyle tehlikeye girebileceğini vurguladı.

Şirket, Bitcoinin genel sıkıntılarının yılın sonunda yüzde 48 – 72 oranında artacağını düşünüyor. TokenInsight’a göre, yaklaşık yüzde 48’ken iyimser tahmini ise yüzde 72 lerde. Şirket, bu öngörüsünü 2019’un ilk yarısında alınan cihazların çoğunun yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde teslim edilecek olmasına bağlıyor. Zorluktaki bu artış, Bitcoin madencilerinin gelirlerini düşürecek, hatta kazanç maliyetleri karşılanmasına yetmeyecek. Şirket, yalnızca yüksek hash oranına ulaşanların kâr elde edebileceğini öne sürüyor.

Ayrıca raporda, madencilik zorluğuna dayanılarak bir de fiyat tahmininde bulunuluyor. Rapora göre, 2020’ de Bitcoin’in fiyatının 17,077.32 – 23,276.56 dolar aralığında olacağı tahmin ediliyor. Lider kripto para, TSİ 00.20 itibari ile kripto para borsası Bitstamp’te 10,257 dolardan alınıp satılıyor.

Uzun bir süredir açılması dört gözle beklenen Bakkt açıldı ancak beraberinde de pek çok soru işaretini getirdi. Pek çok uzman Bakkt’ın açılmasıyla birlikte Bitcoin’de ani düşüş yada yükselme yaşanabileceğini söylemişti. Ancak şu ana kadar beklenen olmadı. Beklentinin aksine Bitcoin çok sakin bir seyir gösteriyor ve 9.800 dolar civarında dolanmaya devam ediyor.

Yükseliş ve Düşüş ihtimali Devam Ediyor

Balinaların elinde bulunan bir piyasada her zaman için ani hareketler beklemek doğal. Üstelik balinalar insanların genelinin düşündüğünün aksini uygulamakta oldukça ustalar. Bakkt’ın açılmasıyla birlikte beklenen ani hareket şu ana kadar gelmedi. Herkes bu hareketi beklediği ve Bakkt’ın açılışından sonra Bitcoin’in nasıl bir hareket göstereceği bilinmediği için piyasa oldukça durgun bir hal aldı. 

Bakkt Açıldı Ama Bitcoin Düşüşte
Bakkt Açıldı Ama Bitcoin Düşüşte

Bakkt’ın açılışından bu yana geçen 1 saatlik süre içinde sadece 10.115 dolarlık işlem yapıldı. Bu da beklentinin oldukça altında. Yaklaşık bir yıldır gündemde olan Bakkt’ın anlaşılan insanlar oldukça temkinli yaklaşıyorlar. Bu durum biraz da Facebook Libra’nın piyasaya çıkacağı zamanın bir simülasyonu gibi. İnsanlar ilk başta durup olan biteni izledikten sonra konuya giriş yapacaklar. 

Bütün bu gelişmelere rağmen yine de hala Bitcoin’de ani bir hareketlenme bekleniyor. Cesur olanlar paralarına para katabilirler. Diğer taraftan temkinli yaklaşanlar da eğer bir ani hareket yaşanırsa bu temkinli yaklaşımlarında ne kadar haklı olduklarını görecekler. 

Sakin Olmak Gerek

Şu durumda yapılması en uygun olan şey biraz daha beklemek. Zira Bakkt açılalı henüz çok fazla zaman geçmedi. En azından tüm dünyada 24 saatlik zamanı biraz inceledikten sonra işlem yapmaya kalkışmak daha mantıklı olacaktır. Bu zaman içinde zengin olma hayalinde olanlar ise hüsran yapabilirler. Bitcoin azar azar olsa da şu anda düşüşüne devam ediyor ve ani ve büyük bir düşüş yaşanması beklentiler arasında.

Aylar ardından 9.000 doların altına gerileyen Bitcoin, CoinMarketCap’in bilgilerine göre haberin hazırlandığı sırada 8.387 dolardan prosedür görüyordu.
Bitcoin’deki sert düşüşün oluşturduğu yer sarsıntısı tesiri kripto para piyasasının geri kalanında da hissedildi.
Kimi altcoin’deki nihai 24 saatteki kayıp yüzde 35’i aşmış halde.
Bitcoin ve altcoin’lerdeki kıymet kaybı ertesi kripto para piyasasının toplam pazar kıymeti 260 milyar dolardan 218.6 milyar dolara geriledi.
Bu büyük çöküşte Bitcoin’deki tahminen 9.500 dolarlık azalan üçgen dibi, 9.400 dolarlık yatay takviye ve esas dinamik ortalamalar attı.
Bu seviyelerde günlük ve haftalık olarak kapanışlar analistlere göre boğalar için en azından orta vadede yıkıma yol açabilir.

Analistlere göre bu tür tek tablonun çizilmesi boğa pazarı için tek nihai manasına gelmeyebilir.
Analist Martin Chebbi, Twitter hesabı üstünden inen tek üçgenin kaybının kesinlikle tek boğa koşusunun sonu mananına gelmediğini anımsattı.
Chebbi, 2017’de Bitcoin’in benzer şeklinde ileri aylarda yanlızca üstünde yükselmek için tek üçgen çizdiğini açıkladı.
Bitcoin’deki ve Altcoin’lerdeki Bu Sert ve Esrarengiz Düşünün Sebebi Ne?

Bugün kripto para duyarlılığı oldukça zayıflamıştı ki nitekim Bitcoin 9.000 doların altında prosedür görüyor.
Peki Bitcoin ve altcoin’lerdeki sert ve esrarengiz düşüşün sebebi ne? Bunun çok sayıda mümkün sebebi yer alıyor.
İşte bu nedenler:
Piyasadaki duygu bu gün zayıftı ve kimi analistler bunu Bakkt’ın vadeli işlemlerinin düşük alımına bağladılar.
Çünkü Bakkt’ın pazara girişine dönük beklentiler defa yüksekti fakat Bakkt bu beklentileri karşılayamadı.
İlk gününde 100’ün altında BTC hacmi sağlayan Bakkt, kripto para yatırımcıları için devasa tek hüsranla sonuçlandı.
Binance US ayrı olarak bu gün ilk defa sahneye çıktı ve düşük ses düzeyi rolünü üstlendi.

Bir gün önce akşam saatlerinde piyasada sanki katliam yaşandı ve 2019 senesinin en devasa düşüşü yaşandı.
Kripto para pazarı tek anda 34 milyar doların üstünde kıymet kaybetti.
Öncü kripto para birimi olan  Bitcoin de geçen 24 saat içerisinde nihai üç ayın en düşük düzeyine gerileyerek 8.400 doları gördü.

% 18’lik Düşüş.

Bitcoin’in bu hafta 8.000 dolarlık takviye düzeyine kadar gerileyebileceğini çoğu pazar analisti dile getirmişti.
Ancak Bunun gerçekleştiğini görmek ekosistem üstünde tek şok tesiri oluşturdu.

Aslında geçmiş haftalarda Bitcoin hashrate’inde yaşanan yükselişler ve Bakkt’in görev vermeye başlamasıyla devasa artışlar bekleyen analist adedi da epey çoktu.

Bunlara karşın hashrate’te yaşanan %40’lık düşüş ücretleri ansızın aşağı çekti. Bir anda yaşanan düşüş defa devasa olunca Bitcoin ile ilgili negatif fikir edinenler de zaman kaybetmeden yorumlarını yapmaya başladı.

Sıkı tek altın savunucusu olan Peter Schiff, Twitter üstünden yaptığı izahla daha az seviyelerin de görülebileceğini söyledi ve şu yorumu yaptı:

Bitcoin nihayet aylardır durduğu devasa aşağı istikametli üçgen grafiğinin altına düştü.
Bu önemli oranda aşağı istikametli tek yöntem hareket ve devasa tek tepe noktası olduğunu ispat etti.
Hızlı tek düşüşle 4.000 doların veyahut daha az seviyelerin görülmesi  var.

4.000 Dolar Bandını  Görülebilir M i?

4.000 dolar düzeyine düşüşün gerçekleşmesi bir miktar aşırı tek ön görü olsa da kripto para analistlerinden Josh Rager yaptığı tek izahla henüz mümkün tek tahminde bulunuyor:
Bitcoin sahip olunan seviyenin üstüne çıkamazsa, tek sefer üzerine çıkıp orada tutunduğu aşağı istikametli dayanağı yeniden deneme edeceğiz.
Ancak şayet bu tek ayı tuzağı değilse fiyatın 7.000 doların altına düşebileceğini tahmin ediyorum. Çok sayıda alıcı 6.180 dolar ile 6.500 dolar arasını bekliyor.

Öte yandan öncü kripto para ünitesinin yanında altcoine’lerde de ciddi düşüşler yaşanıyor.Önceki analizlerimizde piyasa bu haldeyken altcoinlere girilmemesi konusunda ciddi uyarılarda bulunduk.

Büyük Bitcoin balinaları tahminen 325,5 milyon dolarlık BTC’yi taşıdı. Son 24 saat içerisinde Bitcoin 8.300 dolara kadar düşerken, Bitcoin  balinalarından kimileri BTC’yi süratli tek şeklinde hareket ettirmeye başladı.Sonuçta, Bitcoin balinaları tahminen 325,5 milyon dolar değerindeki 37.225 BTC’yi taşıdı. En devasa tek transferde meçhul iki cüzdan arasında 86,8 milyon dolar değerindeki 10.000 BTC’lik tek varlık yollandı.

İşte nihai 24 saat içindeki en devasa balina işlemlerine genel bakış:

 • Binance’den meçhul cüzdanlara aktarım edilen 5,7 milyon dolar ölçüsünde 655 BTC.
 • Binance’den meçhul cüzdanlara aktarım edilen 6,8 milyon dolar ölçüsünde 680 BTC.
 • Binance’den meçhul cüzdana aktarım edilen 7,2 milyon dolar ölçüsünde 716 BTC.
 • Binance’den meçhul cüzdanlara aktarım edilen 6,3 milyon dolar ölçüsünde 726 BTC.
 • OKEx’ten Binance’ye aktarım edilen 39 milyon dolar değerinde 500 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan OKEx’e aktarılan 8,7 milyon dolar ölçüsünde 1.000 BTC.
 • OKEx’ten meçhul cüzdanlara aktarılan 16,5 milyon dolar ölçüsünde 1.900 BTC.
 • Bilinmeyen tek cüzdandan Binance’ye aktarım edilen 13 milyon dolar ölçüsünde 1.500 BTC.
 • OKEx’ten Bitstamp’a aktarım edilen 6,5 milyon dolar ölçüsünde 750 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan OKEx’e aktarılan 8,7 milyon dolar ölçüsünde 1.000 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan OKEx’e aktarılan 8,7 milyon dolar ölçüsünde 1.000 BTC.
 • OKEx’ten Bitstamp’a aktarım edilen 6,5 milyon dolar ölçüsünde 750 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan meçhul cüzdanlara aktarım edilen 86,8 milyon dolar ölçüsünde 10.000 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan OKEx’e aktarılan 6 milyon dolar ölçüsünde 700 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan OKEx’e aktarım edilen 34,6 milyon ölçüsünde 3.999 BTC.
 • OKEx’ten meçhul cüzdanlara aktarılan 6,8 milyon dolar ölçüsünde 800 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan OKEx’e aktarım edilen 8,3 milyon dolar ölçüsünde 1.000 BTC.
 • Bilinmeyen tek cüzdandan Bitmex’e aktarılan 17,2 milyon dolar ölçüsünde 2.000 BTC.
 • Bitmex’ten meçhul cüzdanlara aktarım edilen 9,4 milyon dolar ölçüsünde 999 BTC.
 • Bitfinex’ten meçhul cüzdanlara aktarım edilen 9,7 milyon dolar ölçüsünde 1.000 BTC.
 • Bilinmeyen cüzdandan Bitfinex’e aktarım edilen 9,2 milyon dolar ölçüsünde 950 BTC.
 • Bilinmeyen tek cüzdandan Huobi’ye aktarım edilen 5,8 milyon dolar ölçüsünde 600 BTC.
 • Transferler, güvenlik emeliyle varlıkları tek cüzdandan diğerine taşıyan tek yatırımcı, varlıklarını dolaştıran tek borsa ya da iki kalifiye doğrultu arasında tek tezgah üstü (OTC) satış olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.