Apple CEO’su Tim Cook : “Kripto Para Çıkarma Planımız Yok”

Apple CEO’su Tim Cook herhangi bir kripto para birimi çıkarma planlarının olmadığını söyledi. Para basmanın hükümete ait olduğunu, düzenleyicilerin ve özel kuruluşların bundan uzak durması gerektiğini söyledi.

Apple, Fintech ve global ödeme endüstrisinde agresif bir hamle yapmakla birlikte, teknoloji devinin şimdilik kripto alanına adım atma planları yok. Apple Inc’in icra kurulu başkanı Tim Cook kısa süre önce, şirketinin kendi dijital para birimini piyasaya sürmek için bir planı olmadığını söyledi.

Fransız finans gazetesi Les Echos ile röportaj sırasında Cook, parayla ilgili meselelerin ülkelerin ve ilgili hükümetlerin elinde kalması gerektiğini söyleyerek şunları ekledi:

Bir para biriminin ülkelerin elinde kalması gerektiğini düşünüyorum. Rekabetçi bir para birimi oluşturan özel bir grup fikri konusunda rahat değilim. “Savunma gibi, para birimlerinin de misyonlarının özü olan ülkelerin elinde kalması gerekiyor. Temsilcilerimizi, devlet sorumluluklarını üstlenmeleri için seçiyoruz. Şirketler ise seçilmiyor ve bu yöne doğru gitmemeliler.”

Cook’un görüşleri, son zamanlarda şirketin “kripto para hakkında çalışmalar yaptığını” söyleyen Apple Pay başkan yardımcısı Jennifer Bailey’i haksız çıkardı. Bailey ayrıca, kripto paraların “ilginç” olduğunu ve “uzun vadeli potansiyele” sahip olduğunu da söylemişti.

Apple CEO'su Tim Cook : "Kripto Para Çıkarma Planımız Yok"

Apple CEO’su Tim Cook : “Kripto Para Çıkarma Planımız Yok”

Apple’ın FinTech ve Blockchain ile Çalışması

Kripto paralar yakın zamanda Apple’ın listesinde olmasa da, Fintech alanında büyük adımlar atıyor. Apple, küresel ödeme endüstrisinde büyük bir fırsat olduğunu belirtti ve Apple Pay hizmetlerini pazarda büyütmek için çalışıyor.

İLGİLİ HABER:  Morgan Creek Digital: Hedef 250 milyon dolar

Ağustos 2019’da, teknoloji devi, Apple Card‘ı bankacılık devi Goldman Sachs ve ödeme hizmetleri devi MasterCard ile ortaklaşa başlattı. PayPal, Square Cash ve Venmo gibi mevcut piyasa oyuncuları ile rekabet edebilmek için Apple, Apple Card ve Apple Pay kullanıcılarına Dail Cash ödülleri sunmakta. Apple Card, fiziksel mağazaların yanı sıra çevrimiçi mağazalarda da kullanılabilir. Teknoloji devi, Apple Card’ı piyasaya sürerek, Apple Pay’in benimsenmesini hızlandırarak şirkete dijital cüzdan alanında üstünlük sağlıyor.

Apple ayrıca blockchain alanına adım atmaya çalışıyor. Şubat 2019’da, bir SEC Filing, Apple’ın mineral kaynakları için blockchain teknolojisinin kullanımını araştırmak istediğini öne sürdü. Teknoloji devi ayrıca blockchain kurallarını oluşturmaya katılmaya istekli olduğunu da gösterdi. Tüm teknoloji devlerinin kripto para birimlerini farklı şekillerde algıladıklarını açıkça görülüyor. Facebook son birkaç aydır Libra planları ile oldukça agresif oldu ancak birçok düzenleyici engeliyle karşı karşıya kaldı.

Yorum Yok

Cevap bırakın