Amerikalılar Bitcoin’e Facebook Libra ‘dan Daha Çok Güveniyor

Yeni bir ankete göre, Bitcoin ile karşılaştırıldığında, ABD’deki insanlar Facebook’un beklenen yeni para birimine güvenmiyor. Facebook’un Haziran ayının ortasında yayınladığı beyaz bültenden bu yana 1799 ABD’li yetişkin arasında yapılan ankete katılanların sadece yüzde 2’sinin Libra ve Calibra cüzdanına Bitcoin’den daha fazla güvendiklerini ortaya koydu.

Buna karşılık, yüzde 40’lık bir kesim kamuya açık kripto para birimine daha fazla güvendiğini, yüzde 19’unun da aynı konuda her iki seçeneğe de güvenebileceklerini gösterdi. CivicScience şirketi, ankete katılan grubun yüzde 10’dan daha azının kripto para birimleri ile işlem yaptığını belirtti.

Amerikalılar Bitcoin'e Facebook Libra 'dan Daha Çok Güveniyor

Amerikalılar Bitcoin’e Facebook Libra ‘dan Daha Çok Güveniyor

Geçmişta Yaşanan Skandal Facebook’a Olan İlgiyi Düşürdü

Facebook’un, Cambridge Analytica skandalında olduğu gibi, kullanıcı gizliliğini koruma konusundaki kötü geçmişi, sonuçların % 77’sini etkileyerek bu insanların şirkete kişisel verileri verme konusunda güvenmediklerini belirtti. Yine, sadece yüzde 2’lik kısım Facebook’a çok güvendiklerini söyledi. Ankete göre, Facebook Libra ’ya duyulan güven eksikliği, projeye olan büyük ilgi eksikliği ile de destekleniyor. Facebook’un kripto ve cüzdanına ilgi duyup duymadıkları sorulduğunda, katılımcıların yüzde 86’sı hiç ilgi duymadıklarını söyledi. Yüzde 5 civarında bir kısım ise ilgi duyduklarını dile getirdi.

CivicScience, 18-24 yaş arasındaki kişilerin Libra’ya en çok ilgi gösterdiğini (yüzde 30) söyledi. Ayrıca bu kişilerin daha bilinçli Facebook kullanıcıları oldukları, Venmo ve Apple Pay gibi mobil ödeme uygulamalarında daha fazla deneyime sahip oldukları belirtildi.

Bir sonraki en büyük yaş grubu 25-29 aralığındaydı ve bu grubun yüzde 18’i Libra’ya ilgi duyuyordu. 65 yaş üzerindeki grubun ise sadece yüzde 7’si Libra’ya ilgi duyuyordu. CivicScience, Facebook kripto parasına karşı duyulan güvensizliğin yüksek seviyelerde olduğunu anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi ev ekledi:

“Bitcoin ilk defa on yıl önce gizemli bir şekilde su yüzüne çıktığında, onunla birlikte benzer şekilde, dünyadaki en büyük şirketlerin bazıları kendi kripto paralarını oluşturmak için iş birliği yaptı. Kimse ne olacağını tahmin edemiyordu. Ne olursa olsun, gelişmeleri izlemek kesinlikle heyecan verici bir trend.”

Kripto para birimi planının TBMM’de kabul edilmesi hakkında hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz

Kaynak: Coindesk

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Birimi Planı TBMM’de Kabul Edildi ! başlıklı makalemizde bitcoin, kriptopara ve TBMM hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın