Bitcoin Alım Satım Siteleri Ne Kadar Güvenli?

Özellikle son birkaç yıldır hem ülkemizde hem de dünyada bitcoin alım satım siteleri hızlı bir şekilde artış kaydetti. Bu sitelerin artması beraberinde de dolandırıcı sitelerin de ortaya çıkmasına sebep oldu. Çünkü ana konusu para olan bir sektörde dolandırıcılık yapmak oldukça kolay. 

Kripto para sektöründe para değişimlerinin yapıldığı bu sitelere aynı zamanda kripto para borsası denmekte. Bu borsalarda insanlar ellerindeki gerçek paraları dijital para yani kripto paralara dönüştürüp isterlerse yatırım isterlerse kar etme amacıyla ellerinde tutuyorlar. Bu siteler arasında ülkemizde en bilinenleri BTCTürk ve Paribu. Bu yerli borsalara Türk bankalarında bulunan hesaplardan kolayca para transferi yapılabilmekte. Yabancı bitcoin alım satım siteleri arasında en bilinen ve kullanıcılar tarafından rağbet görenler BitMEX, Binance, Coinbase ve Bitseven. Bu borsaların her birinin kendisine özgü çeşitli özellikleri var. Örneğin BitMEX üzerinde tıpkı normal para borsalarında olduğu gibi kripto paralar ile kaldıraçlı işlemler yapıp paranızı çoğaltabiliyorsunuz. Tabi bu durumda işin içine şans faktörü de girmekte ve paranızı kaybetme riski ortaya çıkıyor. 

Yeni Kripto Para Borsası

Alım Satım Siteleri Ne Kadar Güvenli?

Üye Olmadan Önce Araştırma Yapmak

Bitcoin alım satım siteleri üzerinde işlem yapmaya başlamadan önce siteleri internetten araştırmak her zaman için önem taşıyor. Özellikle yeni borsalara çok daha fazla temkinli yaklaşmak gerek. Çok sayıda borsa görünümlü dolandırıcı site insanların paralarını alıp kısa süre içinde ortadan kayboluyorlar. Eğer kaldıraçlı işlemler size göre değilse bu noktada yerli bir borsada paranızı tutabilirsiniz. 

Pek çok kişiden borsalara üye olurken kimlik doğrulaması yapması istenir. Öyleki sizden bazı durumlarda kimliğinizin resmî bile istenebilir. Güvenli olduğundan şüphe duymadığınız sitelere kimlik fotoğrafınızı gönderebilirsiniz. Ancak yeni ve internet üzerinde adı çok fazla geçmeyen sitelerden gelen bu taleplere biraz daha temkinli yaklaşmakta fayda var.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın