Binance’ın Hacklenmesi Ortalığı Karıştırdı

Binance geçtiğimiz günlerde bir saldırıya uğramış ve hackerlar tarafından hacklenmişti. Binance’ın hacklenmesi bir anda insanların tedirginliğine yol açtı. Sebebi ise bu borsada işlem yapan yatırımcıların kendi fonlarına bir şey olup olmamasıydı. Çok geçmeden Binance kanadından açıklama geldi ve her şeyin yolunda olduğu söylendi.

7.000 BTC Kaybedildi

Bitcoin için işlerin nispeten düzgün gittiği bir dönemde Binance’ın hacklenmesi büyük korku yaratmasına karşın, bazı kişiler için de komplo teorileri üretmek için bir fırsat oldu. 7.000 BTC’nin kaybolması bunun bilinçli yapılan bir şey mi olduğu düşüncesini akıllara getirdi. Binance tarafından yapılan ilk açıklama da bu durumun bir bakım çalışması olduğu söylense de gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Şirketin CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamada müşterilerin fonlarına hiçbir şey olmadığını ve hepsinin karşılanacağını söyledi.

Binance’ın Hacklenmesi Ortalığı Karıştırdı

Binance’ın Hacklenmesi Ortalığı Karıştırdı

Ünlü Bitcoin boğası Michael Novogratz ise böyle bir durumun Binance’ın güvenirliğini sarstığını ve regülatörlerin bu durumu iyi değerlendirmeyeceklerini açıkladı. Böyle bir saldırı sonucunda regülatörler çok daha dikkatli ve temkinli bir şekilde kripto paralara yaklaşacaklar ifadesini kullandı. Bütün bu gelişmelerden sonra Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamada Bitcoin ağının en baştan organize edilip bir roll-back atmayı düşündüklerini açıkladı. Bu açıklama oldukça tepki çekti. Roll-back işlemi yani her şeyi belli bir tarihe geri döndürmek, yakın zamanda büyük kazançlar sağlamış kişilerin bu kazançlarını kaybetmeleri, aynı şekilde kayıp yaşayanların da bu kayıplarının iptal olması anlamına geliyor.

Böyle bir açıklama sonrasında anında tepkiler gelmeye başladı. Birçok uzman roll-back yapmanın mümkün olmadığını ve bu düşüncenin Bitcoin ağının merkeziyetsiz doğasına büyük zararlar vereceğini söylediler. Konuyla ilgili şimdilik bir adım atılmasa da insanlar bu 7.000 BTC’nin nereye ne şekilde gittiğinin izini sürmeye çalışıyorlar.

Facebook Coin’in piyasaya sürülmesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Samsung Blockchain Ağını Geliştiriyor başlıklı makalemizde bitcoin, kriptopara ve samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply