Binance Rehberi: Kimlik Onaylama, Para Yatırma ve Çekme

Günümüzde pek çok kripto para borsası hizmet vermeye başladı. Bu borsalar arasında yerli borsalar da mevcut. Ancak yabancı borsalar piyasada daha eski olduğu için insanlar tarafından da daha çok kabul görmüş durumdalar. Bu borsalardan bir tanesi de Binance borsası. Binance aynı zamanda kendi kripto parasına sahip olan bir borsa.

Binance Kimlik Kontrolü

Borsaya üye olduktan sonra sizinle ilgili bilgileri dolduruyorsunuz. En son aşamada ise sizden pasaport, İngilizce açıklamaları olan nüfus cüzdanı ya da ehliyet belgesi istenmekte. Bu belgeleri taratarak site içinden yüklüyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise bu belgelerin üzerinde mutlaka İngilizce açıklamaların da bulunması. Eski nüfus cüzdanları ve eski ehliyetler üzerinde İngilizce açıklama bulunmadığı için Binance borsası üzerinde bu belgeler onaylanmıyor Bu sebepten dolayı eğer pasaportunuz varsa bunu taratıp çok daha kolay bir şekilde onay alabilirsiniz.

Elbette eski nüfus cüdanı ve ehliyeti olanlar için de hesaplarını onaylatmak mümkün. Ancak bunun için bu belgelerin noter onaylı çevirilerini alıp onları Binance borsası üzerinden yüklemeleri gerekmekte. Bu evrakların da fotoğraflı olmalarına dikkat etmek gerekiyor.

Binance Coin Yükselişe Devam Ediyor

Binance’a Nasıl Para Yatırılır?

Binance’a para yatırmak için öncelikle yerli bir kripto para borsası üzerinde hesap açıp banka havalesiyle bu borsaya para yatırmak gerekiyor. Buraya Türk Lirası yatırdıktan sonra bu para ile istenen bir kripto para alınmalı. Bir sonraki işlem ise alınan kripto paranın Binance borasına transfer edilmesi. Bunun için de Binance üzerinden size harfler ve numaralardan oluşan oldukça uzun bir hesap numarası verilmekte. Bu hesap numarası her kripto para için ayrıdır. Bu yüzden eğer yerli borsadan Bitcoin aldıysanız Binance üzerinden Bitcoin transferi için olan hesap numarası almalısınız. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise Binance üzerinde ve yerli kripto borsası üzerinde transfer yapabilmek için aynı kripto paraların mevcut olması. Örneğin yerli kripto para borsası üzerinde Dash mevcut ancak Binance üzerinde mevcut değilse Binance’a aldığınız Dash’i transfer edemezsiniz.

Eğer bir dolar hesabınız varsa Binance üzerine doğrudan dolar transferi de yapabilirsiniz. Ancak Türk bankalarından Binance’ın yabancı bankalarda bulunan hesapların para aktarımı yapmak yüksek bir işlem ücreti kesilmesine sebep olacaktır. Bu bakımdan ilk önce paramızı TL olarak yerli bir borsaya yatırma yolunu tercih ediyoruz.

Binance’dan Nasıl Para Çekilir?

Binance borsası üzerinden hesabınıza para çekmek için yine sahip olduğunuz coinlerin ilk önce hesabınızın olduğu yerli bir kripto para borsasına göndermeniz ve buradan da TL banka hesabınıza çekmeniz gerekmekte.

1- Binance Ne Kadar Kazanıyor?

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance son zamanlarda elde ettiği kazanç mukabilinde bir çok banka ve diğer finansal kuruluşlarla karşılaştırılmaktaydı. Binance adeta çoğu sıradan bankanın önüne geçerek kripto para birimlerinin erişebileceklerini ve kapasitesini gösterir nitelikteydi.

Bir çok kaynağa göre 2018 yılının ilk çeyreğindeki verilere göre Binance, Twitter’ın üç katı daha karlı bir platform. Binance bu yıl için elde ettikleri kar marjını daha açıklamadı ancak piyasa analistleri geçenlerde Binance Coin’den [BNB] kaynaklanan miktarı kabataslak  ortaya koymaya çalıştılar. 15 Nisan 2018 tarihinde 2.2 milyon (30 milyon dolar değerinde) Binance Coin’i sarf edildi ve bu da istatistiklere göre Binance’in kar oranını 150 milyon dolar seviyesinde bir yere getiriyor. Binance, piyasadaki fiyatların artmaya başladığı geçen yılın sonuna doğru görünür bir şekilde yükseldikten sonra en üst seviyeyi eline geçirdi. Çoğu kripto para borsası yeni kullanıcıların kayıt olması gibi çeşitli konular yüzünden kapanmak zorunda kaldı. Binance ise bu sayede etrafta başı boş dolanan acemi kripto para meraklıları arasında popülerlik kazanma fırsatını eline geçirdi.

Bir kripto para yatırımcısı olan Lucky Ghosh: ‘Dünyadaki en iyi borsa!’ Twitter figürü Robert Cloud: ‘Harika iş beyler. Şimdi lütfen Bitcoin Private’i de borsada listeleyin. Teşekkürler.’

Twitter sosyal medya dünyasında 11 yıldır hüküm sürmekteyken Binance ise sadece 9 aylık tecrübesi ile piyasanın acemilerinden sayılıyor. Binance bu olağanüstü başarısı çeşitli faktörlere ve bazı sıkıntılara rağmen diğer kripto para borsalarından birazcık daha aktif olmasına bağlanılabilir. Güncel olarak kullanıcılarına sundukları bir liste dolusu duyuru ve güncelleme yapmıştılar. Son büyük duyuruları ise BNB tokenlerinden kalan ‘kırıntıları’ aktarmaya yarayacak Broom (süpürge) aletini sunmaları olmuştu. Bu anons piyasada büyük bir ilgi ve tahminin yanı sıra aynı zamanda yeri yerinden oynatmaya yetmişti.

Dijital varlık yatırımı firması olan Element Group  güncel olarak Binance’in ortalama kar marjını hesapladı ve bunu 11 yıllık Twitter’ın geçenlerde duyurduğu net karı ile karşılaştırdı. Onlara göre Binance yarışı açık ara farkla kazanıyor. Twitter’ın 2018 yılı ilk çeyreği için duyurduğu verilere dayanarak şirketin karı 61 milyon dolar civarında. Bu da onları dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın 89 milyon dolar gerisine atıyor.

Konuyla ilgili bir kripto para kullanıcısı şu yorumda bulundu: ‘EN İYİ BORSA. Malta içerisinde işlem yapmaya başladığınızda dünyaya hükmedeceksiniz.’

2- Binance Blok Zinciri

Binance Chain temel olarak blockchain varlıklarının transferi ve alım satımı için kullanılacak.
Resmi bloglarında bildirilenlere gore Hong Kong merkezli Binance.Com kendi Blockchainini çıkarma ve kripto para biriminin de geliştirilmiş versiyonunu piyasaya sürme çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni Blockchain platformunun adı “Binance Chain” olarak belirlendi ve şirketin açıklamalarında söylendiği üzere yeni gelişen değişen teknolojinin ileri versiyonu, kullanım kolaylığı ve likiditeyi temel alıyor.

Coinmarket.Cap‘in bildirdikleri Binance’in 1.47 Milyar Dolar‘lık bir kripto para bütçesi yöneterek geçtiğimiz 24 saatin en etken ikinci kripto borsası bulunduğunu gösterdi.

Binance Chain, Blockchain mal varlıklarının transferi ve alım satımını sağlayıp akıllı sözleşme kuralları vesilesiyle yönetim görevlerini en aza indirecek ve böylelikle işlem yapılanmasını hızlandıracak.

Binance, geçen yıl borsanın açılışıyla beraber çıkardıkları Ethereum tabanlı kendi kripto para birimi olan Binance Coin (BNB)’i de halka açık Blockchain’lerinde var olabilmesi için geliştireceğini açıkladı. Binance’in Ethereum üzerine inşa edilmiş ERC20 tokenı olan kripto koini, borsanın uç noktadaki başarısından büyük fayda gördü ve piyasa değeri açısından dünya çapındaki en yüksek 30 kripto para listesine girdi.

Binance Coin’in ileri versiyonunun yeni gelecek daha birçok özelliğin yanında tüm Binance Blockchain’ine hizmet eden ana kart olarak vazife görmesi planlanıyor. BNB günümüzde borsa ücretlendirmelerini ödemek ve Binance ekosisteminde yatırımlar yapmak benzer biçimde çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor.

Şimdiden birkaç milyonluk üye ağına haiz oluşu sebebi ile bu Blockchainin potansiyeli çok büyük görülüyor.

Binance’in açıklamaları şu şekilde devam ediyor:

“Merkezsizleştirilmiş borsa yapılarını derinlemesine inceledikten ve yürürlükte olan uygulamaları çözümleme ettikten sonra Binance kulanıcılarının aslına bakarsan alışmış olduğu işlem deneyiminde gelişmeler kat edilebileceğine inancımız tam. Merkezileştirilmiş ve merkezsizleştirilmiş borsalar gelecekte birlikte var olacak, birbirlerini tamamlayacak ve dayanışma içinde bulunacaktır. Bugün bu yolu seçiyoruz çünkü Blockchain teknolojisinin dünyayı değiştireceğini düşünüyoruz.”

3- Binance Başarısı

Önde gelen kripto para borsalarından Binance’in kurucusu ve CEO’su, şirketin bir kripto parayı desteklemeden ve platforma eklemeden önce göz önünde bulundurdukları kriterleri ve değerlendirme sürecini anlattı.

Changpeng Zhao, CNBC’nin Crypto Trader adlı programına konuştu. CEO, bir kripto parayı desteklemeden önce yoğun bir araştırma yaptıklarını ve üç temel kuralı dikkate aldıklarını şu sözlerle dile getirdi:

Bir proje hakkında bilgi edinmek için o projenin belgelerini okumak ve anlamak zorundasınız. Ürünle ‘oynamalı’, topluluğunu araştırmalısınız. GitHub’daki kaynak kodunu araştırıp, reddit’teki topluluk görüşlerini okumalısınız.

Başarılarını sürekli yaptıkları araştırmalara bağlayan Zhao konuşmasına şöyle devam ediyor:

Yani birçok şeyi gözden geçiriyoruz. Ama temelde üç şeye dikkat ediyoruz. Öncelikle iyi bir takım arıyoruz. İdeal olarak geçmişi olan ve yetenekli takımları bulmaya çalışıyoruz. Hiçbir takımın doğru ya da yanlış yaptığını kesin olarak söyleyemeyiz ama iyi bir geçmişi olan takımın devam etme eğiliminde olduğuna inanıyoruz. İkinci olarak ürünleri araştırıyoruz. Ürün bir konsepte sahipse bu iyi… Ama bence Binance ‘konsept kripto paraları’ listelemeyi yavaş yavaş bırakıyor. Çünkü biz bu piyasada çok büyüğüz. ‘Konsept kripto paralar’ öncelikle küçük borsalarda listelenir. Biz de bu kripto paraların performansını izlemeye alırız.

Aradığımız üçüncü özellik ise ürünün kullanıcılarının olması… Araştırmaya başladığımız kripto paraların gerçekten kaç kullanıcısı olduğunu inceliyoruz. Telegram’da 10.000 kullanıcınız olmalı gibi sert standartlardan bahsetmiyoruz. Çünkü böyle bir şey söylersek insanlar başkalarını Telegram gruplarına katılmaya teşvik ederler. Bu yüzden herhangi bir sabit standardımız yok. Ama temelde iyi bir projeniz varsa Binance’te listeleniyorsunuz. Kripto paranızın listelenmesi için irtibat kurabileceğiniz biri yok. Bazen insanlar geliyor ve “Hey Changpeng kripto paramı listelemen için sana 20 milyon dolar vereceğim” diyor. Ben de “Teşekkür ederim o paraya ihtiyacım yok” diye cevap veriyorum.

Ayrıca Zhao, borsanın kripto para listelemek için büyük ücretler talep ettiği iddialarını da yanıtladı. CEO bu durumu, “Pazarlık yapmıyoruz. Proje ekibi bize başvurduğunda ne kadar ödeyebileceğini söylüyor. Hiçbir ücret almadan listelediğimiz kripto paralar da var. İyi bir ürüne ve servise sahip olduktan sonra Binance’te yer alabilirsiniz.” sözleriyle yanıtladı.

İLGİLİ HABER:  LocalBitcoins'te işlem hacminde Rusya dünya lideri oldu

Zhao şirketinin başarısını, gerçekten bu piyasada iyi olmalarına bağlıyor. Zhao’ya göre Binance mükemmel olmasa da diğer borsalara kıyasla çok iyi durumda. Öte yandan Zhao’nun şirket başarısını bağladığı en büyük etken: Ahlaki değer kavramı. CEO bu kavramı da şöyle açıklıyor:

Kripto para piyasasında karşılaşabileceğiniz çok fazla tehlike var. Biz en büyük ve deyim yerindeyse en ‘etik’ borsa olmak istiyoruz. Yani bizim felsefemiz bu. Kullanıcılarımızı gerçekten korumak istiyoruz. Aslında bunu çok fazla dile getirmiyoruz ama inşalar bunu anlıyor. Kullanıcılarımız arkadaşlarına, bizim iyi bir borsa olduğumuzu söylüyor.

Zhao, güçlerini çok dikkatli kullandıklarını, destekledikleri projeler konusunda çok temkinli davrandıklarını çünkü insanların Binance’in desteklediği projeye güvendiğini söyleyerek sözlerini sonlandırıyor…

4- Binance’nin Altcoinlerden Bazılarını Silmesi

Dünyanın en çok hacmine sahip borsalarından biri olan binance borsası portföyünü temizleye başladı.İşlem hacimleri düşü olan altcoinleri temizlemeye başlayan BİNANCE borsadan 4 farklı kripto para birimini kaldırıyor.Son zamanlarda binance kripto para borsasının sahte hacim yapmakla suçlanmasının ardından bu girişimleri yatırımcılar şüphe uyandırdı.

Dünyanın en çok takip edilen kripto para borsalarından birisi olan Binance firması yaptığı açıklama ile 4 farklı kripto para birimini borsadan kaldıracağını duyurdu. Firma tarafından yapılan resmi bir duyuru ile aşağıda yer alan kripto para birimleri artık borsada yer almayacak.

Binance Çıkardığı Altcoinler Nelerdir ?

Bytecoin (BCN), ChatCoin (CHAT), Iconomi (ICN), Triggers (TRIG)

Firmadan yapılan resmi açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “Binance ekibi, kullanıcılarımızı korumak amacıyla projelerin yüksek bir kalite standardı sağladığından emin olmak için platformumuzda listelenen her dijital varlığı kapsamlı ve periyodik bir şekilde gözden geçirir.

Bir coin ya da token’ın bu kalite standardının altına düşmesi durumunda da daha fazla incelemeye tabi olacak ve potansiyel olarak liste dışı edilecektir.” Şeklinde ifade kullanıldı. Yapılan bu uygulamanın tamamen kullanıcıları korumak ve belli bir standardı sağlamak, bu standartları korumak için yapıldığı açık bir dil ile ifade edilmiş durumda. Artık kullanıcılar bu kripto para birimleri üzerinden işlem yapamıyor.

5- BNB’ye Binance Chain Dopingi

Binance’nin bir süredir beklenen yeni Blockchain’i olan Binance Chain’in ilk bloğu Genesis block ortaya çıktı. Binance Chain yeni merkeziyetsiz borsanın da ilk adımı olacak. Böyle bir önemli gelişme olmasına rağmen Binance kanadından konuyla ilgili sadece tek bir tweet atılması da oldukça ilginç olarak karşılandı. Bu konuyla ilgili olarak insanların akıllarında halen pek çok cevaplanmamış soru bulunmakta.

Changpeng Zhao’dan Retweet

Şirketin CEO’su Changpeng Zhao da konu ile ilgili olarak atılan Twitter mesajını Retweet yaparak yetinmeyi seçti. Bu retweetin altına da “Yoğun bir süreç” mesajını bıraktı. Büyük şirket CEO’larıyla özdeşleşen ve sadece işin önemine vurgu yapan bu Retweet de hiçbir bilgi içermemesiyle dikkat çekti.

Binance Chain gelişmesi ile birlikte BNB fiyatlarında ciddi bir artış gözlemlendi. Şu anda bu artış yüzde 6 civarında. Bu artışla beraber yatırımcısını memnun eden BNB, uzun bir aradan sonra ilk defa 20 dolar barajını da aşmış oldu. Yatırımcıların aklında en büyük düşünce ise 20 dolar direncini bir şekilde kıran BNB’nin burada ne kadar süre kalabileceği. Binance’ın dün yaptığı 7. token yakma işlemi de analizciler tarafından bu artışın sebepleri arasında gösterilmekte. Uygulanan bu işlem nasıl bir işlem? Binance’ın uyguladığı farklı politika BNB’nin fiyatının artmasını da tetikliyor. Binance yıl boyunca 4 defa karının yüzde 20’sini kullanarak piyasadan BNB alıyor ve token satıyor. Bu sayede fiyatın artmasını da sağlamış oluyor.

Yatırımcılar şu anda Binance tarafından somut bir açıklama yapılmasını bekliyorlar. Ama görünen o ki başta şirketin CEO’su Changpeng Zhao olmak üzere tüm şirket bu konularda gizemli mesajlar paylaşmayı seviyorlar. Bu konunun ayrıntılarının birkaç gün içinde gün yüzüne çıkması bekleniyor.

6- Binance Android Uygulaması

Her alanda olduğu gibi kripto para alanında da insanlar mümkün olduğunca pratik bir şekilde işlemlerini yapmak ve bu işlemler sırasında zaman kaybetmemek istiyorlar. Şartlar doğrultusunda şirketler bunun için yenilikler yapmaya devam ediyorlar. Bu yeniliklerden bir tanesini de Binance yaptı. Bugünden itibaren Binance Android uygulamasına yeni bir özellik ekledi.

Binance Android uygulamasına eklenen bu özellik artık insanların bilgisayar başında olmadan da Visa ve Mastercard ile Binance.com üzerinde listelenen popüler kripto paraları alabilmelerini sağlıyor. Bu işlemi yapabilmek için gerekli olan tek şey Android tabanlı cep telefonlarına Binance uygulamasını yüklemek. Binance tarafından Ocak ayı içinde yapılan açıklamada şirketin fintech start-up’ı Simplex ile bir anlaşma imzaladığı belirtilmişti. Bu anlaşma ile beraber şirketin borsanın mobil uygulamasının yapımına da start verilmişti. Aynı zamanda uygulama üzerinden Visa ve Mastercard işlemleri de yapılabilecekti. Bugün itibariyle telefonlarında uygulamanın 1.5.8.0 sürümü bulunanlar kredi kartı ile işlem yapabilecekler.

Binance Android Uygulamasına Yeni Özellik

Son dört ay içerisinde Binance’ın ciddi bir atılım içerisinde olduğunu söylemek mümkün. 31 Ocak tarihinden itibaren Binance.com üzerinden yapılan işlemlerde Mastercard ve Visa kullanılabiliyor. Bununla birlikte 12 Mart tarihinden itibaren Trust Wallet üzerinden de kredi kartı kullanılmasının önü açıldı. Son olarak Visa ve Mastercard kullanımı Binance Android uygulaması üzerinden de kullanıma açıldı.

Uygulama kolay bir kullanım için yapılandırılmış durumda. Kredi kartı seçeneğini ilk başta seçerek kripto para satın almak için gerekli olan diğer adımları da sonrasında uyguluyorsunuz. Bir başka deyişle ilk önce ödeme şeklini seçtikten sonra işlemin diğer adımlarını uygulamaya başlıyorsunuz. Bu da insanların işlem yaparken kafalarının karışmasının önüne geçilmesini sağlıyor. İşleminizi yaptıktan sonra en son ekranda ise kredi kartı bilgilerinizi yazıp alımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

7- Binance’nin Hacklenmesi Olayı

Binance geçtiğimiz günlerde bir saldırıya uğramış ve hackerlar tarafından hacklenmişti. Binance’ın hacklenmesi bir anda insanların tedirginliğine yol açtı. Sebebi ise bu borsada işlem yapan yatırımcıların kendi fonlarına bir şey olup olmamasıydı. Çok geçmeden Binance kanadından açıklama geldi ve her şeyin yolunda olduğu söylendi.

İLGİLİ HABER:  Binance hangi 5 kripto parayı kaldıracak?

Bitcoin için işlerin nispeten düzgün gittiği bir dönemde Binance’ın hacklenmesi büyük korku yaratmasına karşın, bazı kişiler için de komplo teorileri üretmek için bir fırsat oldu. 7.000 BTC’nin kaybolması bunun bilinçli yapılan bir şey mi olduğu düşüncesini akıllara getirdi. Binance tarafından yapılan ilk açıklama da bu durumun bir bakım çalışması olduğu söylense de gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Şirketin CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamada müşterilerin fonlarına hiçbir şey olmadığını ve hepsinin karşılanacağını söyledi.

Binance’ın Hacklenmesi Ortalığı Karıştırdı

Ünlü Bitcoin boğası Michael Novogratz ise böyle bir durumun Binance’ın güvenirliğini sarstığını ve regülatörlerin bu durumu iyi değerlendirmeyeceklerini açıkladı. Böyle bir saldırı sonucunda regülatörler çok daha dikkatli ve temkinli bir şekilde kripto paralara yaklaşacaklar ifadesini kullandı. Bütün bu gelişmelerden sonra Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamada Bitcoin ağının en baştan organize edilip bir roll-back atmayı düşündüklerini açıkladı. Bu açıklama oldukça tepki çekti. Roll-back işlemi yani her şeyi belli bir tarihe geri döndürmek, yakın zamanda büyük kazançlar sağlamış kişilerin bu kazançlarını kaybetmeleri, aynı şekilde kayıp yaşayanların da bu kayıplarının iptal olması anlamına geliyor.

Böyle bir açıklama sonrasında anında tepkiler gelmeye başladı. Birçok uzman roll-back yapmanın mümkün olmadığını ve bu düşüncenin Bitcoin ağının merkeziyetsiz doğasına büyük zararlar vereceğini söylediler. Konuyla ilgili şimdilik bir adım atılmasa da insanlar bu 7.000 BTC’nin nereye ne şekilde gittiğinin izini sürmeye çalışıyorlar.

8- Binance’nin Amerika’da Bir Süre Hizmet Durdurması

Binance geçtiğimiz günlerde, 12 Eylül 2019 tarihinden itibaren ABD’li kullanıcıların borsaya erişimine artık izin vermeyeceklerini açıkladı. Bir başka deyişle Binance Amerika’daki hizmetlerini durdurdu. ABD müşterileri, Binance’da mevcut olan kripto para birimlerinin çoğunluğunu başka bir yerde bulunan kripto para birimleri ile takas etme konusunda sınırlı seçeneklere sahip. Bu yüzden önümüzdeki birkaç ay boyunca önemli ölçüde zarar görecekleri aşikâr.

Aşağıdaki çizelge, Binance’da listelenen kripto paraların hangilerinin diğer ABD borsalarında listelendiğini göstermektedir. Bunlar Coinbase, Bittrex, Poloniex, Kraken, HuobiUS ve eToro’dur. Araştırma, Kripto para birimlerinin çoğunluğunun, ABD’de Binance kapatıldıktan sonra likidite bulmakta zorlanacağını gösterdiği için oldukça dikkat çekici.

Binance Amerika'daki Hizmetlerini Durdurdu

AE, HOT, LINK, NANO, ONE, VET ve WTC gibi kripto para birimlerini ticareti artık ABD müşterileri için yapılamayacak. Çünkü bunun için bir borsa yok. Bu kripto para birimleri, önümüzdeki aylarda ABD müşterilerinin işlem yapabilecekleri hiçbir yerde bulamayacakları için hacimde önemli bir düşüş görülecek.

Binance’ın kendi kripto parası olan Binance Coin (BNB) yalnızca eToro üzerinde işlem görebilecek. Aslında, ARK, BTT, IOTA, PIVX ve ZIL de dahil olmak üzere ABD ile uyumlu bir borsada işlem görmeye hazır durumda olan çok sayıda üst düzey para var. Bu kripto para birimleri bir borsaya sahip oldukları için şanslılar, ancak Binance tarafından beklenen kapanma işleminden sonra ABD müşterilerinden gelen hacimde ciddi bir düşüş yaşamaya devam edecekler.

Yukarıda bahsettiğimiz kripto para birimlerinin başı belada olsa da, Binance’ın kapanmasından etkilenmeyecek bir avuç kripto para birimi var. Bunlar, 4’ü aşkın ABD uyumlu borsada bulunan XRP, DASH, XLM, ETC, ZRX ve ZEN gibi kripto para birimleridir.

Sonuç olarak Binance’ın kapanması, tüm kripto para birimi endüstrisi üzerinde dalgalanmalar yaratacak. Binance, rapor edilen en yüksek hacime sahip dünyanın en büyük cryptocurrency borsası. Ancak, bu hacmin büyük bir kısmı ABD müşterilerinden geliyor. ABD müşterileri kısıtlandıktan sonra, kesinlikle piyasaya giren hacim miktarında önemli bir düşüş göreceğiz. Kesin olan şey şu ki, Binance CEO’su CZ zaten ABD’deki müşterileri için bir çözüm üzerinde çalışıyor.

9- Analistler Uyardı: Binance’ın Durumu “Altcoin Kışını” Tetikleyebilir

Önde gelen kripto para birimi borsası Binance kısa süre önce, ABD kullanıcılarına Binance.com platformunda artık hizmet vermeyeceğini ve bunları BAM Trading Services ile ortaklaşa oluşturulan ve yalnızca ABD içerisinde aktif olacak farklı bir versiyona taşıdığını ortaya açıkladı. Bu gelişmelerin ardından Analistler, Binance’ın durumu “Altcoin Kışını” tetikleyebilir şeklinde endişelerini belirtiyorlar.

Analist Alex Krüger’e göre, ‘altcoin kışı’ olabilir, çünkü önde gelen kripto para birimi borsası, ABD kullanıcılarını ana platform olan Binance.com’dan yasal kısıtlamalar yüzünden dışarı çıkarmak zorunda kalacak. Bu kısıtlamalar, Binance’ın yalnızca ABD’deki platformunu, çekirdek platformuna kıyasla nispeten az sayıda varlık kullanmaya zorlayacaktır. ABD’den gelen trafiğin, Binance’ın toplam trafiğinin %25 ila %30’u olan likiditeyi önemli derecede etkilediği düşünülmekte. Bu da, Binance’ın ABD platformunda listelenmeyecek olan kripto para birimlerine sahip olan kullanıcıların ellerindeki fonlara takılıp kalmamaları için satmaya başlamaları demek.

Binance’ın Durumu “Altcoin Kışını” Tetikleyebilir

Eğer, Krüger doğruysa, kullanıcılar altcoinlerini ve hatta Binance’ın BNB tokenini, Bitcoin veya Ether’in kripto-para birimi ekosistemine yenik düşmemesi için satacaklar. Aslında BNB’nin fiyatı, Binance’ın durumunun insanlar arasında yayılmaya başlamasının ardından keskin bir şekilde düştü. Üstelik bazıları, Binance Coin’in hala faydalı bir hizmet aracı olduğunu savunurken, diğerleri ise ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu’nun (SEC) “güvenlik” olarak sınıflandırılacağına inanıyor. Yani BNB kripto para biriminin döviz işlemleri de ABD içinde engellenebilir.

Binance, merkezi olmayan döviz kurunun (DEX) Amerika’daki kullanıcıları bloke etmesi için ayarlanmış olsa bile kullanıcılar DEX üzerinde Binance destekleyen cüzdanlar kullanabilir veya bir VPN üzerinden ticaret yapabilirler. Krüger, BNB tokeni Binance’ın ABD platformunda listelenmemiş olsa bile, uzun vadeli beklentilerinin güçlü kaldığını söyledi. BNB, bu haftanın başlarında görülen 36 dolardan yüksek seviyelere düştükten sonra şu anda yaklaşık 32.6 dolar seviyesinde işlem görüyor. Son zamanlardaki düşüş, son iki haftadaki kazancını neredeyse tamamen eritti.

10- Binance CEO’su Yatırımcıları Bitcoin’e Karşı Bahis Yapmamaları Konusunda Uyardı

Bitcoin’den şüphe eden tüccarlar, bu boğa piyasası sırasında ceplerinin boşalması tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’dan yaptığı açıklamada marj alım satım özelliğinin başlatılmasından bu yana ilk tasfiyenin yapıldığını söyledi. Maalesef ayılar için tasfiye edilen kısa bir pozisyondu, Bitcoin’in meteorik yükselişinin 11.000 dolara çıkması hiç de şaşırtıcı değil.

Yatırımcılarla yapılan çekingen hareketlerin ardından, Binance resmen Mayıs ayı sonunda “seçilen kullanıcılar” için marj alım satımı başlattı. Zaten 1:2 kaldıraç oranıyla Bitcoin ve birkaç BNB token de dahil olmak üzere birkaç büyük altcoin takas edebilirdi. 2x kaldıraçlı kısa pozisyon, likidite fiyatının oldukça yüksek olacağı düşünüldüğünde, riskten etkilenen tüccarlar için en güvenli bahis türü. Bununla birlikte, bu şanssız ayının, Bitcoin’in gücünü fena halde hafife aldığı görülüyor. Bu nedenle, CZ’nin tüm karşı fikirde olanlar için bir uyarısı var. – Asla Bitcoin’e (ve BNB) karşı bahis yapmayın.

Binance’ten önce, Kraken, Poloniex ve Huobi gibi büyük borsalar, kullanıcılarına marj ticareti yapmayı teklif etti. Bununla birlikte, en genç İngiliz milyarder Ben Delo tarafından ortaklaşa kurulan borsa olan BitMEX, 1: 100’e kadar kaldıraçla işlem yapmayı mümkün kılarak, o departmandaki mutlak lider olmaya devam ediyor. 2 Nisan’da, BTC’nin fiyatı yüzde 20 oranında aniden fırladığında, BitMEX’te 500 milyon dolar değerinde kısa pozisyonun tasfiyesi gerçekleşti.

Son zamanlarda, bir Çinli kripto para satış yeri, dikkatsiz bir tüccarın, BitmeX üzerindeki 100x kaldıraçlı pozisyonunun tasfiye edilmesinin ardından 20.000 BTC kaybettikten sonra (yaklaşık 21 milyon dolar) hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu durum çok fazla gündeme gelmemesine rağmen oldukça önemsenmesi gereken bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Yok

Cevap bırakın

] }