Amerikan Hazinesi: Libra ve Diğer Kripto Paralar Amerika Yasalarına Uymak Zorunda

Bir ABD Hazine yetkilisi, Facebook Libra ’nın herhangi bir lansmandan önce ABD’nin yasal düzenlemelere uyma konusundaki en yüksek standartlarına ulaşması gerektiğini belirtti.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde konuşan Terörizm ve mali istihbarattan sorumlu Hazine Sekreteri Sigal Mandelker, yalnızca Libra’nın değil, ABD’nin tamamında veya bir bölümünde faaliyet gösteren diğer kripto para birimleri için de mali suçları önlemeye yönelik kurallara uymaları gerektiğini söyledi.

Reuters tarafından Salı günü bildirildiği üzere Mandelker şunları söyledi:

“Bitcoin, Ethereum, Libra olsa da, tüm bu şirketlere mesajımız aynı: Anti-kara para aklama ve terörle mücadele için yapılanmaya yeniden başlanmalı.”

Libra, İsviçre Merkezli

Yönetimi Cenevre’de olan Libra da dahil olmak üzere, kripto para birimleri ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, İsviçre hükümetinin temsilcileri, Uluslararası İskan Bankası ve diğer uluslararası finans kuruluşları temsilcileriyle birlikte, Mandelker, bugün İsviçre’nin mali gözlemcisi FINMA ile görüşmeyi planladığını belirtti.

Facebook Libra Kripto Para Dünyasını Öldürmeye mi Kurtarmaya mı Geliyor?

Amerikan Hazinesi: Libra ve Diğer Kripto Paralar Amerika Yasalarına Uymak Zorunda

Reuters’e göre, tartışma, kara para aklama önleyici önlemlerin yanı sıra projelere karşı olası uygulama eylemlerini kurallara uygun olmayan şekilde yerine getirme konusuna öncelik verecek.

Mandelker, dijital varlık endüstrisinin altyapısını inşa etmeye yoğun bir şekilde odaklandığını, teröristlerin ve diğer suçluların ağları kullanarak değerlerini taşımak için nasıl önlemler alınması gerektiğini belirtti. Yetkili ayrıca, İsviçre’nin kripto dostu bir yargı alanı olarak artan rolüne odaklanarak, bu tutumu benimseyen milletlerin “bu endişeleri en üst düzeyde ele almaları gerektiğini” belirtti.

İsviçre merkez bankasının bir çalışanı daha önce Lbra’nın lansman olasılığı konusunda “rahat” olduğunu ve Facebook’un “kurallara göre oynamaya istekli olduğunu” söylese de, ülkenin gizlilik gözlemcisi daha endişeli görünüyor.

İsviçre Federal Veri Koruma ve Bilgi Komiseri Temmuz ayında yaptığı açıklamada, sosyal medya devinin ülkeye girmesine rağmen tüketicileri korumak için uygulanacak koruma önlemleri hakkında daha fazla bilgi talebine cevap vermediğini söyledi.

Ayrıca Ağustos ayının sonlarında İsviçre’yi ziyaret eden ve Amerika Mali Hizmetler Komitesi’nin de başkanlığını yapan Kongre Üyesi Maxine Waters “büyük bir teknoloji şirketinin özel olarak kontrol edilen, alternatif bir küresel para birimi yaratmasına izin verilmesi konusunda şüphe bıraktığını söylemişti .”

İLGİLİ:  Kripto Paralara Olan İlgi Azalıyor !

Yorum Yok

Cevap bırakın