] }
Binance Coin (BNB) HaberleriCoin Haberleri

Binance Vadeli İşlemler Nasıl Yapılır?

Binance borsası dünyanın önde gelen kripto para borsalarından bir tanesi. BitMEX gibi tıpkı Binance borsası da hem geleneksel borsa al-satlarına hem de kaldıraçlı işlemlere olanak tanıyor. Ancak pek çok insan BitMEX üzerinden kaldıraçlı işlem olarak bilinen işlem türünün Binance üzerinde de aynı adla anıldığını düşünmekte. Oysaki bu işlem Binance vadeli işlemler olarak geçmekte. Bu yüzden Binance’ı yeni kullanmaya başlayanlar terimler arasında kaybolabilirler.

Binance Vadeli İşlemler Nasıl Çalışıyor

Bu oldukça kolay. Ancak ilk başta kesinle arayüzü sağ üst köşeden Türkçe olarak değiştirmelisiniz. Bu sayede çok daha kolay şekilde anlaşılır işlemler yapabilirsiniz. Dili Türkçe seçtikten sonra “Binance Future” sekmesi altında vadeli işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Burada vadeli işlem olarak bilinen işlem, aslında BitMEX üzerinde kaldıraçlı işlem olarak bilinen işlemdir. Binance içinde bulunan kaldıraçlı işlemler seçeneği ise tamamen farklı bir yapıda çalışmakta. Kaldıraçlı işlem yaparken borç olarak kripto para alıyor ve işleminizi yaptıktan sonra geri veriyorsunuz. Bu işlemin biraz karışık ve para kaybetmeye açık bir işlem olduğunu söylemek gerek.

Binance vadeli işlemler kaldıraç olarak ilk başta sadece x20 kaldıraca izin veriyor. Dilerseniz bunu değiştirebilirsiniz. Bu şekilde yapılmasının sebebi ise insanların ilk işlemde büyük paralar kaybetmelerini engellemek. Yine vadeli işlemler USDT cinsinden yapılmakta ve bu işlem için ayrı bir cüzdanınız bulunuyor. Vadeli işlem yapmak için ilk önce elinizde hangi kripto para varsa onu USDT’ye çevirmeniz daha sonra da Vadeli işlem hesabınıza aktarmanız gerekmekte. Sonrasında ise vadeli işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Binance Vadeli İşlemler Kolay mı?

Türkçe dil desteğinin olması sebebiyle çok fazla zorlanmıyorsunuz. Ancak sistemin nasıl çalıştığını anlamak biraz zaman alabilir. Bunun için ufak paralarla bir kaç deneme yapmak konuyu kavramak için önem taşıyor.

1- CZ’nin Twitlerine Binance Coin Tepkisi

Binance Coin tepkisi, bu sefer CZ’nin twitlerine geliyor. Binance borçlanma servisi son dönemlerde ön plana çıkarılan pek çok dedikodu var. Binance coin fiyatları ile ilgili CEO tarafından söylenen laflar CZ, bugün oldukça gizemli twitler ile kendini gösterdi. BNB fiyatları CZ (biance CEOSU) CZ’nin hemen twitleri ardından yükselmeye başladı.

Peki ama CZ ne dedi? Uyuyarak para kazanmak ister misiniz diye bir twit atan CZ, bunu kripto para ile yapar mısınız diyerek bir öneride bulundu. Ardından pek çok yatırımcı bu twitlere dönüş yaptı. Para yatırımcılarına cripto para coini borç vermek için bir servis ortaya çıkacağını söyleyen Binance, bu faaliyeti ile birlikte oldukça büyük bir çalışma yapacak gibi.

blank

Peki ama bu borç sistemi karlı bir sistem olabilir mi? İnsanlar şu sıralar bunun araştırmasını ve dönüşümünü yapıyor. Haliyle pek çok kişi için de durum biraz kritik gibi görünüyor. Peki ama nasıl bir ilerleme göreceğiz? Gelin hepsini kendi içinde ön plana çıkarmaya devam edelim ve ayrıntıların tamamını da bu seviyelerde kullanalım. Amaç burada kişisel seçimleri kullanmak olduğu için çok daha rahat ve çok daha estetik bir seçim oluşturulabilir.

Merakla konuyla ilgili bitcoin haberleri Binance Coin üzerinden beklemeye devam ediyoruz. Hem sürecin ilerlemesi, hem de çok daha farklı bir aşamadan ön plana çıkması için insanların bu konuya olan ilgisi sürekli gelişiyor. Bakalım bizler daha neler göreceğiz bu borç meselesiyle alakalı olarak.

2- Binance Kullanıcıları Kredi Kartı ile 4 Kripto Alabilecekler

Binance kullanıcıları, büyük küresel kripto para borsası Binance’da artık Visa kredi kartı ve banka kartları aracılığıyla doğrudan kripto satın alabilecekler. 26 Aralık tarihli bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda Binance, kullanıcılarının hesaplarını Avrupa Ekonomik Alanı sınırları içinde verilen Visa kartlarını bağladıktan sonra doğrudan dört kripto para birimi satın alabilecekleri belirtildi.

Visa kartı bağlandıktan sonra, kullanıcılar Bitcoin (BTC), Ether (ETH), XRP ve Binance’in yerel parası Binance Coin’i (BNB) de dahil olmak üzere dört kripto para satın alabilirler. Açıklamaya göre Binance, yakın gelecekte Mastercard ve ek para birimleri için dde estek eklemeyi planlıyor. Borsa ayrıca hizmeti Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki diğer bölgelere de yaymayı amaçlıyor.

Binance daha önce kredi ve banka kartlarıyla kripto alımlarını desteklemek için de çaba harcamıştı. Eylül 2019’da, kullanıcılarının % 2.5 komisyon oranı karşılığında ödeme firması Koinal aracılığıyla Visa ve Mastercard kullanarak Bitcoin ve Ether dahil olmak üzere beş farklı kripto alabileceğini açıkllamıştı. Koinal, ABD, Rusya ve Çin de dahil olmak üzere, dünya çapında bir dizi önemli ülkede kullanılamıyordu.

3- Binance CEO’su: 2020’de Büyük Alımlar Yapmak İçin Çalışıyoruz

Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, geçtiğimiz yıl birkaç firma satın aldıktan sonra, 2020 için daha “büyük” stratejik satın almaların yapılacağını söyledi.

CZ, Perşembe günü Binance topluluğu için bir mektup yayınladı. Bu mektupta “Çalışmalarda her zaman bir dizi stratejik satın alma tartışmamız var, bunların birkaçının büyük ve önemli etkileri olacak. Zamanı geldiğinde açıklayacağız.” dedi. Mektup, Binance’in, yeni alım fikirlerinin yanı sıra, bahis, vadeli işlem ticareti, yeni fiat ağ geçitleri ve satın alımları da dahil olmak üzere 2019’daki gelişmeleri açıklıyor.

CZ, Binance’ın “2019’da en az 9 tam satın alma gerçekleştirdiğini” söyledi, ancak sadece birkaçı kamuya açıklandı. Bunlar arasında – blockchain veri startupı DappReview; Hint kripto para borsası WazirX, az bilinen Seyşeller merkezli türev platformu JEX.

Binance CEO’su, Binance’ın 2020 için ana hedeflerinden biri, kriptoyu kitlelere tanıtmak olduğunu söyledi. Bu amaçla, borsa, dünyada mevcut olan 180 fiat para birimi için fiat-kripto ticaretini mümkün kılmayı amaçlıyor. Binance, web sitesine göre şu anda 20 fiat para birimini destekliyor.

Mektubun başka yerlerinde CZ ayrıca Binance’in geleneksel ESOP’un (çalışan hisse senedi mülkiyet planı) yerine ETOP (çalışan tokeni mülkiyet planı) adı verilen yeni bir teşvik yapısı üzerinde çalıştığını söyledi. Değişim ayrıca ekip yapısı, iş yerleri, operasyonlar, ürünler ve hizmetler açısından kendini daha da ademi merkeziyetçi hale getiriyor.

4- Binance Avustralya Doları ve Tayland Baht’ını Desteklemeye Başladı

Önde gelen kripto para borsası Binance, Avustralya doları (AUD) ve Tayland Bahtı için destek vermeye başladı. Binance, 7 Ocak’ta ayrı sürümlerde ulusal para birimlerine destek verdiğini açıkladı. Tayland dijital varlık borsası Satang Corporation, Tayland baht transferlerini işleyecek. Uluslararası dolar uyumlu kripto ağ geçitlerinde uzmanlaşmış bir şirket olan Banxa tarafından da Avustralya Doları transferleri kolaylaştırılacak.

Satang’ın fiat işleme hizmeti, kullanıcıların baht’ı doğrudan hesaplarına yatırmasına ve çekmesine olanak tanıyan, yakın zamanda başlatılan bir uygulama programlama arayüzü sayesinde Binance’ın işlem platformuna entegre edilmiştir. Satang CEO’su ve kurucu ortağı Poramin Insom, işbirliğinin Tayland’daki dijital varlıkların benimsenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Binance, Banxa ile olan ortaklığının, kullanıcılarının Avustralya doları, euro ve İngiliz sterlini ile daha hızlı fiat transferlerine erişmesine izin verdiğini belirtti. Desteklenen ödeme yöntemleri arasında banka havaleleri, fatura ve perakende ödemeleri ve kredi kartları bulunuyor. Banxa CEO’su Holger Arians, hizmetin “tüm düzenleme, uyumluluk ve ibrazlarla da ilgilendiğini” belirtti.

“Fiat’ın uzun süre kriptoyla birlikte yaşayacağına inanıyoruz. Küresel para arzının % 99,9’dan fazlası hala fiatta ve kriptoya daha kolay akış sağlamak için köprüler inşa etmeye devam etmemiz gerekiyor. 2020’de 180 fiat para biriminin tamamına destek eklemeyi hedefliyoruz.”

5- Binance’de kripto para alımı 23 ülkeye ulaştı

Dünyanın en iyi Kripto para borsalarından biri olan Binance, ulusal paralarla kripto para alım satım seçeneklerini arttırmaya devam ediyor. Binance yapmış olduğu a açıklamada direk olarak Visa ve debit kartları kullanarak bugünden itibaren  Çek Korunası (CZK), Bulgaristan Levası (BGN) son olarak  Rumen Leyi (RON) ulusal para birimleriyle  BTC, ETH, BNB ve XRP kripto paraları alımı yapılabilecektir.

Son eklenen üç para birimiyle beraber Binance’te alım yapılan toplam ulusal para sayısı 23’e ulaşmış oldu. Bu 23 ulusal para birimi içinde ülkemizin para birimi olan Türk Lirası’da yer almaktadır.

Geçen aylarda  Avrupa birliği  ülkelerinde geçerli olmak kaydıyla Visa kredi  kartlarıyla kripto para alımı aktif eden Binance, Önümüzdeki aylarda Mastercard’ı da platformuna ekleyecektir.

Kripto para borsası, önümüzdeki dönemde hem de  desteklediği ulusal paraların  sayısını daha çok artırarak ek olarak ta Visa ile Mastercard kredi kartlarını kullanarak kripto para alımını  Avrupa ülkelerinin dışına çıkartacaktır.

6- Binance, Japon Yatırımcılarını Üzebilir

Kripto para borsalarından biri olan  Binance’in yakın süreçte  Japonya’daki yatırımcılarına hizmet vermeyi durdurabileceğini bildiriliyor. Kripto para borsası Binance’ten bugün yapmış olduğu açıklamaya göre, Binance ana platformu olan Binance.com’da ilerleyen dönemde Japon yatırımcıları için alım satımları  aşamalı olarak kısıtlayacaktır.

Şu an için Japon yatırımcılarına tüm özelliklerle hizmet sunan Binance, kısıtlamaların ne ölçü de olacağını ise daha sonra açıklanacağı belirtilmektedir.

Binance, benzeri bir durumu ise 2019 yılında  Amerikalı yatırımcılar  için atmıştı. Binance, Haziran ay ile Eylül ayı itibari ile Amerikalı yatırımcılarına  Binance.com’da ki hizmetlerini pasif edeceğini duyurmuştu. Öte yandan Binance borsası , Kaliforniya merkezli BAM Trading Services ile ortaklık oluşturarak ABD’de Binance US adında yasalarla uyum gösteren  bir borsa açmıştır, Amerikalı yatırımcılarını buraya yönlendirmişti.

7- 2.2 milyon binance coin yok edildi

Popüler kripto para borsası Binance, 10. çeyrek döneminde BNB yakımı yaptığını açıkladı. Binance yaptığı  açıklamada, 38.8 milyon dolar değerinde 2,216,888 BNB yakılmıştır. Miktar, ABD Doları cinsinden en büyük ikinci yakım olurken, BNB cinsinden ise üçüncü oldu. Aşağıdaki tabloda, ilk günden bu yana her çeyrek dönemde yakılan BNB miktarlarını göstermektedir.

Binance, bunu her üç ayda bir yekunda 100 milyon BNB kalana kadar sürdürecektir. Şu anda ise  yaklaşık 155 milyon BNB mevcut. Yakılacak BNB ölçüsü, son 3 aylık periyottaki süreç hacmine nazaran belirleniyor. Binance Coin (BNB) 2.75 milyar doları aşkın piyasa pahası ile 17.7 dolardan alınıp satılıyor.

8-Kripto Para

Malta merkezli kripto para borsası Binance, yakın zamanda Z Holdings Corporation’ın bir yan kuruluşu olan Z Corporation ve Japon lisanslı bir kripto para borsası olan TaoTao Inc. ile “stratejik ortaklığa” girdi. Resmi basın açıklaması,

“Yahoo Japonya’nın bir yan kuruluşu olan Z Corp ve TaoTao, Binance ile görüşmelere ve müzakerelere devam edecek. Japonya’daki kullanıcılar için ticaret hizmetleri başlatmak için hazırlık yapmaya başlayacak. Binance’in en son teknolojilerini lisanslayarak Z Corp ve TaoTao, Japon pazarında yasal düzenlemelere tam uyum sağlayacak. Bunun için Finansal Hizmet Ajansı ile işbirliği yapacak. ”

Yakın zamanda yapılan bir radyo röportajında ​​Binance CEO’su Changpeng Zhao, Japon kurumları ile ortaklığını genişlettiğini söyledi. Önümüzdeki birkaç gün ve ay boyunca Binace’nin ticaret modeli üzerindeki etkilerini de ele aldı. Binance’ın neden Z Corporation ve TaoTao’yla ortaklık kurmayı seçtiği sorusuna yanıt veren CZ, Japon pazarına resmen girmek için ortak olacak en iyi firmalar arasında olduklarını iddia etti.

“Japonya’da gezinmemize ve Japonya’da sağlam bir kuruluş kurmamıza yardımcı olan en iyi insanlar.”

9- Binance corona virüsü için1,5 milyon dolar bağışladı

Wuhan corona virüsü hızlı bir biçimde yayılmaya devam ediyor , şimdiye kadar 2.000’den fazla kişiye virüs bulaştı ve  ölüm sayısı 56’ya yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü durumun henüz kırmızı alarm vermek için erken olduğunu ve henüz o sürecin yaşanmadığını belirtti.

Çin’de açıklanan son raporlar, virüsün yerel bir pazarda satılan hayvanlardan dolayı yayıldığı açıklandı. Raporlar da ayrıca ülkenin maske ve diğer koruyucu malzemelerin yetersizliği konusuyla mücadele ettiğini de belirtti. Sonuç olarak, tüm dünyada, corona virüsü konusunda yardım kampayanları başladı.

Geçtiğimiz günlerde  dünyanın en önemli kripto  para borsalarından biri olan  Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao borsanın “10 milyon RMB (1,5 milyon dolar) corona virüs kurbanlarına yardım sözü verdiğini” açıkladı.

Bununla birlikte, bu Binance’ın ilk kez yardım bağışında bulunmadığını söyledi. Binance, 2018 yılında Batı Japonya’daki sellerde etkilenenlere yardım etmek için 1 milyon dolar bağışladı. Binance, Avustralya Bushfire Bağışları projesine de 1 Milyon dolar BNB bağışladı.

10- Binance hangi 5 kripto para çiftini delist edecek ?

Popüler Kripto para borsalarından biri olan Binance, beş altcoin çiftini borsadan çıkaracaktır. Binance borsasından yapılan resmi açıklamaya göre, borsadan çıkartılacak  olan altcoin  çiftleri ise BTG/ETH, CND/BNB, MCO/BNB, YOYO/ETH , YOYO/BNB oldukları açıklandı. Bütün altcoin çiftleri, yarın Türkiye saatiyle 11.00’den sonra kullanılamayacak.

Yapılan Açıklamada  ekstrta olarak yatırımcıların çıkartılacak kripto paralarını Binance’te bulunan diğer işlem çiftleri ile takas ederek  satabileceği belirtildi. Binance, özellikle son süreçte çoğu kripto parayı  borsasından kaldırdı. Eylül ayında toplam  30 kripto parayı borsasından kaldıran borsa, akabinde devamlı olarak belirli süreçlerle kaldırmaya devam etti..

1- https://kointimes.net/aigang-coin-nedir-ve-ne-ise-yarar/

2- https://kointimes.net/neden-bitcoin-almaliyiz/

3- https://kointimes.net/tarihin-en-iyi-5-bitcoin-hack-olayi/

4- https://kointimes.net/bitcoin-etfleri-piyasayi-nasil-etkiler/

5- https://kointimes.net/sec-kripto-paralarin-gelecegini-baltaliyor-mu/

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.