Uniswap Nedir? Uniswap Nasıl Alınır?

Uniswap Nedir? Uniswap Nasıl Alınır?

Uniswap, alıcı ve satıcıların talep yaratmasına gerek duyulmadan  ERC20 tokenlerini değiştirmek için Ethereum üzerinde kurulan  bir protokoldür. Bu işlemi talep sayısına  bağlı olarak değeri otomatik olarak ayarlayan ve dengeleyen bir yazılım aracılığıyla yapmaktadır.

 

  Genel özellikleri;

  • Uniswap, bütün yatırımcıların ERC20 tokenlerini değiştirmesine izin veren Ethereum tabanlı bir projedir.
  • Klasik token swapları, alıcıların ve satıcıların likidite yaratmasını sağlarken , Uniswap otomatik olarak pazarlar oluşturmaktadır.
  • Uniswap, merkezi olmayan borsaların likidite sorununu çözmeye yardımcı olmak için tasarlanmış mükemmel bir projedir.

Uniswap nedir?

Uniswap , ERC20 belirteçlerini değiştirmek için Ethereum üzerinden oluşturulan  bir protokoldür. Ücret/fee almak üzere tasarlanan çoğu borsadan farklı olarak Uniswap, kamusal mal  olarak işlev sağlanılması için tasarlanmış bir projedir.

Uniswap'ın Kurucu Kimdir?

Uniswap, Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin tarafından yapılan bir proje  ile protokolü oluşturmaya karar veren  Hayden Adams tarafından oluşturuldur.

Uniswap'ın Kurucusu Uniswap'ın Kurucusu

Uniswap'ı Diğerlerinden Ayrı Kılan Nedir?

Uniswap'ın diğer merkezi olmayan borsalardan temel  farkı, “Sabit Ürün Pazarı Oluşturucu Modeli” adı verilen bir fiyatlandırma mekanizmasının sahip olmasıdır. Uniswap'a herhangi bir token, eşdeğer bir ETH ve ERC20 tokeni ile fonlanarak eklenebilir.

Uniswap Tokenları Nasıl Üretilir?

Uniswap likidite havuzuna  yeni bir  ETH / ERC20 belirteci  dahil edildiğinde, yatırımcı bir ERC20  tokeni olan bir “havuz tokeni” almaktadır. Havuz belirteçleri (ICO), aktarılan fonlar havuza her geldiğinde, havuz belirteçleri serbestçe değiştirilebilir, taşınabilir ve diğer dapp'larda da kullanılabilir. Fonlar geri alındığında ise  havuz jetonları yakılır. Her havuz jetonu, kullanıcının havuzun toplam varlıklarındaki payını ve havuzun % 0,3 işlem ücretini almaktadır.

Uniswap ile Neler Yapabilir?

Uniswap protokolüne, uniswap exchange site adresinden ulaşabilirsiniz. Oradan, MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanı olan herhangi bir yatırımcı token değişimi yapabilir veya Uniswap likidite havuzuna token ekleyebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.