ABD’de Tüketici Güveni Şubat ayında Yükselişe Geçti

Konferans Kurulu tarafından Salı günü yayınlanan veriler, tüketicilerin ABD’ye olan güveninin Şubat ayında bir miktar iyileştiğini gösterdi. Konferans Kurulu, tüketici güven endeksinin Şubat ayında aşağı yönlü revize edilen 130,4 seviyesinden Şubat ayında 130,7’ye yükseldiğini söyledi. Ekonomistler, endeksin bir önceki ay için bildirilen 131,6 seviyesinden 132,5’e kadar yükselmesini bekliyorlardı.

Başlık endeksindeki ılımlı artış, beklentiler endeksinin Ocak ayında 101.4’ten Şubat ayında 107.8’e yükselmesiyle gerçekleşti. Öte yandan rapor, mevcut durum endeksinin Şubat ayında bir önceki aya göre 173.9’dan 165.1’e gerilediğini söyledi. Konferans Kurulu Ekonomik Göstergeler Direktörü Lynn Franco, “Mevcut Durum Endeksindeki düşüşe rağmen, tüketiciler mevcut koşulları oldukça olumlu görmeye devam ediyor.” Dedi.

Yetkili, “Tüketicilerin kısa vadeli beklentileri iyileşti ve güçlü istihdam artışı ile birleştiğinde, harcamaları ve ekonomik büyümeyi yakın vadede desteklemeye devam etmek için yeterli olmalı.” Beklentiler endeksindeki artış, önümüzdeki altı ayda iş koşullarının iyileşeceğini bekleyen tüketicilerin yüzdesinin yüzde 18,4’ten yüzde 20,4’e yükselirken, bu beklentilerin koşullarının yüzde 8,6’dan yüzde 7,4’e düşeceği tahmin edildi.

Konferans Kurulu, önümüzdeki aylarda daha fazla iş beklentisinin yüzde 16,5’ten yüzde 16,2’ye düştüğünü, ancak daha az iş bekleyenlerin de yüzde 12,9’dan yüzde 11,1’e düştüğünü söyledi. Raporda, mevcut iş koşullarının “iyi” olduğunu iddia eden tüketicilerin yüzde 40,0’dan yüzde 38,6’ya düştüğü ve iş koşullarının “kötü” olduğunu iddia eden tüketicilerin yüzde 10,4’ten yüzde 11,9’a yükseldiği belirtildi.

Tüketicilerin iş piyasasına ilişkin değerlendirmeleri de ılımlı seyrederken, işlerin “bol” olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 47,2’den yüzde 44,6’ya düşerken, iş talep edenlerin “zor” olduğu yüzde 11,9’dan yüzde 14,8’e yükseldi. Cuma günü, Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılığı üzerine gözden geçirilmiş okumasını Şubat ayında yayınlayacak. Şubat ayı tüketici duyarlılığı endeksinin şu anda Ocak ayının 99.8’in son okumasından sonraki 100.9’luk ön okumadan vazgeçmesi bekleniyor.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın