Avrupa Birliği’nde , Kripto Paralara Dair 5 ‘nci Yönerge Yürürlüğe Girdi

Avrupa Birliği’nde, Kripto Paralara Dair 5 ‘nci Yönerge Yürürlüğe Girdi

Avrupa Birliği’nin para aklama karşı sistemi (AML) dahilinde oluşturduğu beşinci yönerge 9 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Oluşturulan yeni yönergede para aklamayla mücadele kapsamında dijital para sektöründe çalışmalar yürüten finansal otoriteler için de belli başlı yasal çerçeveler çizildi.

Yayınlanan yeni kuralların yanında Avrupa Komisyonu’ndan da konuyla ilgili bir basın duyurusu paylaşıldı ve “ön-ödemeli kartlar aracılığıyla yapılan anonim ödemelere” ve “dijital para borsa platformlarına” şeffaflık alanında daha sert kurallar uygulanacağı belirtildi. Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı yazıdan bir rapor’da şöyle:

“Beşinci AML yönergesi, Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere AML denetimcileri arasındaki işbirliğini ve bilgi aktarımını arttıracak.”

Komisyon yayınladığı yazıda dijital paraların yasa dışı kullanımlarına karşı sağlam önlemler almak için dijital paraları sağlam otoritelerin gözetmesi gerektiğini de vurguladı:

“Kara para aklama ve terörizm finansmanı gibi şeylerle mücadele etmek için dijital paraların kullanım alanlarını yetkin otoritelerin gözetlemeleri gerekiyor.”

Komisyon’a göre yetkililerin dijital para işlemlerini etkili bir şekilde takip edebilmeleri için cüzdan adreslerinin kimlere ait olduğunu bulabilmeleri gerekiyor:

“Ulusal Finansal İstihbarat Birimleri cüzdan adresinden işlem sahibinin kimliğine ulaşabilmek için gereken bilgilere ulaşabiliyor olmalılar.”

Diğer haberleri okumak için linki tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Blockchain'de Konsensüs Algoritması Nedir ve Neden İhtiyac Duyarız ? başlıklı makalemizde Blockchain'de Konsensüs Algoritması Nedir ve Neden İhtiyac Duyarız? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın