Bitcoin Yorumları: Bitcoin 2020’ye Hızlı Girdi

9 Ağustos 2019 tarihinden sonra kademeli olarak bir düşüş eğilimine göre Bitcoin o günden bu güne tam olarak 4550 dolar değer kaybetti. Aralarda balinalardan kaynaklı yükselişler görülse de sürekli olarak aşağıya doğru bir baskının varlığı sürekli olarak hissedilmekte.

2020’nin ilk iki gününde de düşüş gösteren lider kripto para 3 Ocaktan itibaren yeniden bir yükseliş trendine girdi. 3 Ocak tarihinde 6905 doları gördükten sonra yükselişe geçti ve haberin yayına hazırlandığı saatlerde 8355 dolar üzerinden işlem görmekte. Gün içinde en yüksek fiyat olarak da 8450 dolar görüldü.

Özellikle dün, 8000 dolar direncini bir kaç defa kırmaya çalışan Bitcoin bunda başarılı olamasa da Türkiye saati ile sabah 03:30 sularında bir hareketlenme gözlendi ve 8000 dolar direnci kırıldı. Pek çok kişi bu direncin kırılmasıyla neredeyse eş zamanlı olarak görülen İran’ın Irak’taki Amerikan üssüne düzenlediği füze saldırısının bunda etkili olduğunu düşünüyor. Bu saldırı aynı zamanda petrol fiyatlarında da önemli bir artışı beraberinde getirdi.

Balinaların hala suda oldukları ve fiyatı yukarıdan aşağıya doğru baskılama ihtimalleri her zaman olduğu gibi yine var. Ancak fiyatın yükselişine bakıldığında bu ihtimalin çok yüksek olduğunu kestirmek zor olmayacak.

On yıl sona erdiğinde, en başarılı yatırımlara bakmanın zamanı geldi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kripto para birimleri on yılın en karlı yatırımlarının başında geliyor.

İlk olarak, Bitcoin. Satoshi Nakamoto olarak bilinen anonim bir programcı tarafından inşa edilen ilk kripto para birimi, aynı kodu kullanan veya aynı özellikleri kullanan binlerce altcoinin ve benzer kodda çalışan alternatif alt sürümlerin oluşturulmasına yol açtı. Erken davrananların hızlı bir para kazanma şansı oldu.

İlk bitcoin ticaret için fiyat mevcut olduğundan yüzde 62.500 arttı. Birçok geleneksel hisse senedini gölgede bırakan, hatta fiyatları “mooning” ve “lambos” vaadi etrafında inşa edilmiş bir kültür yarattı. Aşırı yükseliş nedeniyle, birçok eleştirmen buna Ponzi Şeması adını verdi ve pompalanan fiyatların patlamaya devam eden kabarcıklar olduğunu söylüyor. Ancak eleştirilere rağmen, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri etrafında tüm bir sanayi inşa edildi ve bu da dünyadaki birçok ülkeyi blockchain teknolojisini benimsemeye yönlendirdi.

İLGİLİ HABER:  Tim Draper Bitcoin Konusunda Düşünceleri nelerdir ?

Blockchain teknolojisi vaadinin çoğu Ethereum ile de görülebilir. Merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasına izin veren akıllı sözleşmeler olarak bilinen özellikler sunar. Bunlar özellikle finans dünyasında ilginç uygulamalara sahiptir.

Ethereum’un fiyatı da arttı. Fiyat Ocak 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana önemli ölçüde düşmüş olsa da, Ethereum’un fiyatı hala yüzde 17.900 arttı. Bir ETH şu anda 132 $ değerinde.

Bitcoin (BTC) 1 Ocak 2019’dan bugüne kadar % 96 civarında bir fiyat artışı kaydetti. Önde gelen dijital para birimi 3.740 $ ‘dan 7.457 $’ a yükseldi ve gelecek tahminleri bu yüzden çok olumlu olabilir. Ana soru, Bitcoin’in 2020’de % 100 büyüme yaşayıp yaşamayacağı. Bazı yatırımcılara göre, Bitcoin 2020’yi % 60 fiyat kazancı ile sonlandırabilir.

Bitcoin 2020’de Yükselebilir mi?

2020 yaklaşıyor ve kripto meraklıları Bitcoin’in bu yıl büyümeye devam edip edemeyeceğini merak ediyor. Mayıs 2020’de Bitcoin, madenciler için ödülün blok başına 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşeceği yeni bir yarılanma olayı yaşayacak.

Bu, Bitcoin (BTC) için çok yükselişi için iyi bir şey ve en popüler kripto para biriminin en önemli özelliklerinden biri. Madenciler için daha düşük bir ödülle, BTC talebinde bir artış varsa, fiyat daha da hızlı bir şekilde yükselebilir.

Galaxy Digital’in kurucusu Michael Novogratz‘a göre, Bitcoin’in 12.000 doların üzerinde çıkması bekleniyor ve bu da bugünkü fiyattan % 60 artışa eşit olacak. Bu sadece bir tahmin olmasına rağmen, Bitcoin’in nasıl ilerleyebileceğini bizlere gösterebilir.

2020 yılı pek çok kripto para için belirsiz. Geçen yıl çoğu altcoin için bir önceki yılki ayı piyasasının bir uzantısı oldu. Grafiklerde bulunan ve kripto paraları gösteren çubukların bazıları, yılı başladığından daha düşük bir şekilde bitirecek ve 2019’dan çok az karla çıkan var.

İLGİLİ HABER:  Bitcoin Yorumu: Alım Satım Siteleri Ne Kadar Güvenli?

2019: Bir Altcoin Kabusu

Toplam kripto para birimi piyasa değeri şu anda % 55’in üzerinde olmasına rağmen, ağırlıklı olarak Bitcoin üzerinde dönüyor. Kripto kralı 2019’da % 95 değer kazandı, ancak dijital kardeşleri için aynı şey söylenemez.

2020 Yılında Hangi Kripto Paralar Kar Edebilir?
2020 Yılında Hangi Kripto Paralar Kar Edebilir?

Ethereum’un hikayesi kötüyse, Ripple’ın durumu daha da kötüdür. XRP, sınır ötesi transferlerini iki yıl boyunca en düşük seviyeye indirerek bu yıl % 45 oranında düştü. Fiyatlar şu anda 2017 balonundan öncesine geri döndü ve XRP’yi tüm zamanların en yüksek seviyesinden % 95 oranında aşağı çekti.

Bitcoin Cash Ocak ayı fiyatlarında marjinal bir artış gösterdi, ancak tüm yıl BTC çatalı için oldukça stabil kaldı. 500 dolara kadar bir pumptan sonra 200 dolara geri döndü ve en popüler dördüncü kripto varlığı için kaydadeğer bir hareket olmadı.

Litecoin 145 $ ‘a çıkmak için neredeyse % 400’lük destansı bir yarılanma artışına sahipti, ancak o zamandan beri kış seviyelerine yaklaşık 40 $ düştü. LTC’nin 2020’de ağabeyi Bitcoin olmadan çok şey yapması pek olası değil.

Ethereum katili” EOS, coinin abartıya ulaşamaması ve merkezileşme endişeleri altında parçalanması nedeniyle kendisi yok etti. EOS şu anda yıl başında olduğundan daha düşük işlem görüyor.

Bitcoin SV, 100 $ civarında bir yıl sonu fiyatı ile tam olarak yılın başında lduğu gibi başka bir düşük performanslı altcoin oldu.

Kripto topluluğu 2020’ye girerken, ZenGo cüzdanının CEO’su Ouriel Ohayon‘un, yeni yıl tahminlerini tweetledi, bunlardan biri de Bitcoin ‘in fiyatının 1.000 doların altına düşmesi ile alakalı attığı tweetti.

Ohayon birkaç saat önce “Bitcoin 1000 USD’nin altına düşecek” tweet attı.

Bitcoin fiyat tahminiyle birlikte Ohayon şunları paylaştı:

Tüm donanım cüzdanları hacklenecek; Tron / XRP en önemli kripto para birimi olacak; Satoshi kimliği ortaya çıkacak ve hayal kırıklığı yaratacak; Trump twitter’ı ele geçirecek; Lightning şanlı bir şekilde benimsenecek. ”

Ohayon Ciddi miydi?

Başlangıçta Ohayon’un tweet’i iğneleme gibi görünse de, kısa bir süre sonra duygularını “şaka modu kapalı” diyerek başka bir tweet ile netleştirdi.

İLGİLİ HABER:  Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doları görebilecek mi?

Bu tahminlerin bu yıl gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine gerçekten inanıp inanmadığı sorulduğunda Ohayon, başka bir tweet’te şöyle dedi: “Tahminlerde bir felaketim. Konuyu fark ettiniz mi?” Birkaç dakika sonra Ohayon, tahminlerinin ciddi olmadığını, ancak onları yazmaktan mutlu olduğunu itiraf etti.

Her ne kadar Ohayon paylaşımları sonrası işi espriye vurmuş olsa da geçmişte bu tarz yaklaşımda bulunup tahminleri tutan insanlar da oldu. Bu sebepten dolayı paylaşımları hala dikkate alanlar mevcut.

Kripto para alım satımının en yaygın ilkelerinden biri “geçmiş performansın asla gelecekteki başarının bir göstergesi olmadığıdır”. Ancak, Bitcoin hakkındaki aynı görüntü neredeyse üç yıl üst üste gerçekleştiğinde, bu ifadenin geçerliliğini sorgulamak kolay olabilir.

Bu durumda, Bitcoin’in (BTC) Ocak ayının başında son üç yıldır önemli bir pumpa tanık olduğu gerçeğinden bahsediyoruz – yeni yılın ilk haftasında % 10 ile % 24 arasında değer kazanıyor.

Bitcoin Yükseldiğinde …

Arka arkaya son üç yılda % 24’e varan kazançlar görüldüğünde, benzer kazanımların 2020 için neredeyse kesin olduğunu düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, Aralık ayının zirvesinde, Bitcoin’in 2018’in başlarında görülen % 24,3’lük kazancı yinelediği varsayılarak, bir hafta içinde yaklaşık 9.050 dolarlık bir değer görülebilir. Buna karşılık, Aralık ayının en dibinde, % 11.8’lik bir kazanç Bitcoin’i 8.590 dolara kadar geri çekecek. Bu da Kasım 2019’un ortasında en son görülen değerdi. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç gün içinde kesinlikle pazara dikkat etmeye değer.

Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi piyasası büyük ölçüde tüccar duygusundaki değişikliklere göre hareket ettiğinden, bu tahminin, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetin göstergesi haline gelmesi bir sürpriz olmayacaktır.

Yorum Yok

Cevap bırakın