2018’deki ICO’ların Genel Sorunu Ne Olmuştur ?

2018’in başında, blok zinciri topluluğu, ICO balonunun doruğuna ulaştı.

“Herkesin bir ilk projeye yatırım yapabileceğini” vaat eden ICO sloganı harika ve geleceğe yönelik geldi. Ancak, çoğu ICO tokeninin fiyatları geçtiğimiz yıl boyunca düşmeye devam ederken, bu büyük denemenin ilk bölümünün başarısızlıkla sonuçlandığı anlaşılıyor.

Neden çoğu ICO başarılı olamıyor? Bazıları, uzmanlıktan yoksun girişimciler tarafından yönetilen beceriksiz proje ekipleri, ölçeklenebilirlikten yoksun platform blokajlarının teknik sınırlamaları ve değişen pazar koşullarına ayak uyduramayan ülkelerde yetersiz düzenlemeler yapmak için hızlı bir servet kazanmaya çalışan bireylerin açgözlülüğünü kör bir şekilde gösteriyor. .

Bunların hepsi doğru. Bununla birlikte, bundan öğrenilecek çok az şey vardır, çünkü bunlar tüm yenilikçi, paradigma değiştiren teknolojilerin yeni aşamaları ilk aşamalarında oluştururken karşılaştıkları zorluklardır.

Bu makalede, “İnsanların ilk projeye yatırım yapabilecekleri” inancını, özellikle de “ilk projeye yatırım yapabilecekleri” inancını inceleyerek mevcut durumun stoklarını ele almayı ve bazı potansiyel çözümleri tartışmayı hedefliyorum.

Grup satın alma kanallarının popülaritesi

ICO balonunun patlamasına rağmen, Asya pazarlarındaki blok çılgınlığı azalmıyor.

Aslında, yeni teknolojik trendlere ve genişleyen ekosistemlere ilgi artmaktadır. Özellikle, kripto para birimlerinin daha fazla kabul gördüğü Çin ve Kore gibi pazarlarda, perakende yatırımcılar çeşitli yöntemlerle blockchain projeleri için ilk yatırımlarda yer almaya devam ediyor.

Çin’de ikincil piyasa popüler bir ülke haline geldi çünkü Çin vatandaşlarının ICO’lara yasalarla katılmaktan kısıtlamaları var. Kore’de ise bir dizi “madeni para grubu satın alma” kanalı gizlice KakaoTalk habercisi veya diğer topluluklar tarafından işletiliyor.

Hükümet düzenlemesini bir kenara bırakarak, bu eğilimlerin ardında başka önemli nedenler var.

2017 yılının ortasına kadar yakın bir zamana kadar, blockchain projelerine ilgi duyan herkes bir ICO’ya çok zorlanmadan katılabilirdi. Bununla birlikte, 2017 yılının ikinci yarısından itibaren, kamu satışı yerine daha büyük özel turlara doğru hareket ve bireysel yatırımcıların daha düşük katılımı olmuştur.

Özellikle, fon yaratma kabiliyetlerine daha fazla güven veren projeler, giderek artan oranda kurumsal yatırımcılardan veya tahsis edilmiş kripto VC’lerinden kamu satışları yerine daha büyük miktarda yatırım talep etti. Bunun en önemli örnekleri, özel bir satıştan sonra sadece bir ICO gerçekleştirmeden topluluk uçaklarıyla uğraşan Ontology veya Handshake.

Bu projelere ilgi duyan bireysel yatırımcılar, özel tura girmelerine izin verebilecek etkili brokerlar aracılığıyla yer almaya çalışmaktadır. Aynı zamanda, topluluk içinde, özel yatırımcıların aslanların özel mermi payını alma eğiliminde olan kurumsal yatırımcıların eğiliminin artmasıyla ilgili birçok şikayet var.

Bireysel yatırımcıları kabul etmedeki isteksizlik

Birçok projenin bireysel yatırımcıların ICO sırasında oynamasını umdukları rol ile daha sonra karşılaşacakları gerçeklik arasında büyük bir boşluk var.

Kamuoyuna adil bir yatırım fırsatı sunarken, proje ekipleri de projenin teşvikleriyle uyumlu olacak ve büyümesini paylaşacak sadık bir topluluk yaratmayı umuyorlardı.

Şirketin az sayıda kurumsal yatırımcının kapalı kanallar aracılığıyla aldığı yatırıma dayalı olarak büyüdüğü mevcut başlangıç ​​modeliyle karşılaştırıldığında, ekipler ICO’ların, hızlı bir büyümenin erdemli bir döngüsüne yol açacak daha açık bir ekosistemin oluşturulmasını kolaylaştıracağına inanıyordu.

Bununla birlikte, blok zincir projelerindeki bireysel yatırımcılar nihayetinde birçok durumda projelere çok fazla yardım sağlayamadılar.

Topluluğun kişiliğini oluşturan ICO katılımcılarının çoğunluğu genellikle “katkı sağlayanlar” yerine sadece fiyat teklifini önemseyen “alacaklılar” dır. Bu kişilerin çoğu, popüler projelere katılmıyorlardı. Projenin çekirdek teknolojisi veya işi.

Dolayısıyla, topluluklar içinde sağlıklı büyümeyi teşvik eden üretken faaliyetlere çok az katkıda bulundular. Buna ek olarak, Blockchain projeleri için ICO’lara katılan bireysel yatırımcıların birçoğu dapp veya platform piyasaya sürüldükten sonra amaçlanan amaçla aldıkları belirteçleri kullandı. Bunun yerine, fiyatlar belli bir seviyeye ulaşır ulaşmaz belirteçlerini satan temelde serbest sürücülerdi.

Bu, ekipler arasında, projelerin uzun vadeli gelişimini gerçekten tehdit edebilecekleri konusunda artan bir farkındalığa yol açtı. Proje ekipleri açısından bakıldığında, özellikle piyasaya sürüldüğü sırada, özellikle borsalarda fiyat ve listeleme hakkında sürekli olarak soru soran bireysel yatırımcı topluluğuyla iletişim kurmak ve açıklamalar yapmak yerine, az sayıda profesyonel yatırımcıyı yönetmek daha verimli görünüyor. Ekip doğal olarak enerjisinin çoğunu kalkınma için harcıyor.

Kurumsal yatırımcılar aynı zamanda kendi ağlarına ve blok zincirleme endüstrisi hakkında daha fazla fikir sahibi olma eğilimindedir. Birçok durumda, kurumsal yatırımcılar, girişimcilere danışmanlık rolü oynayarak veya ekip üyelerini erken aşamalarda işe alarak projenin büyümesine yardımcı olacak pratik yardım sağlamıştır. Bu yatırımcılar, kilit noktalarda yerel topluluklar kurmak, geliştiricileri projeye bağlamak için hackanlara ev sahipliği yapmak veya büyük medya kanallarıyla bağlantı kurmak gibi çeşitli şekillerde destek sağlayabilirler.

Özel turlarda kamu mermilerinden daha uzun bir kilitlenme süresi olduğundan, kurumsal yatırımcıların projenin orta-uzun vadeli büyümesine inanmaktan ve mümkün olan yerlerde yardım sunmaktan başka seçeneği yoktur. Tabii ki, tüm kurumsal yatırımcılar bir projenin geliştirilmesine etkin bir şekilde katkıda bulunmuyor. Bazı kurumsal yatırımcıların vaat edilmiş destek sağlayamayan ya da uzmanlık ve yargılamayan davranışları da topluluk içinde bir şikayet kaynağı olmuştur.

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status