ABD Kongre Üyesi Waters: Libra Projesi Durdurulmalı

Facebook’un dünyaya açılan “Libra” kripto para birimini tanıtmasından yalnızca birkaç saat sonra CNBC tarafından ortaya bir haber atıldı. Amerika Birleşik Devletleri , Facebook’un Libra konusunda ilerlemesini geçici olarak durdurmasını, aynı zamanda Kongre’den önce tüm hatlarıyla ortaya çıkarılmasını isteyen bir açıklama yaptı. Bu konuyla ilgili oluşan endişelere de tanık olduğunu belirtti. Libra projesi durdurulmalı çıkışının ardından kripto para piyasaları bu konuda oldukça tedirgin.

Libra Artık Bir Sır Değil

Facebook’un uzun zamandır beklenen libra projesi nihayet kamuya açıklandı ve artık bir sır olmaktan çıkmış durumda. Zaten birçok sitede bu para biriminin hem Facebook kullanıcıları hem de kripto meraklıları için ne anlama gelebileceğini tartışılıyor. Ancak ABD Kongresi tarafından bir uyarı gelmiş gibi görünüyor. Temsilci Maxine Waters bugün, “Kongrenin ve düzenleyicilerin bu sorunları inceleme ve harekete geçme hakkına sahip olana kadar kripto para birimi geliştirme konusunda herhangi bir harekete ilişkin durdurma” çağrısı yaptı.

ABD Kongre Üyesi Waters: Libra Projesi Durdurulmalı

ABD Kongre Üyesi Waters: Libra Projesi Durdurulmalı

Temsilci Waters ayrıca, Kongre’nin bu konuya dikkatini vermesinin zamanının geldiğini de belirtti:

Kripto para piyasaları şu anda yatırımcılar, tüketiciler ve ekonomi için güçlü korumalar sağlayacak net bir düzenleyici çerçeveden yoksun. Düzenleyiciler bunu mahremiyet ve ulusal güvenlik kaygıları, siber güvenlik riskleri ve ticaret riskleri açısından ciddi bir uyandırma çağrısı olarak görmeli.”

Açıklama, “Facebook yöneticilerinin de bu konularda ifade vermek için Komite önüne gelmeleri gerektiği” iddiasıyla son buluyor. Makalede, Facebook için ismi verilmeyen bir Facebook yetkilisinin sözleri alıntılanmıştır.

“Bu süreç ilerledikçe kongre üyelerinin sorularını yanıtlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Facebook çatısı altında gibi görünmesine rağmen yeni kripto paranın bir hedef haline gelmesi sonrasında düzenleyicilerin belirttikleri görüşlere bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni düzenlemeler getirebilir. Bütün bu gelişmeler Bitcoin’in lehine mi olacak? Yoksa Libra, Bitcoin’i aşağıya doğrumu çekecek? İlerleyen zamanlarda belli olacak.

Facebook’un banka hesabı olmayan kişileri hedeflemesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook 1.7 Milyar Banka Hesabı Olmayan Kişiyi Hedefliyor başlıklı makalemizde Calibra, Facebook kripto para ve Facebook Libra hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın