] }
Bitcoin Haberleri

2020 Uzmanlardan Bitcoin Yorumları ve Tahminleri

Analiz işlemi yapan birçok kişi kısa ve uzun vadede bitcoin’in 2020 yılında ciddi derece yükseliş göstereceğini belirtiyor.

Kripto para dünyasında en çok ilgi gören ve bilinen bitcoin, yatırımcıların ilgisini her geçen yıl daha fazla üzerine çekiyor. 2019 yılında bitcoin her ne kadar beklenen rekorunu kıramasa da 2020 yılının daha henüz başlarında yine yükselerek tüm yatırımcıların ilgi odağı oldu. Birçok yatırımcı 2020 yılında tüm kripto paraların rekor kıracağı düşüncesiyle bu alana yatırım yaparken bazı yatırımcılar ise durumun aksine kripto paraların 2020 yılında değer kaybedeceğini düşünüyor.

Analiz işlemi yapan birçok kişi kısa ve uzun vadede bitcoin’in 2020 yılında ciddi derece yükseliş göstereceğini belirtiyor. Fakat piyasalarda uzun yıllarda kripto para alanında bulunan yatırımcılar, analizcilerin görüşlerine pek katılmıyor. Çünkü 2018 ve 2019 yılları içerisinde de kripto paralardan rekor geleceği söylenmiş fakat bu rekor yükseliş gerçekleşmemişti.

2020 Bitcoin’in Rekor Yılı Mı?

2020 yılına iyi bir başlangıç yapan bitcoin de 09.02.2020 tarihi itibari ile istikrarlı yükseliş devam ediyor. Özellikle ülkelerin, kurumların ve şirketlerin blockchain ve bitcoin alanına karşı ilgisinin artması kripto paralar içerisinde bitcoin’i güvenilir bir konuma getirdi.

Tüm bu nedenlere dayanarak uzmanlar bitcoin’in yükselişine devam ederek 2020 yılı içerisinde rekor bir yükseliş yapabileceğini dile getirdi.

Diğer değinilen nokta ise piyasa da 100 milyar dolarlık bitcoin yaklaşık 1 yıldır hareket etmiyor. Ellerinde bu kadar kripto parayı tutan kişilerin daha çok her ne kadar zarar eden yatırımcılar olduğu söylense de, bu yatırımcıların rekor kıracağını düşündüğü bitcoin’in yükselişini beklediği değerlendiriliyor. Ayrıca herhangi bir hareketlilik göstermeyen ve beklemede duran bitcoinlerin birçoğunun ulaşılamaz duruma geldiği de tartışılan konular arasında. Birçok yatırımcının ölmesi veya hesabının şifresini kaybetmesi sonucu bu kripto paraların kenarda işlemsiz olarak beklediği düşünülüyor.

Bugün bitcoin 10 bin 239 dolar bandında işlem görmektedir.Genel olarak inişli çıkışlı bir grafik olmasına rağmen bitcoin yükseliş trendine girmiştir. Coinbase eski CTO’su Baraji Srinivasan’ın son yaptığı açıklamada 100 bin dolar olacağını açıkladı. Balaji S. Srinivasan  

@balajis

In 2009, it was unlikely that BTC would cross $100k. But conditional on BTC having *already crossed* $10k, it was more likely to cross $100k.

On Dec 1, 2019 it was unlikely the virus would cross 100k cases. But having *accelerated* past 10k, it was more likely to cross 100k.

Resmi Twitter'da görüntüle
Resmi Twitter'da görüntüle

Açıklamanın özünde  Srinivasan 100 bin dolar olacağı varsayımını kesin olarak çantada keklik olmadığı aşikardır. Ancak 10000 dolar bandının aşılması büyük yükselişlerin ilk kıvılcımı olarak görülmektedir.

Peter Brandt  

@PeterLBrand

Bitcoin takes aim at $100,000 target. $btcusd is experiencing its fourth parabolic phase dating back to 2010. No other market in my 45 years of trading has gone parabolic on a log chart in this manner. Bitcoin is a market like no other.

Resmi Twitter'da görüntüle
Resmi Twitter'da görüntüle

Ek olarak Twitter nam salmış ünlü analist Selcoin de BTC’nin yükseliş trendine girip yükseleceğini düşünen tradecilerden biridir.

Kısaca

  • Kripto borsası Bittrex, Bitcoin’de yaklaşık 500 milyon dolar taşındı.
  • Borsa iki büyük işlem için sadece 1.51 $ ücret ödedi.
  • Bittrex bir zamanlar zincirdeki aktivitede 8.9 milyar dolarlık bir artışa neden oldu.

Kripto borsası Bittrex, iki büyük Bitcoin (BTC) işlemi yapıldı. Yapılan işlemler ödenen fee ücretleri yok denilecek kadar azdır.

Blockchain  aldığımız verilere göre , bugün , borsada 491 milyon $ değerinde 48.952 BTC taşıdı. İlk olarak Whale Alert tarafından Twitter’da belirtildi. Whale Alert@whale_alert    

🚨 🚨 🚨 🚨 🚨 🚨 🚨 🚨 🚨 🚨 48,952 #BTC (490,595,680 USD) transferred from unknown wallet to unknown wallet

 

 

Bitcoin Halving, Fiyatı 200.000 Dolar Yapabilir mi!

2017 yılındaki düşüş öncesindeki boğa koşusu  hatırlarsak BTC bağlamında  birebir benzeri sert düşüşler görülmüş ama akabinde  20.000 dolar tarihi rekor kırılmıştı.uzman  analistlerden birisi Bitcoin Halving‘in ne olursa olsun bitcoinin fiyatını tüm yatırımcıların beklediği bir seviyeye getireceğini belirtti.

Uzman analist Moon Carl , BTC’nin enflasyon kriteri bağlamını hesaba katarak yaptığı tahmininde, 200.000 dolarlık bir seviye belirtti. Uzman Analist BTC’nin şu anda %3,6’lık bir enflasyon yüzdesine sahip olduğunu, bunun blok ödülü yarılanması sonrasında  % 1,8’e düşebileceğini ifade etti. Bu yüzde çoğu merkez bankasının misyonu olan %2’lik enflasyon yüzdesinin altında.

Kripto para uzmanı  bu durum düşünüldüğü muazam bir yapı olduğunu belirtti.Ulusal Merkez bankalarının hedeflerindeki enflasyon yüzdesi  BTC tarafından  ulaşılırsa, uzman analiste göre 2 yıl içerisinde bitcoin fiyati yaklaşık olarka 200.000 dolara kadar yükseltebiliceğini belirtti. The Moon@TheMoonCarl    

The #Bitcoin inflation is now 3.6% & will be 1.8% after the halving.

That’s officially lower than the 2% inflation-target adopted by most central banks.

This is actually HUGE!

 

Bitcoin fiyatı uzun vadede çok üst fiyatlar hedeflese de, son süreçlerde yaşanan 15 milyon dolarlık BTC hacklenip çalınması ve bitcoin hakkında olumsuz hava yaratılıp manipülasyon yaşanmasına neden olup bitcoin fiyatının düşmesine neden olmuştur.

Bitcoin son günlerde düşüş eğilimini sürdürmektedir. Bugün de düşüşe devam etti. Bitcoin fiyatı, çoğu borsalarda 9100 dolar bandına kadar düşüş yaşadı.

Yatırımcılar Bitcoin’de yeni yönün ne tarafa olacağını istişare ederken  9100 dolar bandına kadar sert bir şekilde kırılması ve 8xxx dolar bandına kadar gerileme yapabileceği halving fiyatlanmasını etkisini yok edebilecek  seviyeler olduğunu önceki haberlerimizde belirmiştik.

Bu konu bakımından önem araz eden  destek seviyelerinde işlem yapan BTC, düşüş trendi devam ederse korkulan 9100 dolar bandı altına doğru ilerlemeye devam edecek.

Bitcoin fiyatının ne yönlü olacağını bilmek neredeyse imkansız olduğu şu süreçte, Kripto para yatırımcılarının 10.000 dolar üzerindeki umutlarının yok olduğu ve FOMO (fırsatı kaybetme korkusu)  korkusunun artık piyasaya hakim olduğunu belirtmek hatalı  olmaz. Mayıs ayında gerçekleşecek olan bitcoin halving olayının yaklaşması ve  balinaların kar satışlarının başlamasından  kaynaklı bu dönemde daha büyük düşüşler  yaşanabilir.Düşüş devam ederse 8450 ve 7950 dolar destekleri denenebilir.

Bitcoin (BTC) şu ana kadar belirsiz uzunluk ve karakterde bir yükseliş trendine girdi. Ancak LTF artış trendinin sonunda daha büyük MTF düşüş trendine girip giremeyeceğini söylemek için henüz çok erken, ancak aşağıdaki seviyeleri özetleyeceğiz.

4 saatlik grafikten başlayarak, RSI’da bir dizi boğa ayrışmasından sonra, neredeyse bir kitap şeklini aldıktan sonra mükemmel bir kopuş görüyoruz. Bu, düşüş trendinden sonra klasik bir rahatlama görülür, bu durumda hem MTF hem de LTF düşüş trendi gösteriyor.

Bitcoin (BTC) Zıplamaya Çallışıyor Ancak Düşüş Trendi Hala Kuvvetli
Bitcoin (BTC) Zıplamaya Çallışıyor Ancak Düşüş Trendi Hala Kuvvetli

Histogramdaki momentum, EMA’ların başka bir yükselişe başlamak için pozitif bir görünüm sergiliyor. Fiyat .618 Fibonacci seviyesinde mükemmel bir şekilde satın alma ile karşılaştı ve ayrıca 21 EMA’ya sahipti. Burada 55 EMA’yı (mor çizgi) denemesi muhtemel görünüyor.

Günlük grafiğe dönersek, çerçevelenen hareket, yaklaşık 13 Şubat’tan bu yana çalkalanan MTF düşüş trendi / düzeltmesidir. Bu hareket, destek ağının altına düşene kadar (kırmızı), 9.400 $ arasında oldukça ılık bir konsolidasyona benziyordu. 8700 dolar olduğunda, tam bir düşüş trendi haline geldi.

Bitcoin (BTC) Zıplamaya Çallışıyor Ancak Düşüş Trendi Hala Kuvvetli
Bitcoin (BTC) Zıplamaya Çallışıyor Ancak Düşüş Trendi Hala Kuvvetli

Bu düşüş trendi içinde yerel bir düşüş bulduk; ama burada açık soru şudur: bu düşüş trendi Bitcoin (BTC) için bir düzeltme mi yoksa düşüş trendinin sonu mu? Bu harekete son vermenin tek yolu onu kırmaktır.

Turuncu daire içindeki pazarın tamamı, MTF düşüş trendine bir son vermek için yeniden ele alınmalıdır. Bu çok uzak bir yer ve biz bunu düşünmek için hiçbir yere yakın değiliz. Şimdilik, ilkini varsaymalıyız: bunun düşüş trendi içinde bir düzeltme olduğu ve 8.300 dolarlık bir sonraki destek sonunda test edilecek.

Bu arada, en azından biraz daha yukarı bakmalıyız. 55 günlük EMA, buradan çıkış yolunda muhtemel bir satış hedefidir.

 

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yaklaşık 4 yıldır bitcoin piyasasındayım. Çok nadir insan Bitcoin Yorum yapmaktadır. Gerisi sallamasyon haber ve analizleri yapmaktadır. Sitenizdeki haberleri okuyarak Bitcoin Yorum hakkında epey bilgi edindim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu