Avrupa Ülkelerinden Teknoloji Bağımsızlığı Düzenlenmesi

Avrupa birliği üye devletleri ve vatandaşları veri akışlarının ve gizlilik ihlalleri datalarının amerikalı şirketlerinin elinde oluşundan  muzdariptir. Ve bu verilerin kendi ülkelerinden toplanması için Avrupa Komisyonu harekete geçti. En son viyana’da gerçekleşen bitcoin konferansında Avrupa birliği ülkelerinin nasıl ayakta duracağı ve güç dengesini nasıl Avrupa’ya kaydıralabileceği konusunda tartışmalar yaşandı.

Amerikalı şirketleri zor durumda bırakacak ve Avrupa’daki konumunu sarsacak yasal düzenlemeler yolda gözüküyor.

Avrupa birliği adil bir veri sistemi istiyor

Avrupa birliği ülkelerinin daha adil bir veri sistemi isteme sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Avrupa’daki internet kullanıcıları ve devlet kurumları , büyük tekelleşmiş şirketlerin kişisel verileri kullanmasından duyulan endişe.
  • Gizlilik endişesi arttı: 2014’te yüzde 68, 2016’da yüzde 77 oranında
  • İnternet kullanıcılarının yüzde 48’i  güvenlik endişeleri nedeniyle çeşitli çevrimiçi etkinliklerden uzak durmaktadır.
  • İşletme verilerinin küçük bir kısmını ve AB’de dünya verilerinin yalnızca küçük bir kısmı depolanmaktadır
İLGİLİ HABER:  Relative Strength Index(RSI) İndikatörü Nedir Ve Temel Özellikleri Nelerdir

Zaten internet  ülkeler arasında bellir bir oranda bölüşülmektedir.Düzenlemelerden sonra abd’li şirketler Avrupa dışında kalabilir. Ve bu durum daha büyük bir bölünmeye yol açabilir. Bölünmeyi 3  parçaya ayırabiliriz: Çin, Avrupa ve ABD.

Eylül ayında, eski Google direktörü Eric Schmidt, gelecek 10 ila 15 yıl içinde internetin büyük olasılıkla Çin’in yönettiği bir internet ve ABD’nin öncülük ettiği iki internet arasında bölüneceğini söyledi.

Bu gelişme abd için kötü Avrupa devletleri ve Çin için ise sevindirici bir durumdur.Çünkü verilerin tek bir merkezde toplanması taraf devletler için güvenlik ihlali konusunda endişe verici ve kişi hakları korunması konusunda sıkıntılı bir durumdur.

Al-Sat Sırasında Yapılmaması Gerekenler adlı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın