] }
Altcoin

Altcoinlerde Son Durum Ne?

Nisan ayının başından bu yana Bitcoin’de önemli bir artiş yaşanıyor. Yapılan tahminler lider kripto paranın 5500 dolar seviyesini geçmesinden sonra 6100 dolar psikolojik sınırına kolay bir şekilde ulaşacağı yönündeydi. Ancak Bitcoin yeniden dalgalı bir hareket sergilemeye başlayarak yine 5500 dolar seviyesinin altına indi. Bitcoin’in bu yükselişi altcoinlere fazla etki etmemiş olarak görünüyor. Peki, altcoinlerde son durum ne? Bitcoin kadar yükselişte olan bir altcoin var mı?

Bitcoindeki artış oranı altcoinler üzerinde olumlu bir etki yaratmadı. Nisan ayının başındaki Bitcoin’in ilk hareketlendiği zaman bazı altcoinler de yükseliş trendine girmiş olsalar da bu yükselişin Bitcoin ile bir bağlantısı olmadığı ilerleyen günlerde ortaya çıktı. Ancak bugün itibariyle Bitcoindeki yükselmenin aksine altcoinlerde bir düşüş olduğunu söylemek mümkün.

Altcoinlerde Son Durum
Altcoinlerde Son Durum

Altcoinler Düşüş Yaşıyor

Bitcoin 24 Haziran itibariyle %2 oranında değer kaybı yaşadı. Bitcoin’in yaşadığı bu küçük sayılabilecek düşüş altcoinler üzerinde ciddi düşüşler şeklinde etkisini gösterdi. Altcoinlerde son durum piyasada bulunan neredeyse tüm altcoinlerin kırmızı renge dönmesi şeklinde kendisini gösterdi. Bazı altcoinler %10 oranında düşüş yaşarlarken aynı zamanda bu durum Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetini ise %55 oranında yükseltti.

Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin artmasını, yatırımcıların altcoinlere olan ilgisinin azalması şeklinde açıklamak mümkün. Altcoinlere olan ilgi azalması Bitcoin’e olan ilginin de artması anlamına geliyor. Bitcoin artış gösterdikçe insanlar altcoinlere olan yatırımlarını Bitcoin’e kaydırıyorlar ya da ilk defa kripto para işine girenler direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapıyorlar. Dünya üzerinde kripto para kullanımının daha da benimsenmesiyle birlikte altcoinlere olan ilginin de artacak. Bu da Bitcoin’in şu anda olduğu gibi popüler bir kripto para olmaktan çıkarak diğer kripto paralarla aynı kulvarda değerlendirileceği anlamına geliyor. Ancak bu durumun ne kadarlık bir sürede gerçekleşeceğini ise şu anda tahmin etmek oldukça zor.

Samsung’un Blockchain ağını geliştirmesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu