Bitcoin, Cadılar Bayramı Etkisi ‘nden Yararlanabilecek mi?

Bitcoin gibi, hisse senetlerinin ve diğer varlıkların 31 Ekim’den Mayıs’a kadar en iyi performanslarını gösterdiklerine inanılan Cadılar Bayramı Etkisi adlı bir teori var.

Bitcoin fiyatı bu etkiden fayda sağlayacak mı, yoksa fikir yılın bu zamanı için uygun şekilde ürkütücü bir batıl inançtan başka bir şey değil mi?

Cadılar Bayramı Etkisi Nedir?

Yatırımcılar ve tüccarlar, bir satın alma siparişi vermeden önce bir varlığın gücünü veya zayıflığını belirlemeye çalışmak için teknik ve temel analiz gibi çeşitli araçlar kullanırlar. Bazı analistler tarihler, çevrimler, matematik ve hatta astroloji gibi daha geleneksel olmayan yöntemler kullanırlar. Her yıl Kasım ayından itibaren varlıkların daha iyi performans göstereceği ve Mayıs ayı boyunca yatırımın geri dönüşü sağlayacağı ve takvim yılının diğer yarısına göre daha yüksek getiri sağlayacağı yönünde ortak bir teori bile var.

Bu teori, Cadılar Bayramı Etkisi, Cadılar Bayramı Göstergesi veya Cadılar Bayramı Stratejisi olarak adlandırılır ve kış ayları boyunca bir varlık satın almanın yatırımcıyı ödüllendireceğini belirtir. Tüccar veya yatırımcı, piyasa zamanlaması temelli stratejinin diğer yarısı olan “Mayıs ayında satış yapıp uzaklaşmaya” teşvik edilir.

Fakat bu Bitcoin pazarları için de geçerli mi? Bitcoin’in son boğa piyasasına dayanan 31 Ekim – 1 Mayıs arasındaki her bir dönemden elde edilen veriler, teorinin doğru olduğunu ama Bitcoin fiyat listelerinde sadece bir dönem bunun yaşandığını gösteriyor.

İLGİLİ HABER:  Tam Bitcoin Büyük Öneme Sahip

Yorum Yok

Cevap bırakın