Binance 2x, 3x, 5x, 10x, 20x Nedir? ve Nasıl Kullanılır?

Binance 2x, 3x, 5x, 10x, 20x Nedir? ve Nasıl Kullanılır?

Binance borsası yatırımcıları için hemen hemen bütün finansal işlemi yapabilmeleri için gerekli imkanları sunan platformlardan bir tanesidir. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance gelişmiş tüm finansal işlemleri kullanıcılarına sunmaktadır. Yatırımcıların en sık kullandığı finansal işlemlerden biri de Binance 2x 3x 5x 10x 20x gibi kaldıraçlı işlemlerdir. Binance üzerinde bu şekilde işlem yaparak yüklü miktarda kazanç elde eden birçok yatırımcı bulunmaktadır. Fakat yine de bu işlemlerin risk seviyesi de oldukça yüksektir. Peki, kaldıraçlı işlem nedir, Margin işlem nedir riskli midir, Binance 3x ne demek, Binance 5X nasıl kullanılır sizlere detaylı olarak bu işlemlerden kısaca bahsedelim.

Margin İşlem Nedir?

Birçok banka ve bazı yatırım platformlarında aşina olduğumuz margin işlem nedir kısaca tanımlayacak olursak; yatırımcının elinde var olan teminatı kadar ya da platforma tanımlayacağı teminat kadar ve bu teminatın belli katlarda olmak üzere kullanılarak istenilen poziyonlarda işlem yapılabilmesidir diyebiliriz. Bu tanım biraz karmaşık gelebilmektedir fakat buna rağmen margin yani kaldıraçlı işlemler kripto para piyasasında sıkça kullanılan yatırım işlemlerinden bir tanesidir.

  • Bu işlemler sayesinde yatırımcı elindeki ana parasından elde edeceği kardan çok daha fazla kazanç elde etme imkanı yakalamaktadır. Çünkü, borsa da kaldıraçlı özellikle yüksek katlarda işlem yapıldığında yatırımcı eğer doğru yönde yatırımda bulunursa seçmiş olduğu kat kadar karını artırmaktadır. Bu da kullanıcılara oldukça fazla cazip gelmektedir.
  • Fakat, yatırımcıların yine de margin işlemlerinde çok fazla dikkatli olması da gereklidir. Nedeni ise kaldıraçlı işlemlerde seçmiş olduğunuz kat oranlarında tabiri caizse borsa sizlere borç para vermiş olmaktadır. İşlem sonunda kar elde edemez ve istediğiniz yönde Coin fiyatı hareket etmezse aynı kat oranında zarar edebilirsiniz.
  • Bu şekilde yüksek kaldıraçlı işlem açarak yüklü miktarda maddi kayba uğrayan binlerce kullanıcı bulunmaktadır. Bu nedenle margin işlem yapacak olan kullanıcıların bu piyasada oldukça tecrübeli olması ve tüm sermayesi ile bu işlemlere girmesi önerilmemektedir.

Binance kullanıcıların Binance 2x 3x 5x hatta 10x gibi işlem yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu yatırım işlemlerini sizlere biraz daha açalım.

Binance 3x Ne Demek, Binance 3x Nasıl Kullanılır

Binance 3x demek yatırımcının 3x katında kaldıraçlı işlem yapmasını tanımlamaktadır. Yani, yatırımcı yukarıda bahsettiğimiz teminat ile 3x yani 3 kat olacak şekilde borsa üzerinde bu kat oranında long ya da short işlemi açması anlamına gelmektedir. Binance 3x ile yatırımcı elindeki teminatı 3’ e katlayarak işlem yapmakta ve elde edeceği kazancı da yine 3 kat kadar daha artırmaktadır diyebiliriz. Aynı şekilde bu oranda eğer doğru pozisyonda işlem açılmaz ise yatırımcının yine 3 kata kadar zarara uğrayacağı anlamına da gelebilmektedir.

Binance 5x Ne Demek? Binance 5X Nasıl Kullanılır?

Binance 5x ne demek diye de sıkça sorulmakta birçok kişi Binance 5X nasıl kullanılır merak etmektedir. Binance 5x işlemi aynı Binance 3x’ te olduğu gibi aslında margin işlemi olup aralarında fazla fark yoktur. İki işlem arasındaki tek farkın kullanılan kaldıraç oranının farklı olmasıdır.

  • Binance 5X ile kullanıcı 5 kata kadar teminatını yükselterek long ya da short pozisyonlarına girmesi anlamına gelmektedir. Bu işlem ile yatırımcı elindeki teminatının tam 5 katı kadar kar alabilmektedir. Tabi bunun tam tersi bir durumda söz konusu olabilmektedir. Yatırımcı girmiş olduğu pozisyonlarda terste kalırsa 5x kadar yani 5 kat ornında zarara uğrayabilmektedir.
  • Binance 5X kullanmak için ise öncelikle işlem yapmak istediğiniz Coinlerin bu işleme uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun kontrolü içinde işlem yapmak istediğiniz Coinin hemen yanında küçük işaretler ile 5x ibaresi olup olmadığına bakmalısınız.

Binance margin işlemi yapabilmeniz için öncelikle Binance Global hesabınızın bulunması gereklidir. Bu hesap üzerinden vadeli işlemler yapılabilmektedir.

  • Binance Global hesabınızı açtıktan sonra doğrudan Binance futures bölümüne giriş yapmalısınız.
  • Ardından burada yer alan Derivates sekmesine tıklamalısınız ve buradan da USD-MFUTURES ya da Coin-MFUTURES’ a girmelisiniz.
  • Giriş yaptıktan hemen sonra karşınıza Open Futures Account sayfası gelecektir. Karşınıza çıkan bu sayfa üzerinde bazı ibareler göreceksiniz. Sayfa da kullanıcıları kaybetme riskine karşı uyarı niteliğinde bazı yazılar yazılmaktadır. Ayrıca platform yine yapılacak olan margin işleminde kullanıcıya riskleri kabul edip etmediğine dair bazı sorularda sorulacaktır. Tüm aşamalar geçildikten sonra vadeli işlem yapabileceğiniz Binance Futures hesabınız açılmış olacaktır.
  • Ardından yapmanız gereken şey ise Futures hesabınıza doğrudan Binance hesabınızdan para aktarını gerçekleştirebilirsiniz ve hemen ardından kaldıraçlı işlemleri yapabilirsiniz.
  • Kaldıraç oranını seçerken ise adjust leverage kısmından yararlanmaktasınız. Buradan da işlem yapmak istediğiniz long ya da short pozisyonundaki işlem için Leverage’ i 5x’ e kadar butonu kaydırarak tanımlamalısınız.

Binance 10x Ne Demek, Binance 10X Nasıl Kullanılır?

En sık kullanılan kaldıraç oranlarında bir tanesi de Binance 10x diyebiliriz. Binance 10x yatırımcının 10 kat oranından margin işlemi yapacağını göstermektedir. Yani kullanıcı long ya da short pozisyonunda açacağı işlemlerde 10 kata kadar kazanç elde edebileceği anlamına gelmektedir. Elbette yatırımcının istediği pozisyonda bir hareketin olmaması durumunda da yine 10 kata kadar bir kayıp yaşayacağı anlamına da gelmektedir. Bu nedenle kullanıcılar kaybetme riskinin de yüksek olduğunu bilmeli ve ona göre temkinli olmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.