Algorand (ALGO) Nedir? ALGO Coin Yorum ve Grafiği

0

Algorand ( ALGO)  merkezsiz projeler ile uygulamalar yoluyla hemen herkesin başarı sağlayacağı açık bir sistem kurmayı hedefleyen  bir PPoS ( Pure Proof of Stake) blockchain projesi.

Algo, MIT profesörü olan ve önemli kriptografi temsilcisi  Silvio MİCALİ tarafından geliştirilmiştir. ALGO’nun başlıca özellikleri özel izin istemeyen , açık kaynak kodlu , ölçeklendirilebilen, şeffaf bir güvenli ağdır. Algo ekibinde matematikçiler, ekonomistler ile kriptograflar bulunur.

ALGO’nun amacı ise benimsenen blockchain’e engel teşkil eden güvenlik, merkezsizlik ile ölçeklenebilirlikleri kaldırmaktır.

Algorand  Nasıl Çalışır? 

Algo’da kullanıcılar consensus mutabakatına katılmak için gizli ve sürekli bir şekilde seçilirler. Burada bulunan her blokta yeni bir seçim sistemi vardır. Mutabakatta katılımcılar ağı koruma sebebiyle her blok seçiminde tur değiştirmektedirler. Katılım sağlanmadan önce kullanıcıların kim olduğu hakkında kimse bilgi edinemiyor.  Algorand’da kullanıcılar konsensüs protokolüne katılmak için rastgele, sürekli ve gizli bir biçimde seçilmektedir. Tura katılım sağladıktan sonra turda kimlerin olduğunu görür ve salgırganları engeller.

Algorand’ın Başlıca Özellikleri Nelerdir?

1) Güvenlik ile Ölçeklenebilirlik:  Mutabakat dünya genelinde önemli olan finansal sistemlerle karşılaştırılması yapılarak yüksek ödeme işlem hızını garanti eder.

2)Merkeziyetsiz Ekonomi:  Merkezi olmayan işletmler ile bütün mal ve hizmet tüketicileri açısından olduça önemlidir. Ekonomi  dijital , şeffaf ve kesintiz  duruma geldikçe işletmeler de stratejik bakımdan önemlerini kaybetmemek , potansiyellerini devam ettirmek adına merkezi olmayan teknolojilere yönelim sağlamaktadır.

3)İşlemlerin Tamamlanması: Algo’nun yenilikçi özelliğidir. Blockchain kısımlara ayrılmadan işlemlerin anında olmasını ve koşulsuz bir şekilde tamamlanmasını yapar. Diğer blok zincirleri  ise işlemsel bütünlük ile belirsizlikten dert yakınırlar ama bu durum Algo’da çözüme kavuşmuştur.

ALGO’yu Nasıl Satın Alırız? 

Algo blok zincirinde güç işlemleri ve ağ katılımını ya da  durumdaki değişiklikleri sağlamak için Algorand ismi verilen yerel kripto para biri kullanılır. Kullanıcılar sistemde durumlarını çevrimiçi veyahut çevrimdışı bildirimi yaparak Algorand’larını kullanırlar.

Algo dünyanın önemli birçok borsası tarafından listelenmiştir. Algorand’ı satın almak isterseniz bu borsaları kullanabilirsiniz. Algorand’ın işlem gördüğü çiftler ise ; ALGO / BTC, ALGO/ TUSD, ALGO/ BNB, ALGO/PAX, ALGO/USDT, ALGO/USDC.  Algo’nun Andorid cihazlar içinde ücretsiz olarak indirimi yapılabilen bir cüzdanıda var.

Algorand Coin Kurucuları

Silvio Micalli tarafından 2017 yılında kurulan platformun günümüzde CEO’ luğunu Steve Kokinos yürütmektedir. Platformun ana ekibinde 12 kişi esas sorumlulukları taşıyıp, sistemi yönetse bile birçok konuda danışmanlık aldıkları 10’ dan fazla kişi bulunmaktadır. Algo projesinin geliştirilmesine katkı sağlayan ve gelişim aşamalarını kontrol eden firma ise Algo Capital’ dir.

Algorand (ALGO) Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

Algo Coin Yorum ve Algo Coin Fiyat

Algo Coin yorum olarak kısaca bahsedersek; 03.05.2021 tarihinde Saat 05.05’ te Algorand fiyat $1.42’ ten işlem görürken değeri son 24 saat içerisinde ortalama %4 oranında artmıştır. Coin’ in 24 saatlik trade hacmi ise yaklaşık %13 oranında yükselmiş olup $219,605,287’ dir. Coin, 24 saat içerisinde en yüksek $1.43’ e ulaşırken en düşük seviye olarak $1.33’ e kadar düşmüştür.

Algo Madenciliği Nasıl Yapılır?

Algorand platformu iş birliği kanıtı olarak Proof of Work (PoW) yerine Proof of Stake (PoS) protokolüne benzeyen Pure Proof of Stake (PPoS) protokolünü izlemektedir. PPoS algoritması ile bu platformda kullanıcılar ellerinde bulundurdukları Coin’ ler kadar daha fazla mining etme imkânına sahip olmaktadır.

Algorand platformu kullanıcılarına madencilik işlemlerinde hem ekonomik ve donanım açısından hem de gerekli olan enerji bakımından daha fazla tasarruf etmelerini sağlamaktadır.

Algorand Ne İşe Yarar?

Platform kullanıcılarına blok zincir üzerinde DeFİ tabanlı projelerin merkeziyetsiz olarak ölçeklenebilir ve güvenilir olarak geliştirilmesine imkan sağlamaktadır. Finans ve ekonomi alanında kullanıcılarına birçok fırsat ve işlem yapabilme olanağı vermektedir.

Birçok şirket ve yatırımcılar için oldukça önemli olan bu platform, kullanıcılarına küçük ölçekli işletmelere dahi yatırım sağlama olanağı vererek ellerindeki varlıkları değerlendirmelerine yardımcı olup birçok fırsat sunmaktadır. Diğer taraftan bu platform, stabil Coin alt yapısıyla işleyen sistemleri geliştirmekte ve birçok blok zincir tabanlı olarak işleyen finansal uygulamalarla entegre olarak çalışabilmektedir.

Algorand Destekli Uygulamalardan Bazıları

Oldukça geniş kapsamlı işlem ve ticari fırsat imkanı sunan Algo platformu, piyasada var olan ve aktif olarak işleyen bazı uygulamalar ile birlikte ortak çalışabilmektedir. Bu uygulamalardan bazılarından kısaca bahsedersek;

1.     USDT

Kullanıcıların stabil coinlerin depolanmasına ve işletilmesine olanak tanıyan Tether blok zincir teknolojisinde en çok bilinen platformlardan bir tanesidir. Ayrıca USDT kripto borsalarda en fazla işletilen para birimlerinden biridir.

USDT’ de Algorand platform ağ sistemi üzerinde saniyede 1000’ den fazla işlem yapabilme hızına sahiptir. Tether’ de bu platformun sunmuş olduğu tüm kaynaklardan yararlanmaktadır.

2.     Blockstack

75 milyon dolardan daha fazla finansal desteğe sahip olan Blockstack kullanıcıların çevrimiçi olarak izlediği bilgi işlem protokolü ile yeni internet uygulamaları geliştirmesine ya da var olanı tüketmesini sağlamaktadır. Bu platform ve Algorand ortak olarak Clarity akıllı sözleşmelerini gelecekteki yeni uygulamalara entegre edebilmek için bir çalışma yürütmektedir.

Birlikte bu sözleşme üzerine çalışan iki platform, kullanıcılara blok zincir uygulamalarında daha güvenilir ve gizliliğe dayalı hizmet almalarına yardımcı olmaya çalışmaktadır.

3.     Orion Protocol

Bilindiği gibi bazı platformlarda likiditeler dağıtılmış şekilde kullanılmaktadır. Bu da kullanıcılar için olumsuz birçok durumu oluşturup karşılarına çıkarabilmektedir. Orion Protocol, bu durumu elimine etmek için geliştirilmiş platformlardan biridir.

Orion Protocol, kripto piyasasında var olan bütün likidite sağlayıcılarını tek bir sistem üzerinde toplamaktadır. Bu platform daha hızlı ve güvenilir şekilde kullanıcıların işlem yapmalarını sağlamak, tüm takas ve ticari işlemlerde yine kullanıcıya birçok imkan sunabilmek için Algorand iş birliği ile Eterna Capital Venture Stüdio’ ya katılmıştır.

4.     Circle

10 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan ve 100 milyondan fazla işlemin gerçekleştirildiği Circle, global olarak blok zincir teknolojisini kullanarak yatırımcıların tüm finansal işlemleri gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır.

Circle’ in yerel kripto parası USDC ile çalışan Algorand, sistemin sağladığı bütün imkanları kendi zincirine ekleyerek kullanıcılarına dijital para ödeme kolaylıkların hepsini sunmaya çalışmaktadır. Finansal olarak kripto para birimleri ile ödeme ya da al sat ve transfer işlemleri kurulan bu ortaklıkla daha hızlı ve kolay olarak gerçekleşmektedir.

5.     Marshall Islands SOV

Marshall adaları kripto para teknolojisini en erken kabullenen ve kullanan ülkelerden bir tanesidir. Ülke kendi kripto parası SOV’ u geliştirerek kullanmaya başladı bile. Algorand’ da her zaman kripto varlıkları ve teknolojisini destekleyen bir platform olduğundan, SOV’ un dünyaya duyurulması ve hızlı, güvenilir şekilde kullanımının sağlanması için kaynak sunarak destek olmaktadır.

6.     FUB

1952 yılında Roma üniversitesi tarafından geliştirilen FUB (Fondazione Ugo Bordoni), telekomünikasyon ve iletişim teknolojileri üzerine çalışmalar yapan bir Vakıftır. 5G teknolojisine ulaşıp haberleşme alanında çığır açmak isteyen FUB, sistemini blok zincir uygulaması olan Algorand’ la birleştirerek kripto sistemlerinin getirmiş olduğu tüm kaynak ve avantajlardan faydalanmayı amaçlamaktadır.

7.     FlexFinTx

Bilindiği gibi Afrika ülkeleri iletişim, para kullanımı ya da kimlik kullanımından dolayı birçok hizmete erişim açısından oldukça fazla sıkıntı yaşamaktadır. Buna yönelik olarak FlexFinTx, buradaki insanlara yoksun oldukları tüm hizmetleri satın alabilmeleri ve ulaşabilmeleri için Algorand’ la birlikte çalışmaktadır.

FlexFinTx bu şekilde kripto varlıkların kullanıcılara sunduğu her türlü al sat ya da hizmetlere ulaşım konusundaki kolaylıklara ulaşabilmelerini mümkün kılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.