Kripto Para Birimi EOS Coin Nedir?

Kripto Para Birimi EOS Coin Nedir?

EOS Nedir?, Ethereum üzerine kurulmuş merkezi olmayan uygulamalar için bir blockchain ağı ve platformudur. Aynı işlevlerin çoğunu gerçekleştirir, ancak çok daha yüksek kapasiteye sahiptir. saniyede milyonlarca işleme kadar. Bu kripto para, gayri resmi olarak Ethereum İşletim Sistemi anlamına gelir. EOS kripto para birimi satışı, bir yıl süren ICO’da 4 milyar dolar topladı.

Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini destekleyen ilk blok zinciriydi. Teoride kulağa hoş geliyor, ancak bir zamanlar vahşi hale getirilen ölçeklenebilirlik sorunları yüzünden rahatsızlık duydu. EOSIO konuşma dilinde “Ethereum İşletim Sistemi” olarak bilinir, çünkü dApp topluluğunun bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için Ethereum’un üstüne bir katman ekler.

Eos Coin Hangi ülkenin

Bitshares ve Steemit yaratıcısı Dan Larimer, ilk Ethereum dApp’lerinden biri olarak block.one adlı özel Cayman Adaları merkezli bir şirket aracılığıyla EOS coin'i yarattı.  Raiden Ağı veya Yıldırım Ağı gibi çözümlerle rekabet eden bir yan zincir çözümü olarak oluşturuldu. Yol haritası agresif, CPU ve RAM (la Golem, başka bir Ethereum tabanlı dApp), merkezi olmayan P2P bulut depolama alanı (Siacoin gibi) ve bilgisayar kaynak paylaşımı için uygulamalar planlıyor. Tabii ki, Ethereum’un üstünde koşmak, EOS pazar değerinin Ethereum’a bağlı kalması anlamına gelir.

İlk yirmi kripto para piyasası içerisinde kendisine yer bulan EOS merkezi olmayan uygulamaların yatay ve dikey ölçeklendirilmesi, kimlik doğrulanması, veritabanı oluşturmak, uygulama programlama yapmak gibi imkânlara sahip olan bir ağ olarak öne çıkıyorlar ve EOS nedir sorusunun yanıtı da söz konusu ağın kripto parası olarak yanıtlanabiliyor.

EOS Coin Nedir, Tanımı Nedir?

EOS tanımı itibariyle EOSIO blockchain’in kendi içindeki kripto para birimine verilen isimdir. EOSIO kendi platformu üzerinde merkeziyetsiz uygulamaları destekleyen bir sistemdir. Sistem token olarak da EOS’u kullanmaktadır ve token genelde iş amaçlı olarak tercih edilmektedir. EOS ekosisteminde bulunan DApp’lerin fonlanması için de stake olarak kullanılmaktadır.

2017 yılında Block.One tarafından kullanıma geçirilmiş olan EOS kısaltması olarak herhangi bir anlam taşımıyor, çünkü günümüze kadar geliştiricilerden anlamı ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı. EOS, 2017 tarihinde ilk kez yol boyu sürecek olan kripto para arzı ICO gerçekleştirmişti. Beş günlük periyoda bakıldığında toplamda 200 milyon yani tokenlerin yüzde 20’si dağıtıldı. Söz konusu tarihin geri kalanında ise 700 milyon yani yüzde 70’i daha dağıtılmış oldu ve 100 milyon yani yüzde 10’luk kesimi de emanet olarak bırakıldı.

EOS protokolüne bakıldığında gerçek bir bilgisayarın donanım özelliklerini taklit ederek çalıştığı görülüyor. Bu kapsamda EOS hesaplama gücü yüksek olarak çıkıyor ve kripto para birimini de sahiplerine eşit şekilde dağıtabiliyor. EOS aynı azmanda ara yüz gelişimini kullananlar için de kullanılmakta olan bir web aracı takımını da desteklemiş oluyor.

EOSIO’nun genel çalışma sistemine bakıldığında merkeziyetsiz ve kendi kendini yönetmekte olan bir şirket modeli üzerinden, sanayi ölçeğinde DApp’lerin kurulumunu gerçekleştiren bir akıllı sözleşme platformu olarak çalışıyor. İşlem ücretlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan akıllı sözleşme platformu, aynı zamanda saniye bazında milyonlarca işlemi de yapabildiğini ifade ediyor. EOS yazılımı, merkeziyetsiz uygulamalar için dikey ve yatay şekilde ölçeklendirme adına tasarlanmış olan blockchain mimarisini sağlıyor. Çoklu CPU çekirdek ve CPU kümelerinde çalışmakta olan EOS yazılımı tüm bu bakımlardan hesap oluşturmak, kimlik doğrulamak, eşzamansız iletişim, veritabanı gibi uygulamaları da programlamaya neden oluyor.

EOS Coin Madenciliği Nasıl Yapılıyor?

EOS madenciliği yapmak için öncelikle bilinmesi gereken konu, bu birimin iş ispatına dayanan kripto para birimleri gibi üretilmediğini bilmektir. Yetkilendirmiş bir pay ispatı sistemini kullandığından EOS üretimi farklılıklar taşıyor. Bunun yerine blok üreticileri tarafından yeni bloklar oluşuyor ve üretilen her blok için de yeni üretilmiş olan EOS tokenleri ile ödüllendirilme yapılıyor. Blok üreticilerinin normalde olduğundan daha yüksek oranlarda ödül vermeleri ise yıllık bazda toplam token arzının yüzde 5’ten fazlasının artmasını önleyecek limit kontrolleri ile önlenmiş oluyor. EOS token sahipleri de EOS ideallerine uyum sağlamadığını düşündükleri blok üreticilerini oy birliği kapsamında uzaklaştırma yetkisine de sahip bulunuyorlar.

EOS Coin Diğer Birimlerden Nasıl Ayrılıyor?

EOS’un farkı diğer kripto birimlerine göre özellikle proof-of-stake protokolünü kullanması olarak öne çıkıyor. Bunun yanında paralel yürütme ve asenkron iletişim metodolojisinin de kullanılması ile birlikte yüksek oranlarda ölçeklendirme yapması da hedeflenenler arasında bulunuyor.

Bu özelliğinin yanında EOS avantajları da merak ediliyor. EOS kapsamında yatırımcılar pek çok avantajlı durumdan yararlanabiliyorlar. EOS için genel yapılan yakıştırma ETH platformunun daha iyisi, daha güvenlisi ve daha hızlısı olması yönündedir. Kendi içlerinde de farklı avantajları ile öne çıkıyor.

Özellikle tam teşekküllü dApp’ler geliştirme yeteneği sunması önemli bir fayda sunuyor. Merkezi olmayan bir platform olarak çalıştığından herkesin dApp oluşturmasına izin veriyor. Sadece bir merkeziyetsizlik farkı ile AppStore’a da benzer bir şekilde çalışmaktadır. Genelde dApp’ler kendilerine güç sağlayabilmek için akıllı sözleşmeler kullanmaktadırlar. EOS’un en büyük avantajlarından birisi de akıllı sözleşmelere ihtiyaç duymaması olarak öne çıkıyor. Genelde dApp’ler güç sağlamak için akıllı sözleşmelere ihtiyaç duysalar da EOS için akıllı sözleşmeye gerek bulunmaz ve daha verimli olduğu için dApp sistemi kullanılmaktadır.

EOS/TRY Grafik, EOS Coin Grafik

Aşağıdaki eos coin grafik, eos/try coin grafik verilerinden 1 eos coin kaç tl sorusuna ulaşabilirsiniz.

[mcrypto id="14684"]

EOS Coin İşlemler Nasıl Yapılıyor?

EOS işlemler için de kullanıcılarına önemli avantajlar sunuyor. Blokzinciri çözümlerinin pek çoğu her işlem için bazı ücretleri gerektirmektedir. Fakat bu durum EOS için söz konusu değildir. EOS işlemleri ya da hizmetleri herhangi bir maliyet gerektirmeden yapılabilmektedir, başka bir deyişle işlemler ücretsiz olarak yapılıyor demektir. Bunun yanında blok üreticisi dApss hizmet ücretleri için kullanılıyor.

EOS Coin Yönetim Yapısı Nasıl Şekilleniyor?

EOS yönetim yapısı sistemin olabildiğince esnekliğini sağlamak adına oylama sistemi kullanılmaktadır. Bu durum ise kuralların yalnızca oylama sistemi ile değiştiği anlamına gelmektedir. Bu türden ölçekte bir blok zinciri için bu durum son derece önemli bir özellik olma imkânı taşımaktadır. Yapılması gereken değişiklikler ancak oylama sonucunda belirlenmektedir.

EOS Coin Diğer Öne Çıkan Özellikleri Neler?

EOS coin özellikleri bakımından pek çok gelişmiş sisteme bulunuyor. EOS üzerinde dApp geliştirmesi kolay olması dikkat çekiyor. Bu bakımdan geliştiriciler web araç setlerini ve veritabanı şemalarını verimli bir şekilde kullanabiliyorlar. Ayrıca sistem içerisinde akıllı sözleşmelerin yapılmasına gerek de olmadığı için bu durum EOS’u daha geliştirici bir hale getirmeye yardımcı oluyor.

EOS Coin Nasıl Alınır Satılır?

EOS coin almak için tüm kripto borsaları tercih edilebilir. Kripto para borsalarının kabul ettikleri yöntemler dahilinde belirlenen miktar karşılığında EOS alabilir ya da elinizdeki EOS birimlerini belirlenen birim üzerinden bozdurabilirsiniz.

EOS Coin Yorumları 

EOS coin yorumları genelde olumlu olmakla birlikte EOS ICO’nun tüm gelirleri Cayman Adaları’na kayıtlıdır. Bu durumu şirket kendisi de açıklamaktadır. Bunun yanında EOS’un arz miktarının yüksek olması ise diğer bir olumsuz durum olarak öne çıkıyor. Ama birçok kişiye erişebilir bir sistem sunduğu için EOS yatırımcılar tarafından da tercih edilen bir birim olmaya devam ediyor.

EOS coin geleceği

Birçok kripto para analisti tarafından en çok yükselecek  coinlerden birisi olarak gösterilmektedir. Uzmanlar 2021 ve 2020 yılında eos coin'in 15 dolara kadar yükselebileceğinden bahsetmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.