Altcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Arweave Coin Nedir? ve Nasıl Alınır

2017 yılında ilk olarak Archane olarak adlandırılan Coin, 2018 yılında Arweave ekibinin bir araya toplanmasıyla Token adı da net olarak belirlendi.

] }

2017 yılında ilk olarak Archane olarak adlandırılan Coin, 2018 yılında Arweave ekibinin bir araya toplanmasıyla Token adı da net olarak belirlendi. 2018 yılında tam olarak 55 milyon AR Token oluşturulduğu biliniyor. Buna ek olarak kullanıcılara ağ üzerinde sunulan depolama hizmetleri ile 11 milyon bu Token’ın yayılması bekleniyor.

2019 yılında Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures gibi ünlü firmalardan 5 milyon dolar kadar para toplayan ekip, 2020 yılı mart ayında ise daha da büyüme için 8.3 milyon dolar olarak harcama yapılacak miktarı duyurdu.

Arweave, bilgisayar ağları üzerinde dosyaların ve verilerin kalıcı olarak depolanmasını sağlayan bir yazılımdır. Bu yazılımın çalışma sistemi, diğer merkezi olmayan, depolama hizmeti sunan SİA gibi uygulamalara oldukça benzerlik göstermektedir. Bu sistem, bilgi depolama hizmetini sağlayan ağların alım ve satımını yapmak isteyen kullanıcılar için kripto para birimlerini kullanabilecekleri bir platform oluşturuyor.

AR Coin, Arweave ana ağında oluşan ve kullanılan bir kripto para birimidir. Bilgilerinin depolanmasını isteyen kullanıcılar, ağ üzerinde yer alan bilgisayarlarda depolama hizmeti satın alabilmesi için bu Tokenları kullanması gerekmektedir.

Arweave Nasıl Kullanılır?

Arweave aslında tam olarak bir blockchain değildir. Geliştirilmiş olduğu yazılımda, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak bilgilerin depolanmasını sağlayan blok grafiği oluşturmaktadır.

Bu sistem ile kendisinden önceki iki bloğa bağlı olarak çalışmakta ve buna da blockweave adı verilmektedir. Bitcoin’in aksine bu bloklar birbirine bağlı olarak çalışmaktadır.

Arweave, diğer kripto paralarda var olan alım satım işlemlerinde kullanılan doğrulama kontrolü için de farklı bir yol izlemektedir. Örnek verecek olursak BTC Proof of Work dediğimiz sistem üzerinden bunu sağlarken, Arweave tamamen Proof of Access denen farklı bir mekanizmayı kullanmaktadır. Bu sistemle de kullanıcılar, bilgisayar ağına eklenen her bir yeni node için AR Coin kazanılmaktadır.

Arweave ağı üzerinde her kullanıcı depolamak istediği bilgiyi ve alacağı hizmeti kendi tercihe edebilir. 2018 yılının Haziran ayında geliştirilen sistem, bilgi kalıcılığını sürdürülebilir kılmayı amaçlamaktadır. Geliştirici uzmanları sistemin kendisini, verileri sürdürülebilir ve kalıcı donanımlarla destekleyen, kullanıcıların ve geliştiricilerin verileri sonsuza kadar saklamasına olanak tanıyan yeni bir depolama türü olarak tanımlıyor.

Kolektif olarak verileri kaybetmeden tutan bir HARD disk görevi gören Arweave, kullanıcıların değerli bilgilerinin sonsuza kadar depolanmasını ve korumasını amaçlamaktadır. Bu yazılım, block zincirleri üzerinde kalıcı depolama, yüksek verim ve düşük maliyetle birlikte çalışan 4 ana sistem üzerine inşa edilmiştir.

Arweave, nodeların tüm zincire sahip olmadan temel ağ fonksiyonlarını yerine getirmesine izin veren iki yeni konsept sunmaktadır. Bunlardan ilki önceki bloklarında içerisinde bulunduğu hash listesi mantığıyla çalışmasıdır. Hash listeleri bilgisayarlar ya da cihazlar arasında bilgilerin depolanması, toplanması ve transfer edilmesine yaramaktadır.

Hash listelerinin önemli bir diğer kullanımı da; sahte blok kullanımının kontrolü, değişime uğramadan ve bozulmadan,  bilgi veri paylaşımına yarayan ağ sistemi P2P (peer to peer) ile doğru data bloklarından alındığına emin olmaktır. Bu sistem ile eski bloklar tanımlanırken etkili şekilde potensiyel olarak oluşabilecek yeni blokların değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

Konseptlerden ikincisi ise cüzdan listesi yapısıdır. Bu kullanıcıların alım satım işlemlerinde son işlemlerin gerçekleştirildiği blok olmadan da doğrulanabilmesini sağlamaktadır.

Block hash listesi ve cüzdan listesinin kullanımı ağ üzerinde senkronize edilmekte ve mining yapan kullanıcılar tarafından indirilen düğümler, ağa katılabilmektedir.

Arweave (AR) Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

 

Arweave Coin Nereden Alınır?

Eylülde borsalarda listelenmeye başlayan Coin, 10’dan fazla borsada yer almaktadır. 15.03.2021 tarihi 22.03 saatinde $13.31 iken, 24 saatlik hacmi $11,505,152’dır. Arweave Coin, toplam arzı 63,190,435 iken 33,394,701’dir.

Bu Token’ı 2020 yılında listelenmeye başladığı Huobi Global borsasından kayıt olarak alabilirsiniz. Satın alma işlemi için öncelikle borsaya Papara gibi hesabınızdan itibari para gönderimi yapmalısınız. Ardından AR/USDT, AR/ETH ya da AR/BTC pariteleri üzerinden bu Token’ı satın alabilirsiniz.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu