2 İmam Bitcoin Alım Satımı Yaptıkları İçin Görevden Alındı | KoinTimes

2 İmam Bitcoin Alım Satımı Yaptıkları İçin Görevden Alındı

Zonguldak’ta kripto para birimi  bitcoin alım satımı yaptıkları gerekçesiyle görevden alınan imamlar Mecit Kırımlı ve Satılmış Bayram, Bitcoin’le ilgilerinin olmadığını söyledi.

Fotoğraf: DHA

Diyanet İşleri Başkanlığı, herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda ‘saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımının caiz olmadığını açıklamıştı.

‘Blockchain’ üzerİnde bir yatırımım oldu

İki imam, konuyu mahkemeye taşıdıklarını ve görevlerine döneceklerine inandıklarını söyledi.

İmamlardan Mecit Kırımlı, Bitcoin ile alakasının bulunmadığı, ancak başka bir dijital para sistemine para yatırdığını söyledi.

Kendisine kumpas kurulduğunu ifade eden Kırımlı, şöyle dedi: “Bitcoin ile uzaktan yakından alakamız yok. Bir kuruş bile yatırmadım. Bağlantım ve ticaretim yok. ‘Blockchain’ üzerinde bir yatırımım olmuştur ama Bitcoin ile ilgili bir yatırımım hiç olmamıştır. Blockchain de kanuni bir yatırım sistemidir. Finansal kuruluştur. Bu operasyonu kasıtlı ve bilerek şahsi düşünceleriyle art niyetli bir kumpas olarak nitelendirdim. 2016 yılında gereken şikâyetler neticesinde soruşturma açıldı ve ardından dosya kapandı. 2017 yılında ben umredeyken yine soruşturma açıldı. Adalet bunun kararını verecektir.”

‘Üzüldüm ve bir kumpas olduğunu anladım’

Diğer imam Satılmış Bayram ise açığa alınmasının gerekçesini anlamadığını söyledi.

İki aydır mağdur edildiğini söyleyen Bayram, “Bitcoin’in ne olduğunu bile bilmiyorum. Üzüldüm ve bir kumpas olduğunu anladım. Kesinlikle Bitcoin ile ilgili bir ilgim yoktur. Ceviz kabuğunu doldurmayacak nedenden dolayı 2 aydan beri mağdurum. 2015 yılında araç takip ve filo hizmetleri veren şirkete eşim tarafından yatırım yapıldı. Eşim ziynet eşyalarını satarak, kayınvalidemin etkisinde kalarak, bu şirketten kira getirisi olsun diye buna girdi. Ancak hiç kira getirisi almadan bu şirket battı. Bu konuda ben de mağdurum. Benden sonra veya önce birkaç arkadaşım da bu şirkete girmiş. Sanki bu şirkete ben arkadaşlarımı yönlendirmişim havası veriyorlardı. Ancak soruşturmada kimsenin etkisi altında kalmadan bu şirkete giren arkadaşlarım bunları beyan ettiler. Böyle bir kumpas içinde görevden alındım. Diyanet camiasının bu şekilde gündeme gelmesi yazık oldu” diye konuştu.

 

kaynak: www.diken.com.tr

Yorum Yok

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status