Altcoin HaberleriBitcoin (BTC) Haberleri

Beyaz Saray : Kripto Paralar Uyuşturucu Alımında Kullanılıyor

] }

Beyaz Saray, bugün kripto para birimleri ile ilgili özel referanslar ile Amerika Birleşik Devletleri’nde uyuşturucu alımlarıyla ilgili iki tavsiye yayınladı. Hem finansal kurumlara hem de dijital ödeme platformlarına yönelik tavsiyeler, “dönüştürülebilir sanal para birimleri” nin (CVC), özellikle bitcoin, bitcoin cash, ethereum ve monero’nun, yasadışı madde alımları için net ve derin bir şekilde kullanılabileceğini ve kullanılmış olduğunu belirtiyor.

Beyaz Saray Danışmanı, CVC’leri sanal para birimleri olsalar da tıpkı dolar gibi sabit fiat para birimleri olarak tasfiye edilir olarak tanımlıyor. Spesifik olarak belirtilen, yasa dışı kuzeni Amerika Birleşik Devletleri’ne Meksika’dan ya da Çin’den giren ve kontrollü madde olan fentanil ilacı.

İlaç İcra Ajansı‘na göre, fentanil morfinden 80 ila 100 kat daha güçlü.

amerika'da bitcoin yatırımı ne kadar yapılıyor
beyaz saray : kripto paralar uyuşturucu alımında kullanılıyor

“Hassas finansal verilerin bir analizi, yerli yasa dışı uyuşturucu üreticilerinin, bayilerinin ve tüketicilerinin, öncül kimyasallar veya öncelikle Çin’den kaynaklı tamamen sentezlenmiş narkotikler satın almak için online ödeme platformlarını veya CVC’yi kullandıklarını gösteriyor” denildi.

Beyaz Saray, “fentanil salgınını sona erdirmek için” daha geniş bir işbirliğine dayalı çabanın bir parçası olarak diğer devlet kurumları ile finansal danışmanlık yaptı. Bu nedenle, sanal para birimleri de dahil olmak üzere ödeme yöntemleri incelendi.

ABD’li yetkililer tarafından Temmuz 2017’deki karanlık pazar AlphaBay’in devralınması, sanal para birimleri ile yasa dışı maddeler arasındaki geçmiş etkileşime örnek olarak verilmiştir. Rapora göre, işlem kanallarıyla birlikte cüzdan ve IP adresleri gibi CVC’leri kullanan yasa dışı maddeler için yasal olmayan ödeme ve keşif ödemelerinin izlendiği belirtildi. Bugün erken saatlerde, ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı yasaları için üç Çin vatandaşını da kara listeye aldı.

Kaynak: Coindesk

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu