] }
Bitcoin HaberleriCoin Haberleri

Kripto Para Borsaları ve İşlem Hacimleri

Doğru bitcoin borsasına yatırım yapmak yatırımcılar için oldukça önemli bir konudur. Çünkü günümüzde ülkemiz de ve yurt dışında yer alan farklı borsaların her birinin işlem hacmi farklılık göstermekte ve bu durum alış satış işlemlerinde karlılığı doğrudan etkilemektedir.

Bilindiği üzere Türkiye’de kripto para borsalarında Paribu, BTCTürk, Koineks gibi firmalar yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu borsalar ülkemizde en güvenilir borsalar arasında yer almasının yanı sıra kullanıcıların en çok kullandığı ve hacim oranları yüksek olan platformlardır. Ayrıca hatırlanacağı üzere geçen sene BTC Türk firması dünya sıralamasında işlem hacimleri listesinde dereceye girerek adından söz ettirmeyi de başarmıştı.

İlgili Makaleler

Yabancı borsalarda kim var ?

Ülkemiz dışında da dünya genelinde kripto para borsalarında işlem hacimlerinde sürekli olarak farklılıklar gözlemlenmektedir. Bu hareketlilik her ne kadar sıralamayı değiştirse de dünya da işlem hacmi yüksek borsalar arasında binance, bitfinex, kraken, poloniex, bittrex vb. yer almaktadır.

Ülkemizde olduğu gibi bu yabancı kripto para borsalarında hesap açarak işlem yapabilmek için bazı onaylama işlemlerinin de yapılması gerekmektedir. Türkiye de yer alan kripto para borsalarında kolayca kimlik bilgileriniz, belge ve SMS onayı ile kripto para borsa hesabınızı açabilir ve bitcoin alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yabancı kripto para borsalarında bu işlemler biraz daha zahmetli olabilmektedir çoğu zaman.

2020 yılına giriş yaptığımız şu günlerde kripto para borsalarında ki yükseliş de işlem hacimlerine bağlı olarak borsaları birbirleriyle kıyasıya bir yarış içerisine sokmuştur. Fakat bazı borsalar fake işlemler ile işlem hacimlerini yüksek göstererek kullanıcılarını aldatmaya yönelik hareketler de yapabilmektedir. Bu tarz durumlardan yatırımcıların olumsuz etkilenmemesi için mutlaka dikkat etmesi ve güvenilir borsalar üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeye çalışması gerekir.

Artık yerli yabancı pek çok kripto para borsası mevcut. Bu borsaların her biri bir şekilde diğerlerinden farklı olmak için çalışıyorlar. Bu farklı olma çabasının elle tutulur sonuçlarından bir tanesi ise işlemlerden kesilen ücretler. Bu ücretler her borsada farklılık gösteriyor. Bununla birlikte bazı borsalardan para çekim işlemi yapmak istediğinizde işleminiz bir sonraki gün işleme alınıp hesabınıza geçiyor. Popüler ve güvenilir altcoin borsaları her zaman için insanların kripto para hakkındaki ihtiyaçlarına karşılık vermeli.

En İyi Altcoin Borsaları

Altcoin borsası denildiğinde öncelikli olarak akıllara gelen birkaç borsa var. Bu borsaların öncelikli olmalarının sebebi ise faaliyete geçen ilk borsalar olmalarından dolayı. Bitfinex, Kreken, Bitrex, BitMEX gibi borsalar şu anda en iyi borsalar olarak karşımıza çıkıyor. Elbette hepsinin eksi ve artı yönleri bulunuyor. Ortada bir Bitcoin gerçeği varken bazı borsalar altcoinler ile işlem yapılmasını pek de umursamıyorlar. Çünkü en çok işlem Bitcoin üzerinde yapılıyor ve borsalar da bu yüzden daha çok kazanıyorlar.

Popüler ve Güvenilir Altcoin Borsaları

İnsanların borsalar hakkında en çok şikâyet ettikleri konu ise kişisel bilgilerinin talep edilmesi. Üstelik bu bilgiler son derece iptidai bir şekilde istenmekte. Pasaport, nüfus cüzdanı ya da ehliyetinizin taratılmış halini istemelerinin yanında bir de bu belgeler elinizdeyken çekilmiş bir fotoğrafınız isteniyor. Bu durum elbette kurumsallıktan uzak bir yöntem. Bu yöntem şu anda tüm popüler ve güvenilir altcoin borsaları tarafından uygulanan bir yöntem. Ancak ne olursa olsun hepimiz sıklıkla korsanlar tarafından hacklenen borsa haberlerini de okuyoruz. Bazı borsalar özel güvenlik şirketleriyle anlaşmış olsalar da bu her zaman için olumlu sonuçlar vermeyebiliyor.

Herhangi bir borsaya para yatırmadan önce biraz araştırma yapılması gerekmekte. Borsanın faaliyet gösterdiği ülke ve sitesi üzerinden vergi beyannamelerini yayınlayıp yayınlamaması önemli olan noktalar. Bu sayede borsanın gerçekten yasal bir şirket olarak faaliyet gösterdiği anlaşılabilir.

Beaxy Borsası

Her gün yerli yabancı pek çok kripto para borsası açılmaya devam ediyor. İnsanlar hangi borsaya para yatıracakları konusuna da bu yüzden biraz temkinli yaklaşıyorlar. Beaxy borsası diğer borsalardan olmayan bazı özelliklere sahip. Bu da insanların ilgisini çekiyor.

Referans Linki İle Üyelik

Referanslı üyelik işlemleri pek çok borsada zaten mevcut. Ama Beaxy’e referansla üye olanları farklı bir uygulama bekliyor. 3 ay boyunca hiçbir ücret ödemeden al-sat işlemi yapabiliyorlar. Bu durum çok fazla işlem yapanlar için gerçekten oldukça önem taşıyor. Bununla birlikte eğer bir sorunla karşılaşırsanız karşınızda size 7 gün 24 saat boyunca yardımcı olacak bir ekip bulunuyor. Bu da pek fazla görülmeyen bir durum.

Borsanın önemli bir özelliği ise güvenlik tedbirleri. Borsanın hacklenmesi ve SEC radarına düşmesi neredeyse imkânsız bir durum. Borsa Optiv adında bir siber güvenlik şirketi ile ortaklaşa çalışıyor. Borsanın kullanıcıya güven veren bir başka özelliği ise yıllık ödediği vergiyi bir rapor olarak kullanıcılara sunması. Yani borsa yasal olarak faaliyet gösteren bir şirket. Bilindiği gibi pek çok borsa vergi yükümlülüğünden kaçmak için ücra ülkelerde ya da ada devletlerinden faaliyet belgesi almaktalar. Dünyanın en bilinen borsaları bile bu şekilde çalışırken Beaxy Borsası her şeyi kuralına uygun yapmaya özen gösteriyor.

Beaxy Borsası Rehberi: Nasıl Kullanılır? Güvenli midir?

Borsaya üyelik tıpkı diğer borsalarda olduğu gibi referans linki ya da borsanın kendi sitesi üzerinden yapılmakta. Kişisel bilgilerinizin yanında üyeliğinizin aktif olabilmesi için nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport belgelerinden bir tanesi isteniyor. Eğer pasaportunuz varsa öncelikli olarak bunu kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi ise uluslararası bir belge olması. Daha sonra kripto paranızı buraya göndererek işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Güney Koreli Kripto Para Borsaları

Business Korea tarafından yapılan habere göre, Güney Kore’nin ilk zamanlarda çok iyi gelişme sağlayan kripto para borsa ekonomisinin çarpıcı bir şekilde düşüş kaydettiği, Güney Koreli kripto borsalarının yaklaşık % 97’si iflas tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Kore’nin en popüler  finans dergilerinden birinin hazırladığı rapora göre, ülkenin kripto para  borsalarından yalnızca beş veya altı tanesi dünya genelinde ilk 100’de yer alıyor ve bu nedenle çoğu hedefledikleri  ciroya ulaşmakta sorunlar yaşamaktadır.

Bu kadar çok borsa ile  mücadele olması gerçeği, Kore’de kripto para borsalarının  açılış sahnesi üzerinde olumsuz bir etki yaratmaya başlamasına neden olmaktadır. Kore’de yeni kripto para borsaları yerelden ziyade  daha çok globalleşmeyi  hedefliyorlar.

Binance, okex gibi kripto para borsalarıyla nasıl mücadele edileceği merak konusu. Çünkü yatırımcılar hacimleri en yüksek borsalarda trade yapmaktadır. Bu yüzden Binance kripto para borsası yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen ve yatırım yapılan borsalarının başında gelmektedir.Bir çok ülkede temsilcileri bulunmaktadır. Koreli borsaların bu seviyelere gelmesi imkansız olmasa da  olması gerek çok yol olduğu açıkça görünmektedir.

Türkiye’de Kripto Para Borsa Siber Güvenliği

Kripto para birimleri ve kripto para piyasası  2018 yılı  ve 2019 yılı başından beri  muazzam bir şekilde rağbet görerek  artış elde etti. Kripto para birimlerinin önem kazanması ve tanınması ile beraber kripto para borsalarının sayısında da büyük artışlar meydana geldi.

Kripto para borsalarının çoğalması rekabeti arttırıp daha iyi kullanıcı arayüz sunulmasını sağlarken, aynı zamanda güvenlik açıklardan  dolayı birçok kişinin mevcut fonlarının çalınmasına da neden olmaktadır. Türkiye içerisinde de çoğalan kripto para borsalarından Bayebit bundan yaklaşık 1 ay önce hacklendiğini açıklayarak yatırımcılarda üzüntüye ve korkuya neden oldu.

Bu kez  saldırıya uğrayan Türkiye merkezli olan kripto para borsası  Bitexlive oldu. Borsa yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre hackerlar 1 Eylül de platforma saldırıda bulundu  ve  Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), XRP ve VITAE kripto paraları borsadan kendi hesaplarına aktarıldı.

Bitexlive 4.350 adet XRP ve 4.200 dolarlık VITAE ile diğer kripto paralardan bir miktar kayıp yaşadığını açıkladı ve XRP’lerin yapılan takipte kripto para borsası olan Coinbase borsasına gönderildiğini açıkladı. Borsa, Coinbase ile iletişime geçse de henüz cevap alınmadığını duyurdu. Bu tarz olayların önüne geçmek için kripto para borsalarının bir birlik oluşturup anında müdahale ederek sorunların kaldırılmasını sağlamalıdır.

Bitseven Borsası

Kripto işlemleri ile ilgilenenler elbette daha çok kazanmak için bunu yapıyorlar. Borsalarda işlem yapanlar için de yine insanların aradığı daha çok kazanç sağlayabilecekleri borsalar. Bitseven Borsası da bu borsalardan bir tanesi. BitMEX ve Binance gibi kaldıraçlı işlemlere izin veren borsalardan pek çok yönüyle farklılık göstermekte.

Özellikle kaldıraçlı işlemler yaparken insanları en çok zor durumda bırakan işlem başına düşen hesaplamalar. BitMEX üzerinde 50x kaldıraçlı işlem yaparken yatıracağınız para bu kaldıraç ile hesaplanıyor. Bir başka değişle 0.0025 Bitcoin yatırdığınızda bu para kaldıraç miktarı ile çarpılıyor ve hesabınızdan düşüyor. Kazandığınız zaman hem kazancınız hem de kaldıraç için sizden alınan Bİtcoin birlikte hesabınıza yatırılıyor. Ancak kaybettiğinizde hem yatırdığınızı hem de kaldıraç için sizden alınan miktarı kaybediyorsunuz. Bu durum Bitseven Borsası için geçerli değil. Bitseven’da sadece riske edeceğiniz miktar sizden alınıyor. Kaldıraç ise ne kadar olursa olsun bunun için ekstra bir şey alınmıyor. Ancak kazandığınızda kazancınızın yaklaşık %15’i işlem ücreti olarak kesiliyor. BitMEX ile karşılaştırıldığında bu gayet sizin yararınıza olan bir durum.

Bitseven Borsası İncelemesi

Yabancı bir borsa olmasına rağmen Bitseven Borsası gayet anlaşılır ve net bir Türkçe dil desteği sunuyor. Yaptığınız her hareketi bilinçli olarak yapıyorsunuz. Bununla birlikte BitMEX ve Binance’a göre çok çok sade ve anlaşılır bir site mevcut. Gereksiz kafa karıştıran ayrıntılar yok.

BitMEX kullnanların bildiği gibi bu borsadan para çekme işlemleri Türkiye saatine göre öğleden sonra 13:00 ve 16:00 arasında yapılabiliyor. Bu saatlerden sonra çekme talimatı verirseniz işleminiz bir sonraki gün bu saatler arasında yapılıyor. Bu oldukça can sıkıcı bir durum. Ancak çok gariptir ki yatırdığınız para bir kaç dakika içinde BitMEX hesabınıza geçiyor. Bitseven ise bu konuda çok daha esnek. İstediğiniz zaman para yatırıp para çekebiliyorsunuz. Üstelik para çekme işlem ücreti de BitMEX’den çok düşük.

Coinsfera Borsası

500 den fazla kripto paranın kağıt parayla alınıp satılabildiği Coinsfera 20’den fazla çalışanıyla kripto para severlerin hizmetinde. Coinsfera; birkaç dakika içinde kağıt parayla Bitcoin dahil 500’den fazla kripto parayı alıp satabileceğiniz fiziksel bir mekan.Şu anda İstanbul, Dubai ve Ukrayna’da şubeleri var.

Kripto parayla yapılan alım satım işlemleri çoğu zaman karışık, zor aynı zamanda riskli olabiliyor. Özellikle teknik bilgisi yeterli olmayan bazı kullanıcılar alım satımda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Coinsfera ile bu sıkıntılar ortadan kalkıyor. Şirketin amacı işlemleri mümkün olan en iyi fiyatlarla tam şeffaflıkla ve hızlı bir şekilde yapmak.

Kripto Para Borsası Coinsfera, Binance Coin Listelemeye Başladı

Öncelikle Coinsfera’da rekabetçi fiyatlandırma ve esnek limitler var. Kullanıcılar istediği miktarlarda alım satım işlemi yapabilirler. İtibar ve güvenilirliği ile kaliteli bir hizmet anlayışına sahip. Ayrıca şirket kurulduğundan beri yüksek güvenlik standartlarıyla hizmet veriyor. Şirket, Türkiye’ de ilginin çok büyük olduğunu söylüyor.

Bunun üzerine İzmir, Antalya ve Ankara’yada şube açmayı hedefliyor. Banka hesabın yokken kripto para alıp satabilmek Coinsfera’ya olan ilgide büyük etken. Yüksek hacimli kullanıcıların banka hesaplarına bloke konulabiliyor bu yüzden bu kullanıcılar Coinsfera’yı tercih ediyor.

Dünyanın büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’da Coinsfera yı destekledi. Zhao Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Binance Coin’in Coinsfera da listelenmeye başladığını söyledi ve BNB, Binance’in ulaşamadığı yerlere gidiyor dedi.

BTI Kripto Para Borsaları Şeffaflık Raporu

The Blockchain Transparency Institute ( BTİ) raporuna göre Coinbase ve Kraken en şeffaf kripto para borsaları seçildi. BTI genel olarak kripto para borsalarının şeffaflığına odaklı bir kurum, borsalar ve kripto paralarla ilgili bir çalışma yayınladı ve bu çalışmada hangi kurumun en şeffaf en temiz olduğu gözler önüne seriliyor.

19 Eylül tarihinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, Kraken ve Coinbase beşinci piyasa gözlem raporunda en temiz en şeffaf borsalar arasında yer alıyor. Temizlik kelimesiyle söylenmek istenen şey ise borsalarda wash trading olarak bilinen sahte hacimlerin minimum düzeyde olması. 2018 yılının Ağustos ayından itibaren BTI benzer raporlar yayınlıyor.

BTI En Şeffaf Borsaları Açıkladı

BTI bu algoritmayla wash tradingi gerçek hacminden ayırabiliyor. 2019 yılının başından beri sahte hacim oluşturma kripto para borsalarında yüzde 35,7 azaldı. Veri raporlarında bu borsaların birçoğu ile sahte hacim oluşturan hesaplar tespit edildi ve kapatıldı.

Son olarak raporda, en temiz kripto para borsası Kraken ve Coinbase her zamanki yerini korurken, Poloniex ve Güney Kore’nin lider borsası UpBit ’de en temizler arasında yerini aldı. Bununla birlikte top 40 daki borsalara kıyasla Okex ve Bibox kripto para borsaları en yüksek sahte hacim oluşturma oranına sahipler. Rapora göre doğru veri paylaşımında ABD ve Japonya ilk sıradalar bunun nedeni ise ülkedeki sert regülasyonlar olduğu söyleniyor.

Ripple’nin Kripto Para Borsası Satın Alması

XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple, İzlanda kripto ticaret şirketi Algrim’i devraldığını açıkladı. 6 kişilik İzlandalı şirket, Ripple’ın Avrupa’da bir yer edinmesine yardımcı olacak.

Ripple, uluslararası pazardaki yerini genişletmek için çeşitli şirketleri satın alıyor. Blockchain devi tarafından satın alınan en son şirket, İzlanda merkezli bir kripto para birimi ticaret platformu olan Algrim. Şirket bir blog yazısında, 6 kişilik ekibin Ripple’ın Talep Edilen Likiditesi (ODL) üzerinde “ayrılmaz bir rol oynayacağını” söyledi.

Ripple mühendislik uzmanı Christopher Kanaan, “Ticaret ve borsalardaki yerleşik uzmanlıkla, Algrim’in mühendislik yeteneğinin ekibimize eklenmesi, zaten Talep Likidite ile yaşadığımız momentumun devamında etkili olacak” dedi.

Algrim, Ripple’ın devralma çizgisine katılan en son şirket oldu. Geçen hafta, Ripple, Xpring ekibine sekiz mühendis ekleyerek, ödeme platformu Logos’u devraldığını duyurmuştu.

ripple fiyat analizi

Kanaan, Ripple’in dünyadaki yetenekleri geliştirmeye kararlı olduğunu ve Algrim mühendislik ekibinin satın alınmasının bunun başarılı bir örneği olduğunu söyledi. Algrim, son iki yıldır kripto ticaret platformunu geliştiriyor ve 30’dan fazla pazara entegre etti.

Algrim, geleneksel ticaret platformları inşa etmede önemli deneyime sahip kripto borsaları geliştirmeye devam etti. Kriptoya geçiş, şirketin yüz binlerce dolar değerindeki kripto madenciliği ekipmanını kaybettiği 2017 yılındaki “Büyük Soygunundan” sonra geldi.

Ripple hem şirketin yeteneğini hem de fiziksel konumunu kullanmayı planlıyor. New York, Londra, San Francisco, Bombay, Singapur, Sidney ve São Paulo’da fiziksel bir varlığa sahip olan Ripple’in İzlanda’ya olan yatırımı, şirketin Avrupa’daki varlığını genişletmesine yardımcı olacak.

Ripple’ın genişlemesiyle ilgili haberlerin XRP’de ne kadar uzun vadeli bir etkisinin olacağını söylemek zor. Kripto para 30 Eylül’de yüzde 7,7 artarken, yılın başından bu yana fiyatı da istikrarlı bir şekilde artıyor.

Bitmex Borsası

BitMEX borsası geçtiğimiz hafta içinde bir yanlışlığa imza atarak üyelerine gönderdiği toplu mailde bulunan tüm mail adreslerini herkesin görebileceği şekilde açık olarak göndermişti. Bu hatadan sonra hafta içinde hemen hemen her gün üyelere BitMEX giriş şifrelerini değiştirmeleri konusunda mailler gönderilmeye devam etti. Pek çok kullanıcı ise bu borsanın iyi bir alternatifi olan Bitseven borsasına geçmeyi uygun buldular.

Bu iki borsa arasındaki bizi ilgilendiren en büyük farklardan bir tanesi Bitseven Borsası’nın Türkçe dil desteğinin bulunması. Bununla birlikte yine Bitseven’da paranızı istediğiniz zaman hesabınıza aktarabilirken BitMEX’de bu sadece her gün öğleden sonra Türkiye saati ile 15:00 ve 17:00 arasında yapılabiliyor. Bu biraz sinir bozucu bir durum. BitMEX’in kullanımı biraz daha kafa karıştırıcı nitelikte. Özellikle matematiği iyi olmayanlar yatırdıkları ve kazanacakları paraları önceden hesap etme konusunda problem yaşayabilirler. Kendi içinde bir hesaplama aracı olmasına rağmen hesaplama mantığını anlamak oldukça güç. Bitseven ise bu konuda çok sade. Aslında bu borsa her konuda sade. Hem arayüz olarak hem yatırılan paranın önceden bilinmesi olarak, hem kazandıktan sonra kesilecek para olarak oldukça açık şekilde hazırlanmış.

Bitseven Borsası İncelemesi

BitMEX borsası yaptığı hatanın bedelini az da olsa ödedi. Pek çok insan şifrelerini değiştirmelerinin dahi böyle bir hatanın önüne geçemeyeceği konusunda hemfikir. Zira yapılan hata da oldukça basit ve üyelerle iletişim için kullanılan yöntem hala bundan 15-20 yıl öncesine dayanan toplu mail sistemi üzerine kurulu. Oysa ki artık günümüzde pek çok sitede, siteler üyeleriyle kendi arayüzleri üzerinden bilgi alışverişinde bulunmayı seçmiş durumdalar.

Kraken Borsası

Popüler bitcoin ve kripto para borsası Kraken, bugün 19 Kasım’da başlayacak olan Lisk (LSK) ticaretini desteklediğini açıkladı. Mevcut ticaret şunları içerecektir: LSK / USD, LSK / EUR, LSK / XBT ve LSK / ETH.

Lisk, erişilebilirliğe odaklanan, LSK adında yerel bir yardımcı program tokeni tarafından desteklenen açık kaynaklı bir blok zinciridir. Lisk, geliştiricilerin dünyanın en popüler kodlama dillerinden biri olan JavaScript’te programlamasına izin verir ve blockchain teknolojisine aşina olmayanların ağda uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Lisk (LSK) ile İlgili Ayrıntılar

  • Lisk, DPoS konsensüs modeli kullanmaktadır – işlemler LSK sahipleri tarafından seçilen 101 adet işlemin kuyruk listesine eklenmektedir.
  • Lisk, LSK adında yerel bir yardımcı program tokeni kullanır.
  • Her yeni dapp, ana Lisk ağına bağlı bir Lisk sidechain’e yerleştirilir. Bu yapı verimliliği sağlar ve ayrıca geliştiricilerin uygulamaları için yerel tokenler oluşturmalarına izin verir.
  • Her 10 saniyede bir ağa yeni bir blok eklenir ve bir işlem göndermek için varsayılan ücret 0.1 LSK’dır.
  • Lisk, 2016 yılının başında Max Kordek ve Oliver Beddows tarafından kuruldu; Merkezi Zug, İsviçre’dedir.
  • Kraken, LSK için 19 Kasım saat 14: 30 UTC’de para yatırma ve çekme işlemlerini gerçekleştirecek. İlk emirler, alım emirleri netleşene kadar satış emirleri verilemediğinden fonlama etkinleştirildikten kısa bir süre sonra başlayacak.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.