Avrupa Birliği Ülkelerine Kripto Para Düzenlemesi

Kripto paralar ilk başlarda çok sayıda kişi tarafından kullanılmadıkları için ülkeler tarafından çok fazla önemsemiyorlardı. Bugün ise dünya üzerine kripto para piyasaları ile içli dışlı olan milyonlarca kişi var. Bu kişiler aynı zamanda inanılmaz büyüklükteki bir para akışına da ortak olmuş durumdalar. Hal böyle olunca kripto paralar artık bir şekilde hükümetler tarafından da dikkate alınmak durumundalar. Bu konu yavaş yavaş atılan adımların en somut olanlarından bir tanesi de geçtiğimiz günlerde Fransa atmıştı. Fransa şimdide Avrupa Birliği ülkelerine kripto para düzenlemesi hakkında çağrıda bulunuyor.

Fransa İlk Adımı Attı

Geçtiğimiz günlerde Fransa kripto para düzenlemesi ile ilgili ilk adımı atmıştı. Bu adım kişilerin kripto para ile yaptıkları ticaret ve al-satlarda vergi kesintisi uygulamasının getirilmesiydi. Bununla birlikte artık bir şekilde kripto para firmaları gizlilik içinde işlemler yapamayacaklardı. Bu durum aynı zamanda başta Bitcoin olmak üzere pek çok kripto paranın da kara para aklama işlerinde kullanılamayacağı anlamına gelmekte. Geçmişte kripto paraların kara para aklama işlerinde kullandıklarına dair pek çok olay yaşanmıştı.

İLGİLİ HABER:  Güneş Enerjisi İle Madencilik

Avrupa Birliği ülkelerinin Fransa’nın bu çağrısını ne cevap verecekleri şu anda bilinmiyor. Ancak Fransa’nın özellikle parasal konularda Avrupa Birliği’ni yönlendirdiği herkes tarafından bilinmekte. Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire yaptığı açıklamada Fransa’da oylanarak kabul edilen kripto para düzenlemesinin diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de kabul edilmesi için teşvikte bulunacaklarını ifade etti. Fransa’nın kullandığı modeli tüm Avrupa Birliği ülkeleri kullandığında birlik içinde de uyumlu bir şekilde hareket edilebilecek. Fransa şu anda kripto paraları resmi olarak tanıyarak bu mecrada dönen paraları da kendisine çekmeyi hedefliyor. Yasal olduğu ve vergi altına alındığı için Fransa hükümeti her kripto para ticaretinden de vergi almış olacak ve bu sayede ülke ekstra bir gelir elde edecek.

Notre Dame Katedrali için toplanan yardım hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Avatar dilan demir Nis 17, 2019
    • Avatar mert Nis 17, 2019
  2. Avatar Veli Nis 17, 2019

Cevap bırakın