Bitcoin Cash Rehberi: Nedir,Nasıl kuruldu, Madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin Cash Rehberi: Nedir,Nasıl kuruldu, Madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin Cash nedir sorusu Bitcoin kripto para piyasasında Mayıs ayında yaşanacak olan yarılanma olayı nedeni ile merak konusu olmayı sürdürüyor. Bitcoin’de gerçekleşek olan yarılanmanın diğer kripto para birimlerini etkilemesi muhtemel gözüküyor. Bu nedenle Bitcoin’de meydana gelen hard fork olayı sonrasında ortaya çıkan Bitcoin Cash’e dair fiyat değişimleri de merak edilen konular arasında bulunuyor.

Bitcoin Cash Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bitcoin Cash nedir sorusu için farklı cevaplar vermek mümkündür. Bitcoin topluluğunda meydana gelen anlaşmazlıklar sonucunda Bitcoin Cash ortaya çıkmıştır. 2017 yılında oluşturulan Bitcoin Cash, Bitcoin’den çatallanma sonucu ayrılan bir coin olarak dikkat çekmektedir. 2018 yılına gelindiğinde ise Bitcoin Cash’te de bir hard fork gerçekleşmiştir. Bu olay sonrasında Bitcoin Cash ikiye ayrılmıştır. Ayrılma sonucunda:

olarak işlem görmeye devam etmiştir. Bitcoin Cash aynı zamanda “BCash” olarak da isimlendirilmektedir.

Bitcoin’de Neden İkiye Ayrıldı?

Bir saniye içerisinde artan sayıda işlem gerçekleştirme ihtiyacının oluşması, topluluk içerisinde yer alan bazı kişilerin, blok boyutu sınırını artırmak düşüncesini meydana getirdi. Bu eylem 2017 yılının Temmuz ayında meydana gelmiştir. Bitcoin’de, blok boyutu sınırını artırmadan BIP 91’in benimsenmesi olayı insanları etkilemiştir. Bitcoin’de işlem hızının çok yavaş olması da bu durumu tetiklemiştir.

Bitcoin yatırımcıları, Bitcoin’i basit işlemler yapmak için değil dijital yatırım yapmak için tercih etmekteydi. Bitcoin topluluğunda Roger Ver’in de aralarında bulunduğu birkaç kişi, Bitcoin’i yatırım amacı ile kullanmak isteyen insanların var olduğunu hissettiğinde Bitcoin’deki hard fork olayının gerçekleşmesi gerektiğine ikna olmuştur. Çünkü Bitcoin Cash destekçileri, “cash” yani nakit ifadesinden de anlaşılacağı üzere Bitcoin Cash’ı nakit olarak kullanmayı düşünmekteydi.

Zaten bu akımın öncüsü olan Roger Ver de, Fortune Magazin dergisinin 2020 yılındaki sayısında Bitcoin Cash’in eş yaratıcı olarak belirtilmiştir. Bitcoin Cash destekçileri tarafından Bitcoin ile kıyaslandığında, işlem aracı olarak kullanım için daha fazla benimsenmiştir. Bitcoin’in blok kapasitesinin 1 MB olması, pek çok işlemin birikmesine neden olmuştur. Bu durum, Bitcoin topluluğunu ikiye ayırdı ve Bitcoin’deki bu ölçeklenme sorununun bir an önce çözülmesi gerektiği hususu da ayrışmaya gerekçe gösterildi. Taraflar anlaşamadığı için de en sonunda ayrılma meydana geldi.

Bitcoin Cash Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Cash de Proof-of-Work kanıtı ile çalışmaktadır. Bitcoin Cash’in Bitcoin’den ayrı olarak işlem görmekte olan blok kapasitesini 8 MB’e çıkarması sonucunda BCash, hızlı bir onay sistemine sahip olmuştur. Bitcoin Cash çok sayıda borsada işlem gören bir kripto paradır. Bitcoin Cash, her 10 dakika ara ile blokzincire bir blok eklemektedir.  Bitcoin Cash’in blok kapasitesinin Bitcoin’e nazaran büyük olması hem işlem hızını artırmakta hem de işlem ücretlerini aşağıya geçmektedir. Yani Bitcoin Cash, aynı sayıda işlemi daha kısa sürede işlemektedir. Bitcoin Cash saniyede 60 işlem, günde ise 2 milyon işlem yapabilme hızına sahiptir.

Bitcoin Cash’in hemen hemen merkezileştiğini söylemek mümkündür. Yaklaşık 3 tane maden havuzu aracılığı ile işlemlerin yarıdan fazlası yapılmaktadır. Bitcoin’de ise pek çok havuz bulunmaktadır. Bu havuzların fazla olması nedeni ile Bitcoin’de merkezileşme durumu söz konusu değildir.

Bitcoin Cash’in sahip olduğu teknoloji nedeni ile blok kapasitesini istenildiği anda artırmak mümkündür. Bitcoin Cash da ayrıca Bitcoin’den farklı bir işlem imzalama sistemi bulunmaktadır. Bitcoin Cash, ölçekleme sorununu çözen bir teknoloji ile Bitcoin’in hız sorununa iyi bir alternatif olmayı başarmıştır. Bitcoin Cash’te ayrıca fiyat istikrarını sağlayan bir algoritma da bulunmaktadır.

Bitcoin Cash’te her 210.000 blokta bir yarılanma olayı yaşamaktadır. Başlangıçta 50 olan Bitcoin Cash blok ödülü, şu an için 6.25 Bitcoin Cash’tir.

Bitcoin Cash Kurucusu Kimdir?

Bitcoin Cash nedir sorusundan sonra Bitcoin Cash kurucusu kimdir sorusu da araştırılmaktadır. Bitcoin’in çatallanmasından sonra ortaya çıkan Bitcoin Cash’in kurucusu Amaury Sechet’tir. Amaury Sechet, geçtiğimiz yıllarda Bitcoin’in üreticisi Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu iddia eden paylaşımları ile dikkat uyandırmıştır. Bitcoin’de yaşanan çatallanma sonrasında Bitcoin Cash’in oluşumunu sağlayan isim de kendisidir.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash madenciliği nasıl yapılır sorusunu cevaplamak gerekmektedir. Bitcoin Cash madenciliği için öncelikle bir Bitcoin Cash cüzdanına sahip olmak gerekmektedir. Güvenlik nedeni ile hardware tarzı bir donanım kullanmak daha yararlı olabilir. Bu donanımlarda özel anahtar saklı olmalıdır. Eğer güçlü teçhizatlara sahip değilseniz tek başınıza madencilik yapmak ve bu işten kar elde etmek neredeyse imkansız olmaktadır. Bu nedenle madencilik havuzlarından birine katılmanız daha avantajlı görünmektedir.

Madencilik havuzlarında pek çok madenci aynı anda güçlerini birleştirerek hash rate güçlerini artırırlar. Ortaya çıkan büyük hash rate gücü doğrultusunda elde edilen blok ödülleri de, katılımcıların sağladıkları katkı karşılığında kendilerine verilir. Madencilik havuzu kullanarak Bitcoin Cash elde etmek, tek başına madencilik yapmaktan daha karlıdır. Madencilik havuzlarına katılmadan önce, havuzun istatistiklerini incelemekte fayda bulunmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra da Bitcoin Cash havuzuna girmek için ilgili internet sitesine girip, sisteme kayıt olmak gerekmektedir.

Sahip olduğunuz madencilik ekipmanları ile sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Madencilik ekipmanlarını bilgisayarda kullanabilmek için ayrıca Bitcoin Cash yazılımının bilgisayarda yüklü olması gerekmektedir. Doğru yazılımın bulunması ve kullanılması önemlidir. Sahip olunan bilgisayar ve diğer donanımların özelliklerine uygun bir yazılım tercih edilmesi gerekmektedir. Bir havuza dahil olduysanız yazılımı çalıştırırken havuza ilişkin bilgiyi de girmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra mining işlemine başlayabilirsiniz.

Bitcoin Cash Nasıl Elde Edilir?

Bitcoin cash nasıl elde edilir sorusu Bitcoin Cash’e ilgi gösterenler tarafından merak konusu olmaktadır. Bitcoin Cash elde etmenin ilk yolu madencilik yapmaktadır. Eğer yeterli güce sahip donanımınız bulunuyorsa ortak bir havuza girerek, gücünüz oranında Bitcoin Cash madenciliği yapabilirsiniz.

Bunun dışında borsa üzerinden alım ve satım yapmak da mümkündür. Piyasada işlem yapan ve Bitcoin Cash’e işlem olanağı tanıyan pek çok borsa bulunmaktadır. Ayrıca tezgah üstü piyasalar denilen ortamlardan, herhangi bir kaydi para karşılığında da Bitcoin Cash satın almanız mümkündür. Ancak her durumda, Bitcoin Cash ile işlem yapabilmek için Bitcoin Cash cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir.

Bitcoin Cash Bulut Madenciliği Nedir?

Bitcoin Cash bulut madenciliği, Bitcoin Cash madenciliği yapmak isteyip de donanımı bulunmayanların tercih ettiği bir yöntem olmaktadır. Bulut madenciliğinde kiralama gibi bir işlem yapılmaktadır. Bu işi yapan firmalardan sözleşme satın almak ve firmanın belirlediği ücret ve şartlar karşılığında madencilik işlemine iştirak etmek söz konusudur. Sözleşmeye göre de elde edilen ödülden payınıza düşen tutarı alırsınız. Bu yöntem sıklıkla kullanılmakla birlikte, pek çok dolandırıcılık olayına da sahne olmuştur. Bu nedenle bulut madenciliğini yapan şirketin güvenilir olması çok önemlidir.

Bitcoin Cash Piyasa Değeri Nedir?

Bitcoin cash piyasa değeri nedir sorusuna, kripto paranın çatallanma sonrasındaki ilk değerinden başlayıp cevap vermek gerekmektedir. Bitcoin Cash’in 1 Ağustos 2017 tarihindeki değeri 532 dolardı. Zamanla Bitcoin Cash değerinde dalgalanmalar yaşanmıştır. Bitcoin Cash, 1 Aralık 2017 tarihinde 2.359 dolara yükselmiştir. Sonrasında, 1 Mart 2018’e kadar düşme eğilimi yaşamıştır. 1 Nisan 2018 tarihinde 1.347 dolar ile yine zirve yapmıştır. Şimdilerde değeri 231 dolardır. Bitcoin Cash’in toplam piyasa değeri 4,28 milyar dolardır. Piyasadaki arz miktarı da 18,38 milyondur. Bitcoin Cash nedir konusu da böylelikle açıklanmış olmaktadır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.