2017’den Beri İlk Kez Bitcoin Hakimiyeti %70 Oldu

Salı günü, Bitcoin hakimiyeti 4 Aralık 2017’den bu yana ilk kez %70’e yükseldi. Yaklaşık 217.91 milyar dolar hacmi bulunan Bitcoin, şimdi tüm kripto para piyasa kapitalizasyonunun yüzde 69.93’üne katkıda bulunuyor. Dünyanın önde gelen kripto para birimi, 2018’de en düşük seviyeye ulaştı ve bu da tüm pazarın yalnızca yüzde 36,68’ini kapsıyor.

Bitcoin’in pazar hakimiyetindeki düşüş, yatırımcıların sermayelerini 2017 ICO maniası sırasında çeşitli varlıklara koymasından kaynaklandı. Ancak blok zinciri projelerinin çoğunun çöküşünü takiben, yatırımcılar Bitcoin ve diğer güvenilir varlıklar (yani, Litecoin ve Ethereum) dışındakilerden uzaklaştılar. Sonuç olarak, Bitcoin’in hakimiyeti, değeri düşmesine rağmen, 2018’de yükselmeye başladı.

İLGİLİ:  Google kuantum bilgisayarı bitcoin'i tehdit etmiyor

Bitcoin Yatırımcılar İçin Daha Çekici

Şu anda, “halkın para birimi” Bitcoin’i destekleyen temeller makroekonomiktir. Yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlayan faktörlerden bazıları arasında ABD-Çin ticaret savaşı, ABD federal faiz indirimi, Türkiye ve İran’a ekonomik yaptırımlar, Çin’de sıkı sermaye kontrolü ve Venezüella ile Zimbabve’deki aşırı enflasyon var.

Bitcoin'in 10.000 Doları Geçmesi Piyasayı Yeşil Hale Getirdi

2017’den Beri İlk Kez Bitcoin Hakimiyeti %70 Oldu

Yelpazenin diğer ucunda, ana finans şirketleri sürekli artan Bitcoin yatırımcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli hizmetler başlatıyorlar. Örneğin, TD Ameritrade ve Fidelity Investments, platformlarında Bitcoin ticaret çözümleri sunuyor. İsviçre’nin en popüler borsacı Swissquote, uzun zaman önce benzer bir hizmet başlattı. Kıtalararası Değişim destekli dijital platform olan Bakkt, geçenlerde dünyada fiziksel olarak yerleşik ilk Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini test etmeye başladı.

İLGİLİ:  SEC Bildiğiniz Gibi...

Fiyat Makro Koşullarını Yansıtıyor

Bitcoin, medyadaki güçlü önyargıdan sonra yüzde 70 pazar hakimiyetine ulaştı. Son yedi günde, varlıklar yüzde 30’un üzerinde bir artış gösterdi. 9371 dolardan 12.320 dolara çıktı. Bu artış, Başkan Donald Trump’ın Çin ithalatına 300 milyar dolar değerinde yüzde 10 vergi koyma tehdidinde bulunduktan sonra geldi. Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası, Mayıs 2008’den bu yana Yuan’ı 7 dolardan az bir değere düşürdü.

Tarih Bitcoin ve Çin Yuanı arasında yakın bir ters ilişki olduğunu göstermiştir. Bitcoin Mayıs ayında daha önce yüzde 58 artarken, Yuan fiyatı yüzde 2.5 düştü. Finansal uzmanlar, daha katı sermaye kontrolleri altındaki Çinli yatırımcıların Bitcoin’i güvenli bir liman varlığı olarak değerlendirdiğine inanıyor.

İLGİLİ:  Bitcoin Dip Seviyeleri Görecek

Kaynak: Cryptoiq

Yorum Yok

Cevap bırakın