2021 Yılı Altın Tahminleri? Altın Fiyatları Ne Olur?

0

2021 Yılı Altın Tahminleri

2021 yılına bir aydan az bir süre kalmışken, yatırımcıların önümüzdeki yıl için merakla araştırdığı konulardan biri 2021 yılı altın tahminleri konusu oldu. Corona virüs aşısının piyasa sürülmesinden sonra ufak çaplı da olsa fiyatında düşüş gözlemlenen altınlar, yakın zamanda tekrar yükselişe geçti.

Bu yükselişin temel nedenleri arasında ABD’nin halka sunduğu teşvik paketleri yer alıyor. Gündeme gelen bu haber sonrasında ufak çaplı da olsa altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Özellikle şu sıralar ABD ekonomisinde yaşanan kırılgan seyir, altın fiyatlarını yorumlamada ön ayak oldu.

Yatırımcıların merakla beklediği altın tahmini 2021 analizleri, uzmanların ve analistlerin yorumları derlenerek oluşturuldu. Şimdi gelin, en çok merak edilen konulardan olan altın fiyatları ne olur, gram altın ne olur, çeyrek altın ne olur, 2021 yılı altın fiyatları tahmini rehberimize geçelim.

2021 Yılı Gram Altın Tahmini

Özel Fon yöneticilerinden olan Rıdvan Baştürk, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan gram altının seyrine yönelik çıkarımlarda bulundu. Güncel altın grafik yorumunu ve analizlerini takipçileri ile paylaştı. 2021 yılı gram altın tahmini için 420 TL baskısı hedefinin tekrar gündemde olduğunu açıkladı. Yaptığı diğer yorumlarda da 420 TL baskısı üzerinde sıkça duran Baştürk, analizlerini şu sözlerle aktardı:

“Şu anki yükselişler satış fırsatı” görüşüm devam ediyor. Buradaki mevcut görünümde ise yukarısı için çok önemli bir beklentim bulunmuyor. 200 günlük ortalamayı izliyorum, 420 TL’yi destekliyor. İzleyelim…” ifadelerini kullanarak gram altının şu anki durumuna göre ilerleyen dönemlere yönelik tahminlerini takipçileriyle paylaştı.

2021 yılı altın tahminleri? altın fiyatları ne olur? 1
2021 yılı gram altın tahmini

Ardından gram altının ortalamasına yönelik gözlemlerini şu şekilde ifade etti:

“Gram altındaki ortalamaya bir de böyle göz atalım… Mayıs 2017’den bu yana çalıştı… Bu yüzden 420 TL oldukça önemli diyorum…” ifadeleriyle gram altının seyredişindeki 420 TL direncine dikkat çekti.

Ortalama için yaptığı yorumlarına ilişkin teknik analizlerini aktardığı görseli de yine twit’inde paylaştı.

2021 yılı altın tahminleri? altın fiyatları ne olur? 2

Öte yandan ABD merkezli yatırım bankası olan Goldman Sachs, altın fiyatını yorumladı. Gelecek birkaç aydaki seyir için, yatay seyrin ons altında dolarda gerilemeye karşı hedge alımları ile yükselişin devam edebileceğini aktardı.

Bu değerlendirmede, “Gelecek yılda oluşacak olan para arzında artış, yakın vadedeki faiz oranlarını, daha da aşağı çekerek altın için destekleyici olması muhtemel olacak.” Öngörülerini paylaştı.

Bu sözleriyle gram altının yakın vadeli faizlere karşı oldukça hassas hareket ettiğini yatırımcılarla paylaştı.

2021’de Çeyrek Altın Fiyatları Ne Olur?

Yatırımcılar yeni yıla yaklaşırken 2021’de çeyrek altın ne kadar olur? 2021 yılı çeyrek altın tahmini konularını sıkça araştırmakta. Geçtiğimiz günlerde A Haber’e konuk olan Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, altın fiyatlarına ve çeyrek altına ilişkin görüşlerini açıkladı. Özellikle bu dönemlerde altına yatırım yapmak isteyenlere yönelik önemli uyarılarda bulundu. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinin, 2021 yılı altın tahminleri konusu için, altın fiyatlarına olan etkisini yorumladı.

Bu aralar yaşanan düşüşün gelecek yıl için bir fırsat yaratacağını düşünen Ergezen, ABD’deki enflasyon durumunun artacağına yönelik beklentileri dile getirdi. Bu durumun altın fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olacağını da vurguladı. Öte yandan genel beklentiler arasında ONS altın fiyatlarının da yukarı yönlü eğilimde devam edeceğini açıkladı. Özellikle aşının piyasaya sürülmesinden sonra çeyrek ve diğer altınlarda yaşanan düşüşlerden istifade edilmesi gerektiğini söyleyerek, bir alım fırsatının doğduğunu öngördü. Ayrıca gram altın içinde “Orta ve uzun vadede kullanmak için güzel seviyelerde alım yapılabilir” ifadelerini paylaştı.

2021 altın fiyatları tahminleri için henüz bir şey söylemenin erken olduğunu vurgulayan Ergezen, “2020 yılı sonuna doğru bir miktar kar artışı görebilmek mümkün. Bu durumda altın fiyatlarında bir süre daha yatay seyir görülebilir. Hafta oldukça dalgalı geçebilir, Aralık ayının ilk haftalarına dikkat” diyerek yatırımcıları uyardı.

2021 Yılında Gram Altın Ne Olur?

2021 yılı altın tahminleri hala pandemi sürecinde olduğumuz için tam anlamıyla sağlıklı bilgileri içermeyebilir. Fakat gram altına yönelik Van Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Yıldırımoğlu, gram altına yönelik çarpıcı tahminlerde bulundu. Yatırımcıların merakla sorduğu sorulardan olan 2021 yılında gram altın ne olur? Sorusuna ilişkin tahminlerini aktardı.

Yıldırımoğlu’na göre 2021 yılının ilk yarısında gram altın 550 TL civarında seyrederken, 6. Aydan sonra rekor bir yükselişle 600-650 TL’leri görebileceğini açıkladı. Bu tahminlerini; “Altın, alıcısının da satıcısının da yüzünü güldürmeyi bilir.” İfadeleriyle destekledi.

Pandemi sürecinde düğünlerin ve davetlerin iptal edilmesine rağmen özellikle gram altının yukarı yönde seyredeceğini düşündüğünü açıkladı. Ayrıca dünya ekonomisinin altın üzerinden döndüğünü de sözlerine ekledi. Bunlara ek olarak;

“2021 yılında korona virüs etkisini azalttığında düğünler ve davetlerde artış meydana gelecek. Dolayısıyla altına olan talep de artacaktır. Çünkü düğün olduğu zaman sirkülasyon yaşanacak. Şimdiden kuyumcu arkadaşlarımız her şeyin normale döneceği o günün hazırlığını yapıyor. İnşallah işler iyi olacak.” Diyerek gram altına yönelik tahminlerini destekledi.

2021 Yılında Altın Fiyatları Tahmini

Şu sıralar sert düşüş yaşayan altın, yatırımcıların kafasını karıştırdı. Fiyatları da ilerleyen dönemlerde de aynı düşüş yaşanacak mı, yoksa düz bir seviyeden mi devam edecek? Gibi sorular yatırımcıların merak ettikleri konular arasında yer aldı. Bu sorulara yönelik cevap Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman’dan geldi. Özman 2020 yılı sonu ve 2021 yılı için şu tahminleri açıkladı:

“Altındaki geri çekilmenin geçici bir süreç olduğuna inanıyorum. Bir süre sonra yine fiyatlar toparlanacaktır.” Diyerek içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin biteceği zamana dikkat çekti.

InvestAZ Araştırma Müdürü Yusuf Topçu 2021 yılı için genel altın tahminlerinde bulundu. Büyük parasal genişlemenin devam edeceğini düşündüğünü, toplantı sonrası paritede aşağı, altında ise yukarı yönlü bir seyredişin sertleşeceğini vurguladı. 2021 yılının altın yılı olacağını ve bu yolculukta 1765-1810 dolar hareketinin daha başlangıç olmadığını söyledi.

Ayrıca faizlerin artırıldığı ortamda, yabancı sermaye TL üzerinden aldığı faizden şu anda memnun durumda ve dolar kurunun 7.80 TL seviyelerinde sabit olacak ifadelerini kullandı. Faiz koridorunun daha fazla faize izin verdiğini ve o alanın kullanıldığı vakit, 7-7,20 Türk Lirası seviyelerinin mümkün olduğunu belirtti. Son olarak altın fiyatlarının (özellikle gram altının) seyredişinde “gözler dolar kurunda olacak” diyerek uyarılarda bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }